5/11
CC BY-SA 3.0...
fot. Wikipedia.org / KUI / CC BY-SA 3.0

Wodospad Kamieńczyka w Karkonoszach

CC BY-SA 3.0

Tytuł najwyższego wodospadu w polskich Karkonoszach należy oczywiście do wodospadu Kamieńczyka. Trzy kaskady, których łączna długość wynosi 27 metrów sprawiają, że wodospad robi ogromne wrażenie. Woda spada do 100-metrowego Wąwozu Kamieńczyka - boczne skały osiągają tam wysokość nawet 30 metrów. Co ciekawe, za środkową kaskadą skrywa się jaskinia „Złota Jama”.

Jako, że wodospad Kamieńczyka należy do terytorium Karkonoskiego Parku Narodowego, aby go zobaczyć należy kupić bilet wstępu (normalny - 8 zł, ulgowy - 4 zł).

Dojście do wodospadu, w zależności od punktu startowego zajmie wam ok. 35 minut lub ok. godzinę. Krótsza trasa prowadzi od Szosy Czeskiej (drogi do Jakuszyc), skąd możecie podążać czerwonym szlakiem do wodospadu. Dłuższa trasa prowadzi z centrum Szklarskiej Poręby, skąd prowadzi szlak czarny (który później łączy się z czerwonym).

6/11
CC BY-SA 3.0 pl...
fot. Wikipedia.org / Łukasz Śmigasiewicz / CC BY-SA 3.0 pl

Wodospad Szum w Dolinie Będkowskiej

CC BY-SA 3.0 pl

Szum to najwyższy (chociaż jego wysokość to 4 m) wodospad Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Zlokalizowany jest w malowniczym Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie, między schroniskiem a Brandysową Polaną. Nie ma znaczenia czy jesteście tam w celach spacerowych, czy wspinaczkowych - Szum to obiekt, który powinien zobaczyć każdy, kto zawita w tamte okolice.

Żeby zobaczyć wodospad, trzeba dostać się do Doliny Będkowskiej - najłatwiej zostawić samochód na jednym z parkingów w Będkowicach i podążać żółtym szlakiem. Miejsca parkingowe znajdziecie też w Łazach (przy kościele) i Łączce Kobylańskiej (płatny).

7/11
CC BY-SA 4.0...
fot. Wikipedia.org / Chrumps / CC BY-SA 4.0

Wodospad Siklawica w Tatrach

CC BY-SA 4.0

Pod północną ścianą jednego z najpopularniejszych szczytów krajowych Tatr - Giewontu, zlokalizowany jest wyjątkowy wodospad. Woda spada tam z wysokości ok. 24 metrów, płynąc od Doliny Pięciu Stawów do Doliny Roztoki. Z Polany Strążyskiej dotrzecie tam w niecałe 15 minut, a widok zostanie z wami na całe życie. Warto pójść tam choć na chwilę i dać szumiącej wodzie ukoić zszargane nerwy.

Z Polany Strążyskiej dotrzecie tam w ok. 15 minut. Wodospad znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego - żeby go zobaczyć należy zakupić bilet wstępu (normalny - 8 zł, ulgowy - 4 zł).


8/11
CC BY-SA 4.0...
fot. Wikipedia.org / Mrug / CC BY-SA 4.0

Wodospad na Mosornym Potoku w Zawoi

CC BY-SA 4.0

Wodospad na Mosornym Potoku jest jednym z najwyższych w całych Beskidach. Zlokalizowany jest w leśnym wąwozie - z pionowego progu woda spada tam 8 metrów w dół. Nad wodospadem znajduje się znakowany szlak pieszy, a ci, którzy mają ochotę zobaczyć tę wspaniałą atrakcję mogą zejść niżej stromym zejściem. Na szczęście zabezpieczono je drewnianymi balustradami, choć mimo wszystko należy zachować tam ostrożność.

Z miejscowości Zawoja można dotrzeć tam niebieskim szlakiem prowadzącym na Mosorny Groń. Na szlaku znajdują się oznaczenia, które poprowadzą was na miejsce.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Horoskop dzienny jutro, wtorek 7 maja 2024

Horoskop dzienny jutro, wtorek 7 maja 2024

Cztery godziny i ogórki małosolne gotowe. Wypróbuj ekspresowy przepis

NOWE
Cztery godziny i ogórki małosolne gotowe. Wypróbuj ekspresowy przepis

Zobacz, jak mieszka Agnieszka Sienkiewicz. Tak się urządziła gwiazda hitu „Bracia”

Zobacz, jak mieszka Agnieszka Sienkiewicz. Tak się urządziła gwiazda hitu „Bracia”

Zobacz również

Wybrano szefa Rady Miejskiej. Przewrót w łódzkiej Koalicji Obywatelskiej ZDJĘCIA

PILNE
Wybrano szefa Rady Miejskiej. Przewrót w łódzkiej Koalicji Obywatelskiej ZDJĘCIA

Zwycięstwo AKS SMS Łódź nad Hutnikiem w Centralnej Lidze Juniorów U-17. Zdjęcia

Zwycięstwo AKS SMS Łódź nad Hutnikiem w Centralnej Lidze Juniorów U-17. Zdjęcia