MKTG SR - pasek na kartach artykułów

100 tysięcy ludzi na koronacji charłupskiego obrazu! Tu dzieją się cuda ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
100 tysięcy ludzi na koronacji charłupskiego obrazu! Tu dzieją się cuda
100 tysięcy ludzi na koronacji charłupskiego obrazu! Tu dzieją się cuda Fot. Dariusz Piekarczyk
8 września 1937 roku w Charłupi Małej (powiat sieradzki) miała miejsce koronacja cudownego obrazu koronami papieskimi. Na uroczystość miało przybyć około 100 ludzi. Według przekazów zabrakło nawet wody w studniach, a pilot Stanisław Skarżyński zrzucił na ołtarz wiązankę biało-czerwonych kwiatów. Jutro odpust w Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej. Będą szły piesze pielgrzymki. Powinny być tysiące ludzi, tak jest tu od wieków.

Do Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej od kilkuset lat ciągną tutaj piesze pielgrzymki nie tylko z naszej okolicy. Najstarsza udokumentowana piesza pielgrzymka przychodzi do Charłupi Małej od 1848 roku z Warty. W tym właśnie roku w Warcie miała miejsce epidemia cholery.

- O kulcie Matki Boskiej w Charłupi Małej głośno było już pod koniec XVIII wieku - mówi Sylwia Dęga- Frątczak, współautorka powstającej monografii sanktuarium. - Na zaproszenie ówczesnego proboszcza przybyła do Charłupi Małej specjalna komisja z Włocławka, która zbadała i potwierdziła liczne łaski spływające na wiernych za pośrednictwem Matki Boskiej Charłupskiej.

Konsekwencją owych łask była koronacja obrazu koronami papieskimi. Koronacja miała miejsce 8 września 1937 roku. Dokonał jej biskup Karol Radoński, pasterz diecezji włocławskiej. Obraz charłupski został koronowany jako pierwszy w diecezji włocławskiej. Uroczystość zgromadziła około 100 tysięcy wiernych, którzy podziwiali także kunszt pilotażu Stanisława Skarżyńskiego. Urodzony w Warcie pilot, który wsławił się tym, że jako pierwszy Polak przeleciał Atlantyk, ustanawiając przy tym rekord długości lotu, nadleciał nad ołtarz swoim RWD 5 i zrzucił wiązankę biało-czerwonych kwiatów.
Jeśli zaś chodzi o cudowny obraz, to nie wiadomo kiedy powstał i kto go namalował. Pierwsza o nim wzmianka pochodzi z roku 1755. Tutaj ciągle mamy do czynienia z łaskami jakie wierni otrzymują za pośrednictwem cudownego obrazu. Są to nie tylko cudowne uzdrowienia, ale także i nawrócenia.
O cudach, jakie mają miejsce w Charłupi Małej, świadczą wpisy w specjalnej księdze oraz liczne wota, które znajdują się w świątyni. Są te sprzed kilkudziesięciu i kilku lat oraz sprzed... kilku dni. Rocznie przybywa tu jakieś 100 pielgrzymek autokarowych i pieszych z całej Polski. Kulminacja przypada na dzień odpustu w naszej parafii 8 września. Tego dnia bywa, że gościmy kilkadziesiąt tysięcy wiernych.
Cofnijmy się kilka wieków. Po raz pierwszy o Charłupi Małej dowiadujemy się w roku 1339, kiedy to miejscowość wymieniona została w dokumentach podczas procesu warszawskiego przeciwko Krzyżakom, którzy spustoszyli Sieradz i okolice w roku 1331. Spalili wówczas kościół charłupski. Kolejne dokumenty potwierdzają istnienie w Charłupi kościoła i szkoły parafialnej w latach 1511-1523. Za to w następny kościół, ufundowany w XVI wieku przez właściciela wsi Józefa Walewskiego konsekrowany został w roku 1540. W roku 1680 kościół zostaje odnowiony. Rok 1755 przynosi budowę kolejnego drewnianego kościoła, zaś 1834 przekazanie świątyni dominikanom z Sieradza. Obecny budynek kościoła powstawał od 1905 roku. 11 lat później został poświęcony, a w roku 1924 konsekrowany. Przez większość okupacji niemieckiej świątynia była zamknięta. Obecnie parafia liczy ponad 3.500 wiernych.

W piątek (8 września) odpust w sanktuarium. Początek sumy odpustowej o godzinie 12. Będzie ją celebrował i homilię wygłosi arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski kościoła łacińskiego na Ukrainie. Duchowny jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy. W latach 1996 - 2005 był osobistym sekretarzem świętego Jana Pawła II, natomiast w latach 2005 - 2007 osobistym sekretarzem papieża Bendykta XVI. Metropolitą lwowskim jest od roku 2008.

Duchowny odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Polonii na świecie, za promowanie Polski oraz działalność na rzecz krzewienia polskich tradycji i kultury oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Polskiego Kościoła, za działalność na rzecz Polonii ukraińskiej. To jedna z bardziej wyrazistych postaci Kościoła Katolickiego.

Piątkowe uroczystości rozpoczną się msza świętą o godzinie 8, następnie o 9.30. Zakończą o 18 mszą świętą księży rodaków. Tego dnia do charłupskiego sanktuarium podąża wiele pieszych i autokarowych pielgrzymek. Cudowny obraz w świątyni słynie z wielu łask.

Niedawno zmarł wieloletni proboszcz parafii ks. Grzegorz Drzewiecki. Jego następcą został ks. Franciszek Zygadliński, który był poprzednio (2005 - 2023) proboszczem parafii pod wezw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Boleszczynie (powiat turecki, gmina Przykona).

Z parafii w Boleszczynie pochodzi ks. Sebastian Szkop, który był poprzednim wikarym w Charłupi Małej, a swoją posługą zaskarbił sobie sympatię wiernych.

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki