9/15
Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadwadze i wielu...
fot. poznyakov/123RF

RUSZAJ SIĘ I BĄDŹ AKTYWNY!

Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadwadze i wielu chorobom cywilizacyjnym, ale także aż o ponad 40 proc. zwiększa ryzyko depresji. Nie warto zapominać o tym, że bez krótkich przerw długie godziny nad podręcznikami mogą pójść na marne. Nasz umysł będzie działał sprawniej, jeśli pozwolimy sobie na chwilę aktywnego odpoczynku.

Wcale nie trzeba się bardzo wysilać. Do pobudzenia mózgu do aktywności wystarczy zaledwie 20-minutowy spacer. Krótka przechadzka pozwoli nam się bardziej dotlenić, usprawni pracę naszego umysłu a na dodatek wyraźnie poprawi nasz nastrój. Najlepiej wybrać się do parku, jak najdalej od smogu i zanieczyszczeń, które mogą działać destrukcyjnie na nasz mózg.

10/15
Myślisz, że żmudne powtarzanie materiału nie ma sensu? Nic...
fot. auremar/123RF

CZĘSTO RÓB POWTÓRKI!

Myślisz, że żmudne powtarzanie materiału nie ma sensu? Nic bardziej mylnego! Najlepiej zapamiętujemy bowiem te informacje, które nasz mózg ma okazję przyswoić po raz… piąty!

Dopiero po piątej powtórce w naszej głowie mogą się utrwalić te szczegóły, o których nie powinno się zapomnieć – szczególnie podczas sesji egzaminacyjnej czy w trakcie pisania ważnego testu.

11/15
Jakie czynności mogą najlepiej chronić nasz mózg przed...
fot. Ilya Kirillov/123RF

TRENUJ MÓZG – ROZWIĄZUJ KRZYŻÓWKI!

Jakie czynności mogą najlepiej chronić nasz mózg przed utratą pamięci? Wyniki badań naukowych przeprowadzonych przez badaczy z King's College of London oraz University of Exeter wskazują, że najlepsze efekty możemy odnieść w tym zakresie dzięki… rozwiązywaniu krzyżówek!

Wprawdzie najwięcej korzyści mogą odnieść w tym przypadku osoby powyżej 50. roku życia, to jednak nawet jeśli jesteśmy dużo młodsi, to wszelkie gry logiczne (od sudoku po szachy) mogą nam tylko wyjść na zdrowie i ułatwić proces zapamiętywania informacji.

Podczas krótkiej przerwy w nauce do egzaminów lub ważnego sprawdzianu warto relaksować się w taki sposób, by z głowy nie umknęło nam to, co już przyswoiliśmy.

12/15
Dźwięki o wysokiej częstotliwości (typowe m.in. dla muzyki...
fot. maridav/123RF

SŁUCHAJ MUZYKI I UNIKAJ ZGIEŁKU!

Dźwięki o wysokiej częstotliwości (typowe m.in. dla muzyki barokowej, skrzypiec, gitary czy harfy) mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie fal mózgowych. Z kolei niskie częstotliwości, charakterystyczne dla ruchu drogowego czy zgiełku lotnisk, wyczerpują mózg i mogą nas tylko zdekoncentrować.

Jeśli chcemy się skupić, lepiej unikać hałasu. Wiele osób jest w stanie skoncentrować się tylko w zupełnej ciszy. Innym zaś mogą pomóc odgłosy przyrody lub spokojna muzyka.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Żona Mauro zarobi milion na erotyce. Kontrakt przypieczętowała bezwstydnym zdjęciem

Żona Mauro zarobi milion na erotyce. Kontrakt przypieczętowała bezwstydnym zdjęciem

LOTTO SuperLIGA tenisa zmienia format. Nowe zasady w nowym sezonie

LOTTO SuperLIGA tenisa zmienia format. Nowe zasady w nowym sezonie

Oblał żonę benzyną i podpalił!

Oblał żonę benzyną i podpalił!

Zobacz również

Czy maturzysta z Łodzi upublicznił tematy? Mamy stanowisko łódzkiej OKE

Czy maturzysta z Łodzi upublicznił tematy? Mamy stanowisko łódzkiej OKE

Ile kosztują półkolonie w szkołach? Ruszają zapisy! ZOBACZ TERMINY, CENY

Ile kosztują półkolonie w szkołach? Ruszają zapisy! ZOBACZ TERMINY, CENY