Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2,2 mln zł dla mieszkańców województwa łódzkiego, którzy stracili pracę przez pandemię. Jak się starać o dodatek solidarnościowy

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W Łódzkiem wypłacono 2,2 mln zł w ramach dodatku solidarnościowego
W Łódzkiem wypłacono 2,2 mln zł w ramach dodatku solidarnościowego Archiwum PP
Trwa wypłata dodatku solidarnościowego dla osób, które straciły pracę z powodu koronawirusa. W całym kraju wypłacono ponad 36,6 tys. dodatków na kwotę ponad 44,2 mln zł. W naszym regionie wypłacono ponad 1,8 tys. dodatków na kwotę ponad 2,2 mln zł.

Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł przysługuje od 1 czerwca i jest wypłacany maksymalnie przez 3 miesiące - do końca sierpnia. Dostaje się go od miesiąca, w którym został złożony wniosek.

Przepisy o dodatku solidarnościowym weszły w życie 21 czerwca. Od tego czasu w całym kraju wpłynęło do ZUS 59 tys. wniosków, z czego niemal 2,9 tys. wniosków pochodzi z naszego województwa, w tym: 1101 wniosków wpłynęło do I Oddziału ZUS w Łodzi, 964 wniosków do II Oddziału ZUS w Łodzi a 821 wniosków do oddziału w Tomaszowie Mazowieckim.

- O dodatek solidarnościowy mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub osoby, których umowa o pracę na czas określony, została rozwiązana - informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. - Warunkiem otrzymania dodatku jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłacane są składki emerytalna i rentowa, a także składka zdrowotna. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty dodatku, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl, łącznie z instrukcją wysłania wniosku przez PUE ZUS

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki