5/6
Karol Głębocki znalazł się w gronie finalistów konkursu....
fot. Fot. Maciek Jaźwiecki/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Karol Głębocki znalazł się w gronie finalistów konkursu.

Jest nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem oraz edukatorem w Izbie Ziemi Wysokomazowieckiej. Od blisko 15 lat działa na rzecz ocalenia śladów kultury i obecności Żydów. Oprócz edukacji o polsko-żydowskiej historii miasta, angażuje również swoich uczniów w prace porządkowe na lokalnym cmentarzu żydowskim.

W 2006 roku zainicjował rewitalizację miejscowego cmentarza żydowskiego i od tej pory regularnie organizuje jego sprzątanie. Zajmuje się badaniami nad historią miasta, jest autorem licznych artykułów na ten temat, a także twórcą opracowań internetowych haseł, materiałów edukacyjnych, wystaw i gier miejskich.

Karol Głębocki jest Liderem Dialogu oraz aktywnym członkiem Społecznego Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu. Jest współautorem wystawy „Podlaskie sztetle” w ramach tegorocznych obchodów upamiętniających „Nieobecna Rodzina / Absent Family - 77. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim".

Społecznik i aktywista, zaangażowany w dialog polsko-żydowski, pomaga również potomkom pochodzących z okolic Wysokiego Żydów w poszukiwaniu rodzinnych korzeni, a w wolnym czasie wciela się w rolę przewodnika po województwie podlaskim, przybliżając żydowską historię tych terenów.

Karol Głębocki został uhonorowany dyplomem przyznawanym przez Ambasadę Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce („Chroniąc Pamięć”) oraz otrzymał stypendium Davida i Anny Dlugie Kliger, realizowanego przez Forum Dialogu. Obecnie pracuje nad monografią prezentującą historię wysokomazowieckich Żydów oraz tablicami informacyjnymi, które upamiętnią miejsce po synagodze i drugim cmentarzu żydowskim w Wysokiem Mazowieckiem.

6/6
Mirosław Reczko jest finalistą konkursu....
fot. Fot. Maciek Jaźwiecki/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Mirosław Reczko jest finalistą konkursu.

Historyk i anglista, pasjonat dziejów ziemi ciechanowieckiej, który przez trzy kadencje pełnił urząd burmistrza Ciechanowca, a obecnie pełni obowiązki kanclerza Politechniki Białostockiej. Od kilkunastu lat konsekwentnie przywraca pamięć o żydowskich mieszkańcach Białostocczyzny, zarówno na polu naukowym, jak i poprzez ratowanie materialnej spuścizny tej społeczności.

W ramach swojej działalności Mirosław Reczko doprowadził do renowacji cmentarza żydowskiego w Ciechanowcu oraz odbudowy i renowacji dwóch synagog ciechanowieckich z przeznaczeniem na dom kultury i bibliotekę. Zgromadził i upowszechnił dokumenty dotyczące tamtejszej wspólnoty żydowskiej, co zaowocowało napisaniem pierwszej w Polsce rozprawy doktorskiej dotyczącej relacji żydowsko-polskich w skali obszaru wielkości powiatu - “Relacje polsko-żydowskie w rejonie Ciechanowca w okresie II wojny światowej”, opublikowanej następnie w formie książkowej. Społecznik uczestniczy w tłumaczeniu na język polski ksiąg pamięci Ciechanowca, Jedwabnego i Zambrowa, a przetłumaczona przez niego w całości "Księga pamięci gminy żydowskiej w Stawiskach" została opublikowana przez ŁTN w Łomży.

Mirosław Reczko współpracuje również ze środowiskami żydowskimi w Izraelu, USA i Australii, pomagając im w poszukiwaniach dokumentów, a także bierze udział w porządkowaniu cmentarzy żydowskich w Krynkach i Białymstoku.

Działając zarówno w swoim rodzinnym Ciechanowcu, jak też w innych ośrodkach regionu takich jak Białystok, Łomża, Stawiski, Krynki czy Goniądz, Mirosław Reczko inspiruje i wspiera społeczności lokalne w podejmowaniu działań na rzecz ratowania pamiątek i odtwarzania rzetelnej historii lokalnych społeczności żydowskich.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Zobacz również

Najpiękniejszy obrazek finału Pucharu Polski. Kibic Pogoni z fanką Wisły pod rękę

Najpiękniejszy obrazek finału Pucharu Polski. Kibic Pogoni z fanką Wisły pod rękę

Łodzianie nieśli ul. Piotrkowską 123-metrową flagę państwową. Obchodzili jej święto

Łodzianie nieśli ul. Piotrkowską 123-metrową flagę państwową. Obchodzili jej święto

Polecamy

Transfery w ŁKS. Grazie mille. Nastąpiła poważna zmiana w drużynie ŁKS

Transfery w ŁKS. Grazie mille. Nastąpiła poważna zmiana w drużynie ŁKS

Wisła Kraków zdobyła Puchar Polski! Drużyna z 1 ligi w europejskich pucharach

Wisła Kraków zdobyła Puchar Polski! Drużyna z 1 ligi w europejskich pucharach

Dwie oprawy kibiców Pogoni Szczecin na finale Pucharu Polski

Dwie oprawy kibiców Pogoni Szczecin na finale Pucharu Polski