Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją Zobacz, gdzie szukać pomocy w naszym regionie

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Z depresją zmaga się coraz więcej dzieci i młodzieży.
Z depresją zmaga się coraz więcej dzieci i młodzieży. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W roku 2022 z leczenia psychiatrycznego w poradniach, szpitalach i na oddziałach dziennych skorzystało 120 tys. pacjentów. Większość, 58%, stanowiły kobiety. Najliczniejsza grupa chorych, ponad 60 tys. pacjentów, to osoby w wieku od 40 do 69 lat. Epizod depresyjny lekarze zdiagnozowali u 9 418 pacjentów, a nawracające zaburzenia depresyjne u 8 716. Aż 18 676 mieszkańców Łódzkiego leczyło zaburzenia lękowe. Natomiast 128 tys. pacjentom w Łódzkiem lekarze wypisali recepty na leki przeciwdepresyjne.

Wkrótce będzie to najczęściej występująca choroba
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że w całej Polsce w 2021 r. leczono 682 tys. pacjentów z depresją. W Łódzkiem w ciągu 5 pierwszych miesięcy ubiegłego roku z powodu epizodu depresyjnego i nawracającej depresji pomocy 14 tys. pacjentów., a rok wcześniej 18 tysiącom.
Czym jest depresja
Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju. To choroba, która znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, pracy, relacjach z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku czy płci.

Jakie objawy i zachowania powinny budzić niepokój?

Pierwsze objawy depresji często pozostają niezauważone. Są to m.in. smutek towarzyszący niemal codziennie przez większą część dnia; brak zainteresowania wykonywaniem codziennych czynności; uczucie zmęczenia i zaburzenia snu; trudności ze skupieniem uwagi; poczucie winy; mała wiara w siebie; myśli o śmierci, samobójstwie. Nieleczona depresja może się nasilać. Wczesne rozpoznanie daje większe szanse na trwały powrót do zdrowia.

Poradnik NFZ o depresji
NFZ przygotował specjalny poradnik z myślą o chorych na depresję i ich bliskich, są tu ważne informacje, które ułatwią samoopiekę i pomoc osobom, które cierpią na depresję.
https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/depresja-o-zdrowiu-bez-tabu-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz,648.html

Gdzie szukać pomocy

* 116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
* 116 111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
* 800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
* 121 212 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
* 22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00.

Kto leczy depresję
Leczeniem depresji zajmuje się psychiatra, a jeśli łatwo można zidentyfikować objawy, leczenie może poprowadzić lekarz pierwszego kontaktu (lekarz POZ). Do psychiatry nie potrzebne jest skierowanie. W najcięższych przypadkach depresja wymaga hospitalizacji i leczenia w ośrodkach specjalizujących się w pomocy osobom dotkniętym chorobą.
Pomoc znajdziesz w:
* poradniach zdrowia psychicznego
* centrach zdrowia psychicznego
* szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych
* ośrodkach interwencji kryzysowej
* poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne?&ow=5&specjalizacja=1131

W Łódzkiem trwa pilotaż Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP). Centrum Zdrowia Psychicznego zapewnia kompleksową pomoc psychiatryczną i psychologiczną mieszkańcom danego miasta. Wszystkie osoby w kryzysie psychicznym oraz ich rodziny i otoczenie otrzymają w CZP profesjonalną pomoc i opiekę w trybie ambulatoryjnym, środowiskowym, dziennym oraz stacjonarnym. Zgłaszający się do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego w CZP pacjent ma opracowywane indywidualne, dopasowane do potrzeb plany terapii, a w przypadkach pilnych uzgadniane terminy przyjęć ze wskazaniem miejsca uzyskania świadczenia nie później niż 72 godziny od zgłoszenia. Do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego można zgłaszać się osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej, bądź kontaktować się telefonicznie lub zastosować inne środki komunikacji elektronicznej w celu uzyskania wstępnej informacji dotyczącej możliwości leczenia i uzyskania pomocy. W Łódzkiem, zgodnie z założeniami pilotażu istnieją CZP w Łodzi – w dzielnicach Bałuty, Widzew i Górna oraz w Bełchatowie, Tomaszowie Mazowieckim i Sieradzu.

Lista placówek
https://www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/jak-sie-leczyc/u-lekarza-w-szpitalu/1452-opieka-psychiatryczna-i-leczenie-uzalenie

Depresja w Łódzkiem
W Łódzkiem w okresie od stycznia do maja ubiegłego roku 93 602 pacjentów leczyło się psychiatrycznie, większość z nich w warunkach ambulatoryjnych i na oddziałach dziennych. 7 tys. pacjentów leczyło się z powodu epizodu depresyjnego, kolejnych 7 tys. zgłosiło się po pomoc z powodu nawracającej depresji.
W roku 2022 z leczenia psychiatrycznego w poradniach, szpitalach i na oddziałach dziennych skorzystało 120 tys. pacjentów Łódzkiego. Aż 58% stanowiły kobiety. Najliczniejsza grupa chorych, ponad 60 tys., to osoby w wieku od 40 do 69 lat. Epizod depresyjny leczono u 9 418 pacjentów, a nawracające zaburzenia depresyjne u 8 716. Aż 18 676 mieszkańców leczyło zaburzenia lękowe. 128 tys. pacjentom w Łódzkiem wypisano recepty na leki przeciwdepresyjne.
Łódzki NFZ zapłacił za nie 15, 6 mln zł, pacjenci dopłacili 10 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją Zobacz, gdzie szukać pomocy w naszym regionie - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki