1/12
Co jakiś czas powstają listy najzdrowszych produktów, które...
fot. Pixabay

Co jakiś czas powstają listy najzdrowszych produktów, które powinniśmy włączyć do naszego jadłospisu. Takie listy tworzą przeważnie dietetycy i naukowcy, zajmujący się walorami odżywczymi tego, co spożywamy. Listę 20 najzdrowszych warzyw świata sporządzili też amerykańcy naukowcy William Paterson University. Po przebadaniu kilkudziesięciu roślin jadalnych Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (Centers for Disease Control) ogłosiło, których z nich nie powinno zabraknąć w naszym menu.

Zobacz czy je jesz --->

2/12
Listę skonstruowano badając w warzywach zawartość i gęstość...
fot. Pixabay

Listę skonstruowano badając w warzywach zawartość i gęstość 17 składników odżywczych i witamin, które Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała za mające największy wpływ na spowalnianie rozwoju nowotworów, zmniejszanie ryzyka chorób serca i redukcję nadciśnienia. Znalazły się na niej m.in.: witamina A, B6, B12, C, D, E i K, białka pokarmowe, kwas foliowy, ryboflawina, niacyna, tiamina, żelazo, wapń, cynk i potas. W badaniach nie brano pod uwagę trudno weryfikowalnych składników, na przykład polifenoli czy flawonidów. Taki dobór "klucza" wyeliminował więc z listy wiele warzyw powszechnie uznanych za bardzo zdrowe. Mimo to, warto wiedzieć jakie warzywa powinny się znaleźć na naszym talerzu. A do nich dodać te, które za wartościowe uznano z innych powodów oraz te, które sami lubimy. Bo bez warzyw zdrowej i smacznej kuchni po prostu nie ma.

Zobacz listę 20 najzdrowszych warzyw ------->

3/12
20. Dynia (gotowana, pieczona, smażona)...
fot. Pixabay

XX i XIX MIEJSCE: Dynia i brokuł

20. Dynia (gotowana, pieczona, smażona)
Miąższ bogaty jest w wodę i błonnik. Pobudza trawienie, ale także wiąże toksyny i eliminuje je z organizmu. Enzymy odciążają trzustkę, która może produkować mniejszą liczbę enzymów rozkładających tłuszcze. Sok z dyni zawiera wiele witamin i składników mineralnych, miedzi, żelaza, magnezu, potasu. Bardzo zdrowe są również nasiona dyni. W ok. 45 proc. składają się one z wysokowartościowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do oddychania komórkowego, budowy ścian komórkowych, transportu cholesterolu, czynności gruczołów, dla skóry i błon śluzowych. Pestki dyni zawierają dużo kwasów nukleinowych, które odmładzają i naprawiają komórki organizmu, zapewniając ich zdrowszy wzrost oraz prawie wszystkie mikroelementy, wiele witamin i wyjątkowo dużą ilość cennego fosforu, niezbędnego do pozyskiwania energii komórek organizmu. Mają też dużo cynku i lecytyny wspomagającej pamięć.
Choć szybko syci, dynia ma bardzo mało kalorii – 27 kcal w 100 g miąższu.
Podsumowując: dynia wzmacnia nasz układ odpornościowy, pobudza trawienie i odtruwa jelita, zaopatruje organizm w witaminę D, pomaga zredukować tkankę tłuszczową, obniża poziom tłuszczów we krwi, odciążając trzustkę, pomaga w dolegliwościach nerek i działa uspokajająco.

19. Brokuł (surowy, gotowany, pieczony)
Brokuły zawierają dużo witaminy C – mało kto wie, że więcej niż na przykład pomarańcze. Warzywa te wzmacniają stawy i sprawiają, że są one bardziej elastyczne. A wszystko to właśnie m.in. dzięki dużej zawartości witaminy C, która jest niezbędna do wytwarzania kolagenu budującego chrząstkę, poprawiającego stan tkanki łącznej i odpowiadającego za kondycję stawów i ścięgien. Brokuły zawierają też witaminę B2, luteinę i zeaksantynę – substancje, które zabezpieczają przed zaburzeniami wzroku związanymi z wiekiem. Mogą m.in. zmniejszyć ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej. Są również bogate w wapń, który wzmocni nasze kości i zęby oraz w żelazo i potas, które biorą udział w budowaniu czerwonych krwinek. Cukrzycy powinni po nie sięgać nie tylko ze względu na niski indeks glikemiczny. Brokuły mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego u chorych na cukrzycę, którzy są aż pięciokrotnie bardziej narażeni na rozwój tych chorób niż inni pacjenci. Swoje wyjątkowe właściwości warzywa te zawdzięczają sulforafanowi, który pobudza wytwarzanie enzymu chroniącego naczynia krwionośne i pozwalającego im się regenerować. Zawierają też chrom, którego współdziałanie z insuliną zapewnia zachowanie optymalnego poziomu cukru we krwi. Brokuły są również skarbnicą potasu. Dzięki niemu naczynia krwionośne są bardziej drożne, co sprawia, że krew krąży swobodniej, a efektem jest spadek ciśnienia. Warzywa te zawierają też dużo błonnika i są niskokaloryczne, a wobec tego mogą być doskonałym składnikiem diet odchudzających – 100 g ugotowanych warzyw dostarcza tylko 35 kcal. Ich błonnik wypełnia żołądek, na długo dając uczucie sytości i zapobiegając podjadaniu. Nie powinny być jednak głównym składnikiem diety odchudzającej, ponieważ, podobnie jak inne warzywa kapustne, powodują wzdęcia.

Przejdź do następnego slajdu ------>

4/12
18. Rukola (surowa)...
fot. Pixabay

XVIII i XVII MIEJSCE: Rukola i papryka

18. Rukola (surowa)
Bogata w witaminy K, A, C i witaminy z grupy B. Zawiera także dużo wapnia, magnezu, potasu, żelaza i manganu (od kilku do kilkunastu procent dziennego zapotrzebowania), a także błonnika. Jest nisko kaloryczna.

17. Papryka meksykańska (surowa, gotowana, smażona)
Ma działanie antynowotworowe, obniża ciśnienie i pomaga schudnąć. Zawarta w niej kapsaicyna zmusza nasz organizm do produkcji ciepła, a dzięki temu spalamy tłuszcz.

Przejdź do następnego slajdu ------>

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Unikaty, przedmioty z duszą, starocie i nowości - Targi na Księżym Młynie GALERIA

Unikaty, przedmioty z duszą, starocie i nowości - Targi na Księżym Młynie GALERIA

Bal ponad 300 abstynentów z całej Polski.40 lat Stowarzyszenia Przystań z SieradzaFOT

Bal ponad 300 abstynentów z całej Polski.40 lat Stowarzyszenia Przystań z SieradzaFOT

"Łódzka Forteca Niezdobyta". Czarne Panterki znów triumfują!". Zdjęcia

"Łódzka Forteca Niezdobyta". Czarne Panterki znów triumfują!". Zdjęcia

Zobacz również

Swing porwał łodzian! Roztańczony korowód na mokrej Piotrkowskiej ZOBACZ GALERIĘ

Swing porwał łodzian! Roztańczony korowód na mokrej Piotrkowskiej ZOBACZ GALERIĘ

Jest nowy kodeks etyki lekarskiej. Co się zmieniło?

Jest nowy kodeks etyki lekarskiej. Co się zmieniło?