Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3. edycja Offbeer Festival. Tym razem łodzianie próbują stoutów [ZDJĘCIA]

Jacek Losik
Trwa 3. edycja Offbeer – Łódzkiego Festiwalu Piwa. Tematem przewodnim są stouty. Łodzianie mogli m.in. nauczyć się warzenia piwa w domu, zwiedzić profesjonalne browary i porozmawiać z piwowarami.

Zaskakująco wysoka frekwencja świadczy o tym, że coraz więcej łodzian interesuje się przemysłem piwowarskim.

- Ideą całego festiwalu jest pokazanie tego wszystkiego co się dzieje wokół warzenia piwa – mówi Adam Kuźmicki, współorganizator festiwalu. – Frekwencja jest zaskakująco duża. Każda edycja przyciąga więcej ludzi, nie tylko z Łodzi. Na przykład na wycieczce do browaru w Zduńskiej Woli było kilko osób z Warszawy. Nie mówiąc już o piwowarach, którzy nas odwiedzili – mówi Kuźmicki.

Tematem przewodnim 3. edycji Offbeer są stouty, tzn. ciemne piwa górnej fermentacji. W trakcie festiwalu, łodzianie mogli wziąć udział w kilku piwnych premierach. Nowe trunki zaprezentowali m.in. DoctorBrew, Łódzki Oddział Terenowy Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych oraz Bierhalle.

Przez 10 dni, łodzianie mogli nie tylko poznać historię łódzkich browarów, posiąść teoretyczną wiedzę na temat szeroko rozumianego przemysłu piwowarskiego, ale przede wszystkim mieli szansę wziąć udział w praktycznych warsztatach domowego warzenia piwa.

- Na początku dobieramy odpowiednie surowce: chmiel, słód… – streszczał proces warzenia Krzysztof Zawlik, piwowar z Bierhalle Manufaktura. - Zmielony słód jęczmienny lub pszeniczny, połączony z ciepłą wodą doprowadzamy do tzw. zacieru, który jest stopniowo podgrzewany. Po procesie zacierania należy wszystko dokładnie odfiltrować , aby uzyskać brzeczkę piwną. Brzeczka jest później zagotowywana z chmielem i mamy gotową podstawę do piwa. Następnie trzeba to schłodzić, dodać drożdże, przefermentować, „wyleżakować” i mamy gotowe piwo – tłumaczy Zawlik.

Cały powyższy proces można przeprowadzić w domowych warunkach.

- Do tego potrzebne jest naprawdę niewiele. Oprócz samego surowca, potrzebujemy garnek, jakieś mieszadło, termometr, fermentor, który można zrobić nawet z wiadra oraz prosta chłodnica. Ważne są też warunki. Na przykład piwo górnej fermentacji jest łatwiejsze do uwarzenia, bo potrzebuje pokojowej temperatury – tłumaczy Krzysztof Zawlik.

Zorganizowano zwiedzanie browarów restauracyjnych Księży Młyn i Bierhalle, a także wycieczka do browaru w Zduńskiej Woli. Po obejrzeniu piwowarskiego sprzętu, goście przechodzili do dyskusji.

Festiwal trwa od 7.11. do 16.11. Dwa ostatnie dni Offbeer to degustacje stoutów oraz projekcje serialu i filmów poświeconych przemysłowi piwowarskiemu.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki