MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarz księżycowy na czerwiec 2024 r. Sprawdź, co zrobić w tym miesiącu i jakie są najlepsze terminy, żeby siać, sadzić, kosić itd.

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Czerwiec dla ogrodników jest nieco mniej pracowity niż poprzednie miesiące, ale i tak będzie co robić.
Czerwiec dla ogrodników jest nieco mniej pracowity niż poprzednie miesiące, ale i tak będzie co robić. 1152677445/gettyimages.com
W czerwcu ogrodnicy największy nawał prac mają za sobą, jednak to nie znaczy, że nie będzie nic do roboty. W tym miesiącu można jeszcze siać i sadzić niektóre rośliny, a także trzeba zadbać o te, które już rosną. Sprawdź, co zrobić w czerwcu i jakie są najlepsze terminy na różne prace zgodnie z fazami Księżyca.

Spis treści

Kalendarz księżycowy dla ogrodników

Kalendarz księżycowy jest elementem kalendarza biodynamicznego. Zgodnie z nim faza Księżyca ma wpływ na rozwój roślin, a poszczególne kwadry są mniej lub bardziej korzystne (albo w ogóle nieodpowiednie) dla różnych prac. Można się nim posiłkować przy planowaniu prac w ogrodzie, trzeba jednak pamiętać, żeby zawsze w pierwszej kolejności uwzględniać panujące warunki. Są też takie prace, które trzeba robić systematycznie lub na bieżąco, niezależnie od fazy Księżyca (jak na przykład podlewanie).
W czerwcu mamy też przesilenie słoneczne to najdłuższy dzień roku i początek astronomicznego lata. W 2024 r. wypada to 20 czerwca (natomiast lato kalendarzowe zaczyna się, jak co roku, 22 czerwca).

Biodynamiczny kalendarz księżycowy ogrodnika na czerwiec 2024 r.

Ogólny układ faz kalendarza księżycowego (biodynamicznego) na czerwiec 2024 r., wygląda tak:

  • I kwadra Księżyca – czyli czas, kiedy ma on kształt litery D, przybywa go – to faza owocu: 14-21 czerwca
  • pełnia – Księżyc osiąga całą tarczę, a następnie zaczyna go ubywać – to faza korzenia: 22-27 czerwca
  • III kwadra – Księżyc ma kształt odwróconej litery D i ubywa go – to faza uprawy: do 5 czerwca oraz od 28 czerwca do 5 lipca
  • nów – nieco myląco to ten moment, kiedy Księżyca w ogóle nie widać, następnie pojawia się wąski sierp – to faza liścia: 6-13 czerwca.

Uwaga: pierwszy dzień każdej kwadry uważa się za niekorzystny dla jakichkolwiek prac w ogrodzie (a także robienia przetworów).

Kalendarz księżycowy wiąże kwadry Księżyca z rozwojem roślin, wskazuje też optymalne terminy różnych prac ogrodniczych.
Kalendarz księżycowy wiąże kwadry Księżyca z rozwojem roślin, wskazuje też optymalne terminy różnych prac ogrodniczych. Katarzyna Laszczak

Co zrobić w ogrodzie do 5 czerwca? III kwadra Księżyca, faza uprawy

Ta faza rozpoczyna się już w maju, choć jej główna część przypada na czerwiec. Niestety nie jest odpowiednia dla siania i sadzenia, a także robienia przetworów. Jednak w tych dniach zajmij się:

  • walką ze szkodnikami i chwastami – to wprawdzie trzeba robić systematycznie, ale w tym czasie ma ona być szczególnie skuteczna;
  • usuwaniem nadmiaru zawiązków owoców (zwykle się robi po św. Jana, czyli 24 czerwca, ale w tym roku – tam, gdzie rośliny przetrwały kwietniowe przymrozki, rozwijają się wcześniej); dowiedz się więcej: dlaczego zawiązki owoców opadają, a kiedy trzeba usunąć je samemu? Sprawdź.
  • ta faza Księżyca jest też bardzo dobra dla wszelkich zabiegów związanych z ziemią, takimi jak nawożenie. Jeśli nie masz jeszcze kompostownika, to najwyższy czas go założyć;
  • zbiorem warzyw korzeniowych – w czerwcu oznacza to głównie rzodkiewkę;
  • to też odpowiedni czas na cięcie roślin. W czerwcu pamiętaj o przycięciu żywopłotów liściastych. To też czas, żeby przyciąć krzewy, które skończyły kwitnąć, czyli lilaki (bzy), kaliny, krzewuszki. Pamiętaj, żeby nie skracać pędów rododendronów i azalii, ale usuwaj ich przekwitłe kwiaty (kwiatostany łatwo wyłamać palcami).

Prace w ogrodzie od 6 do 13 czerwca, nów Księżyca, faza liścia

Ta faza jest szczególnie korzystna dla rozwoju zielonych (naziemnych) części roślin. Można siać i sadzić różne rośliny (dla tego będzie bardzo dobra również następna kwadra):

  • w tej fazie zbieraj warzywa liściowe (np. botwinkę, sałaty), a także zioła, takie jak mięta, melisa, tymianek, oregano (lebiodka), szczypiorek itp.; możesz siać koperek,
  • to też dobry czas na robienie sadzonek zielnych z krzewów, takich jak jaśminowce, forsycje, kaliny o liściach sezonowych, pięciorniki, derenie, budleje, berberysy, hortensje, krzewuszki. Dowiedz się więcej: jak pobrać i zrobić sadzonki krzewów;
  • jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, posadź sadzonki pomidorów, papryki, bakłażanów. Możesz też sadzić lub siać prosto do ziemi ogórki, dynie, cukinie. To też czas na siew fasolki. Wszystkie te warzywa to tzw. owocujące nad ziemię (tak, ogórek i pomidor botanicznie jest owocem rośliny) i teoretycznie najlepsza dla nich jest najlepsza faza, ale w tym roku wypada ona dość późno, więc nie czekaj. Te rośliny, poza fasolą, powinny znaleźć się w ziemi najpóźniej do 10-15 czerwca.

Prace ogrodnicze od 14 do 21 czerwca, I kwadra Księżyca, faza owocu

To idealny czas na wszelkie prace związane z owocami, ale nie tylko. W czerwcu oznacza to:

  • zbiór m.in. truskawek, porzeczek, czereśni, poziomek – oczywiście jeśli owoce dojrzewają wcześniej, to je zbieraj, nie patrząc na Księżyc, ale uważa się, że zebrane w tej fazie są wyjątkowo smaczne;
  • robienie przetworów (dobra dla nich jest również poprzednia oraz kolejna faza);
  • poza tym w tych dniach posiej kwiaty dwuletnie, takie jak bratki, malwy, laki, goździki brodate, naparstnice, stokrotki. Będziesz mieć na to czas również w lipcu.

Co zrobić w ogrodzie od 22 do 27 czerwca? Pełnia Księżyca, faza korzenia

To czas najkorzystniejszych dla wszystkiego, co wiąże się z korzeniami roślin. W czerwcu oznacza to:

  • siew buraków ćwikłowych na zbiór jesienny (wybieraj późne odmiany)
  • możesz przesadzać, rozmnażać (dzielić) i odmładzać byliny, które kwitły wiosną i już przekwitły, takie jak: prymulki, skalnice, zawciąg, żagwin;
  • pamiętaj o wykopaniu cebul wiosennych kwiatów, takich jak tulipany, hiacynty, narcyzy i żonkile – ale zrób to pod warunkiem, że ich liście już zaschły (w tym roku w większości regionów powinno to być już w tym czasie, ale jeśli u ciebie są jeszcze zielone, poczekaj do lipca); dowiedz się więcej: kiedy wykopywać wiosenne kwiaty, jak przechować cebule i kiedy je znów posadzić.

Kiedy najlepiej robić przetwory?

Robieniem przetworów można zajmować się przez większość miesiąca – niekorzystna jest tylko III kwadra Księżyca (faza uprawy), która w czerwcu wypada na początku i na końcu miesiąca.

Kiedy najlepiej kosić trawnik?

Termin koszenie trochę zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz wzmocnić i zagęścić trawę, rób to w tym czasie, gdy Księżyca przybywa (od 6 do 21 czerwca). Natomiast jeśli masz dojrzały trawnik i chcesz rzadziej kosić, to trawa skoszona, gdy Księżyca ubywa, będzie odrastać wolniej (czyli do 5 czerwca oraz od 22 do początku lipca).

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto ubezpieczyć psa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki