10 zasad realizacji i rozliczania unijnych projektów

Artykuł sponsorowany
Korzystasz z unijnych dotacji? Gratulujemy! A czy wiesz, o czym musisz pamiętać jako beneficjent? Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby nie zwracać pieniędzy otrzymanych z Funduszy Europejskich. Przedstawiamy Dekalog Beneficjenta, czyli dziesięć ważnych zasad.
  1. Przeczytaj dokładnie umowę o dofinansowanie. Znajdziesz w niej najważniejsze dla Ciebie informacje. Jeśli czegoś nie rozumiesz – zanotuj sobie pytania. Koniecznie zapisz dwie daty: termin rozpoczęcia i termin zakończenia projektu. Wejdź na stronę www.rpo.lodzkie.pl i zapoznaj się z dokumentem Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków oraz Podręcznikiem beneficjenta w zakresie aplikacji SL2014.
  2. Jeśli możesz, zaangażuj do realizacji projektu swoich pracowników. Nie zostawaj z tym zadaniem sam na sam. Wskaż osobę, która będzie czuwać nad przestrzeganiem warunków umowy. Wyznacz odpowiedzialną/odpowiedzialnego za gromadzenie i porządkowanie dokumentów (faktury, protokoły odbioru, wyciągi bankowe potwierdzające zapłatę itp.).
  3. Przestrzegaj harmonogramu rzeczowo-finansowego. To Twój plan działania, który wyznacza kolejne etapy i zadania w projekcie.
  4. Nie bój się pytać i korzystaj z platformy SL2014. Aplikacja na bieżąco wspiera proces zarządzania, monitorowania i oceny, a także umożliwia Ci rozliczanie projektów i kontakt ze specjalistami.
  5. Dbaj o porządek w dokumentach. Pomoże Ci w tym wyodrębniony rachunek bankowy dla środków z dotacji i osobna ewidencja księgowa dla projektu.
  6. Realizuj prace zgodnie z deklaracjami z wniosku o dofinansowanie. Założenia, które w nim są, zdecydowały o przyznaniu dotacji. Właśnie dlatego musisz je wypełnić. Jak sobie radzisz z tym zadaniem, może zostać sprawdzone podczas kontroli w trakcie realizacji projektu lub po zakończeniu – w okresie trwałości (zwykle jest to 3-5 lat).
  7. Wydatki, które zostały opłacone przed i po terminie realizacji projektu są wydatkami niekwalifikowalnymi. Trzymaj się prostej zasady: wszystko, co dzieje się w ramach projektu powinno zawierać się między datami rozpoczęcia i zakończenia realizacji.
  8. Podatek VAT nie jest wydatkiem kwalifikowalnym. Na jego opłacenie musisz przeznaczyć pieniądze z własnej puli. Warto o tym pamiętać przy każdym użyciu unijnych środków.
  9. Przestrzegaj zasad promocji i oznakowania projektów. Zadbaj, aby informacje o dofinansowaniu podawać w trakcie realizacji, przy okazji wszystkich działań informacyjnych i promocyjnych. Pamiętaj o oznakowaniu na dokumentach, tablicach firmowych itp.
  10. Wyślij obowiązkowe dokumenty zawarte w umowie. Nie musisz wysyłać wszystkich, które posiadasz, a tylko te, których wymaga umowa. Zadbaj, aby były one odpowiednio opisane i uporządkowane.

Przedsiębiorco –zostań beneficjentem Funduszy Europejskich

Trzymaj się tych zasad, a na pewno zakończysz realizację projektu zadowolony z przebiegu działań i efektów osiągniętych dzięki dofinansowaniu. Pamiętaj, że Fundusze Europejskie to pieniądze publiczne, dlatego konieczne jest przestrzeganie powszechnie obowiązujących zasad unijnych projektów. Twoim partnerem w procesie realizacji i rozliczeń będzie instytucja, z którą podpiszesz umowę. Jako przedsiębiorca zapewne trafisz do Centrum Obsługi Przedsiębiorcy. Instytucja powstała z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, który rozdysponowuje środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WŁ. Konsultanci z Centrum będą towarzyszyć Ci na każdym etapie przygody z unijnymi dotacjami.

Punkt Konsultacyjny Centrum Obsługi Przedsiębiorcy, ul. Moniuszki 7/9, 90-101 Łódź, tel.: 42 230 15 55/56) lub e-mail: [email protected]). Zapraszamy też do kontaktu przez CZATER na stronie cop.lodzkie.pl

10 zasad realizacji i rozliczania unijnych projektów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki