Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 dni do Euro 2012. Co musisz wiedzieć? [FILMY]

Mateusz Pilarczyk, Radosław Patroniak
Slavek i Slavko - oficjalne maskotki Euro 2012.
Slavek i Slavko - oficjalne maskotki Euro 2012.
Euro 2012 zaczyna się już za 50 dni. Co zmieni się w Poznaniu? Kto tu przyjedzie? Jakie drużyny i jakich piłkarzy zobaczymy na stadionie przy Bułgarskiej?

1. Grupa C - reprezentacje krajów z tej grupy zagrają w Poznaniu. W Wielkopolsce swoje mecze rozegrają Chorwaci, Włosi i Irlandczycy.

2. WŁOCHY - to najbardziej utytułowana z trzech drużyn, które rozegrają mecze w Poznaniu. Squadra Azzurra jest czterokrotnym mistrzem świata (1934, 1938, 1982, 2006) i mistrzem Europy (1968). Podczas ostatniego Euro w Austrii i Szwajcarii Włosi dotarli do ćwierćfinału. W ekipie Cesare Prandelliego występują też najbardziej znani piłkarze, tacy jak: Mario Balotelli, Gianluigi Buffon i Antonio di Natale.


Czytaj także:
Szkolenie dla kibiców przed Euro 2012
Poznań: Restauratorzy będą protestować w czasie Euro 2012?
EURO 2012: Sto dni do mistrzostw w Głosie Wielkopolskim

3. GODZINA 20.45 - o tej porze rozpoczną się dwa mecze w Poznaniu (Irlandia - Chorwacja w niedzielę, 10 czerwca i Włochy - Irlandia w poniedziałek, 18 czerwca), tylko spotkanie Włochy - Chorwacja (w czwartek, 14 czerwca) będzie rozgrywane wcześniej, bo o godz. 18. W porze meczu Włochy - Irlandia będzie też rozgrywany pojedynek Hiszpania - Chorwacja w Gdańsku. W ostatniej kolejce grupowej UEFA od dawna stosuje takie rozwiązanie, by drużyny nie mogły kalkulować.

4. Giovanni Trapattoni - włoski trener Irlandczyków będzie najstarszym szkoleniowcem na Euro, bo liczącym 73 lata. Popularny "Trap" w zawodowym futbolu osiągnął praktycznie wszystko. Wygrał Ligę Mistrzów (w 1985 r. z Juventusem Turyn), zdobywał Puchar Zdobywców Pucharów, dwukrotnie Puchar UEFA, sześć razy mistrzostwo Włoch, mistrzostwo Niemiec, Portugalii i Austrii. Od maja 2008 roku pełni funkcję selekcjonera reprezentacji z Zielonej Wyspy.

5. Czwarte miejsce - taką lokatę w klasyfikacji wszech czasów w kategorii uczestników Euro zajmują piłkarze Włoch. Wyprzedzają ich tylko Niemcy (uczestniczyli 11 razy w 14 turniejach) oraz Holendrzy i Hiszpanie (po 9 razy). Tyle samo występów w finałach ME mają Francuzi, Anglicy i Duńczycy.

6. Ivan Perisic - to jeden z nielicznych piłkarzy mający na co dzień związki z Polską. 24-letni Chorwat jest bowiem kolegą klubowym Jakuba Błaszczykowskiego, Roberta Lewandowskiego i Łukasza Piszczka w Borussii Dortmund. Do Poznania przyjedzie jednak tylko pod warunkiem, że przekona do swoich umiejętności selekcjonera Slavena Bilica. Do tej pory Perisic występował w reprezentacji sześć razy.
7. Irlandia - to jedyna reprezentacja, która grała już w Poznaniu. 21 lat temu Irlandczycy w eliminacjach Euro 92 zremisowali z biało-czerwonymi 3:3 po niezwykle emocjonującym meczu. Ten wynik nie zadowolił jednak żadnej z drużyn. Wtedy Poznań zalała zielona fala kibiców, którzy pokazali jak można się cieszyć, nie zakłócając porządku i spokoju mieszkańców.

8. Robbie Keane - 32-letni napastnik Los Angeles Galaxy będzie jednym z najbardziej doświadczonych i bramkostrzelnych zawodników na turnieju Euro 2012. Jest najskuteczniejszym strzelcem w historii reprezentacji Irlandii, w której zadebiutował w 1998 roku. Na swoim koncie ma 53 trafienia i 111 występów. Ostatnie dwa gole zdobył w pierwszym meczu barażowym z Estonią, który Irlandia wygrała 4:0.

9. Portugalia - reprezentacja Paulo Bento zamieszka w jednym z oficjalnych ośrodków Euro 2012, w hotelu Remes w Opalenicy. Portugalczycy zapłacą najwięcej za pobyt ze wszystkich uczestników ME. Każda doba kosztuje ich około 30 tys. euro. Bez względu na wyniki drużyna z Półwyspu Iberyjskiego będzie gościć u nas co najmniej trzy tygodnie razem ze swoją gwiazdą Cristiano Ronaldo.

10. STADION Miejski - jedna z czterech polskich aren Euro 2012. Został wybudowany w Poznaniu przy ulicy Bułgarskiej w miejscu starego obiektu. Kosztował ponad 700 mln zł. Jego dach pokrywa charakterystyczna biała membrana. Oddano go do użytku w 2010 roku, przez co jest najlepiej przetestowanym w Polsce stadionem na Euro.

11. Krzesełka - jest ich przy Bułgarskiej grubo ponad 41 tysięcy. Dominuje kolor niebieski. Nie jest on przypadkowy, bowiem odpowiada barwom Lecha Poznań - drużyny, która na co dzień gra przy Bułgarskiej oraz barwom miasta.

12. Stadion w liczbach - arena Euro ma 213,3 metra długości, 220 m szerokości i 56 m wysokości. Obiekt od września 2010 roku odwiedziło 937,6 tys. osób.

13. Skyboxy - są to specjalne, przeszklone loże na stadionie, w których zasiądą członkowie rodziny UEFA oraz zaproszeni goście. Takich lóż na poznańskim obiekcie jest 45.

14. Miesiąc - tyle czasu przed pierwszym meczem potrzebują działacze UEFA do przygotowania Stadionu Miejskiego na Euro. Dlatego już w połowie maja nie będzie funkcjonować siedziba Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Pomieszczenia WZPN będą służyły innym celom, a ich możliwości zagospodarowania były trzykrotnie sprawdzane przez specjalnego delegata z Nyonu.

15. Boisko treningowe - w Poznaniu będzie się ono mieścić obok Stadionu Miejskiego przy ul. Bułgarskiej. Rozważano też inną lokalizację, a mianowicie boisko Warty Poznań przy Drodze Dębińskiej. "Ogródek" jednak nie spełnia wymogów UEFA i ostatecznie nie będzie wykorzystywany przez reprezentacje grupy C.
16. Miasto gospodarz - tym mianem określa się miasta, w których rozegrany zostanie turniej. W Polsce oprócz Poznania Euro 2012 odbędzie się w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Natomiast na Ukrainie piłkarze i kibice będą bawić się w Kijowie, Charkowie, Doniecku i Lwowie.

17. Akademia Euro - powstała, aby pracownicy transportu, gastronomii, handlu i usług w miastach organizujących turniej podnieśli swoje umiejętności i umieli dogadać się z europejskimi kibicami. Czy się udało? Dowiemy się podczas turnieju.

18. Czym na mecz - W Poznaniu najlepiej komunikacją miejską. W trakcie Euro będzie ona zmieniona. Uruchomione zostaną dodatkowe linie tramwajowe. Nr 30 ze Strefy Kibica na placu Wolności do ulicy Budziszyńskiej, nr 31 z placu Wielkopolskiego na Ogrody i 32 z placu Wolności na Górczyn.

19. Utrudnienia - autami na Bułgarską dojadą tylko oficjele UEFA i VIP-y. Wokół stadionu m.in. w centrach handlowych, na Torze Poznań i Międzynarodowych Targach Poznańskich powstaną parkingi. Euro pociągnie za sobą również wyłączenie z ruchu części ulic. Wałbrzyska, Ptasia, Rumuńska, Węgorka - tam właściwie nie wjedzie się samochodem. Grunwaldzka, Bułgarska, Marcelińska Grochowska, Palacza, Promienista, Jugosłowiańska, Babimojska, Bolkowicka, Smoluchowskiego, Wałbrzyska, Strzegomska i Leśnych Skrzatów - te ulice wyznaczają granice kolejnej strefy. Zarząd Dróg Miejski określi, kto i na jakich zasadach będzie mógł wjeżdżać na ten teren.

20. JAK do gdańska - połączyły nas faza grupowa. Kibice z Irlandii, Włoch i Chorwacji będą mogli do niego dotrzeć samochodem (4 godz. i 10 minut), pociągiem (standardowo ok. 4,5 godz.) oraz samolotem (1 godz.). Gdańsk będzie nie tylko organizatorem trzech meczów grupowych (z udziałem obrońców tytułu Hiszpanów), ale również jednego ze spotkań ćwierćfinałowych.
21. Czas na kolej - podczas Euro 2012 Przewozy Regionalne planują uruchomić szybkie połączenie interREGIO pomiędzy Poznaniem a Gdańskiem, z przystankami jedynie w Gnieźnie i Bydgoszczy. Planowany czas przejazdu pociągu ma wynosić około 3 godzin i 30 minut. W tyle nie pozostaje PKP Intercity, spółka w całym kraju zapowiada uruchomienie pięćdziesięciu dodatkowych połączeń.

22. Nocleg - 600 złotych wynosi średnia cena noclegu na osobę w terminie Euro. Co ciekawe, są jeszcze wolne miejsca, ale te najdroższe, czyli powyżej 2 000 zł za dobę. Niektóre hotele nie będą się ich pozbywać do ostatniej chwili, bo z praktyki wiadomo, że zamożni klienci na przyjazd mogą się zdecydować dopiero nawet dwa dni przed meczem.

23. Rodzina UEFA - ponad 10 tys. noclegów - taką rezerwację miejsc noclegowych w 47 hotelach w Poznaniu i okolicy zrobiła UEFA dla piłkarzy, trenerów, działaczy, sponsorów i gości VIP, z samej centrali UEFA w szwajcarskim Nyonie przyjedzie 50. oficjeli, którzy zamieszkają w hotelu Andersia. Reprezentacje grające w Poznaniu w noc przedmeczową będą zakwaterowane w hotelu City Park lub w hotelu Sheraton. W hotelu Remes w Opalenicy swoją bazę będą mieć Portugalczycy, a w hotelu Olandia w Prusimiu będą przebywać rodziny chorwackich piłkarzy.

24. Tysiące kibiców - jeszcze kilka miesięcy temu szacowało się, że do Poznania i okolic przyjedzie ponad 200 tys. zagranicznych kibiców. Teraz te przewidywania są bardziej ostrożne. Mówi się o 100 tys. piłkarskich turystów. Sukcesem będzie, jeśli przekroczymy tę barierę.

25. Pola namiotowe - to oferta Poznania dla mniej zamożnych kibiców. Jeden z tzw. fun campów powstanie na Łęgach Dębińskich. Pod uwagę brana jest też lokalizacja pod halą Arena. Szacuje się, że może w nich zamieszkać nawet 20 tys. kibiców.

26. Stary Rynek - restauratorzy i właściciele pubów już zacierają ręce. Bliskość położonej na placu Wolności strefy kibica na pewno napędzi ruch w zabytkowo-imprezowej części miasta. W czasie turnieju na płycie Rynku należy się spodziewać ścisku.

27. Jarmark - przez Euro tegoroczny Jarmark Świętojański będzie musiał się przenieść z płyty Starego Rynku. Przypadająca na 4-12 czerwca impreza zostanie zorganizowana w starym korycie Warty.

28. Muzea na euro - placówki kulturalne nie zamkną się przed kibicami. Muzeum Narodowe w Poznaniu współpracuje z operatorem strefy kibica - przed siedzibą muzeum mają być wyświetlane filmy o gwiazdach piłki nożnej.

29. Ambasadorzy - do Poznania przed Euro przyjeżdżali ambasadorzy kibiców, aby zobaczyć miasta, w których będą grały ich drużyny. Podczas turnieju w mieście powstaną stałe i mobilne "placówki dyplomatyczne kibiców", tak, aby ułatwić im pobyt w stolicy Wielkopolski.

30. Wolontariusze - 600 wolontariuszy będzie pomagało w Poznaniu przy Euro. Mają być ubrani w charakterystyczne zielone koszulki, a spotkać ich będzie można m.in. na dworcu i lotnisku.
31. Rok szkolny - nie przewiduje się skrócenia semestru z powodu Euro. Nauka skończy się 29 czerwca. Dyrektorzy szkół, które mieszczą się w okolicach stadionu mogą natomiast np. skrócić lekcje. Mecze będą się jednak odbywały wieczorami, więc może nie być takiej konieczności.

32. Wyższe uczelnie - co uniwersytet, to inna decyzja. Część studentów (ci z Uniwersytetu Adama Mickiewicza) w trakcie Euro ma siedzieć nad książkami z powodu sesji. Inni, jak ci z Akademii Wychowania Fizycznego na czas Euro mają przerwę w zajęciach i rok akademicki skończą później niż zwykle.

33. Bezpieczeństwo - turniej to wielkie wyzwanie dla wszystkich służb. Od miesięcy policjanci i strażacy ćwiczą jak postępować nie tylko w razie kibicowskich burd, ale też katastrof oraz zagrożenia terrorystycznego.

34. Szalikowcy - kibiców Dinama i Hajduka muszą najbardziej obawiać się stróże porządku w naszym mieście. Grupy "Bad Blue Boys" z Zagrzebia i "Torcida" ze Splitu słyną nie tylko z fantastycznych opraw, ale także z największych zadym w historii futbolu. Mecze między Hajdukiem a Dinamem to zawsze w Chorwacji spotkania podwyższonego ryzyka.

35. Bilety - ich zdobycie powoli graniczy z cudem. Przed rokiem rozlosowano pulę 41 proc. ogółu biletów. Bilety na mecze w Poznaniu kosztowały od 120 do 480 zł. Reszta trafiła w ręce sponsorów, związków piłkarskich i VIP-ów. Niewylosowanym pechowcom pozostają liczne konkursy z wejściówkami na Euro.

36. Internet - to miejsce, gdzie w najlepsze trwa sprzedaż i wymiana biletów na turniej. Nie jest to do końca po myśli UEFA. Federacja przestrzega przed "konikami" i podrobionymi wejściówkami. Legalne jest odprzedanie biletu tylko po cenie nominalnej, czyli tej, za jaką został kupiony. Trzeba jednak uważać. Na wielu aukcjach jest mowa o "kosztach organizacyjnych i logistycznych".

37. Strefa kibica - powstanie w samym centrum Poznania, na placu Wolności dla tych, którzy nie załapali się na bilety. W tym miejscu za darmo będzie można obejrzeć wszystkie spotkania rozgrywane na Euro 2012. Przez turniej w "fun zonie" codziennie ma pojawiać się 18 tys. osób. Łącznie w ciągu turnieju odwiedzi ją pół miliona kibiców.

38. Kartonowe siedziska - na takich meblach zasiądą kibice w poznańskiej fun zonie. Po meczu siedzisko można będzie zabrać ze sobą do domu. Prace w konkursie na projekt mebla można przesyłać do 20 kwietnia.

39. Atrakcje - sercem kibicowskiego życia będzie właśnie strefa na placu Wolności. Pobliskie Al. Marcinkowskiego zamienią się w deptak rekreacyjno-gastronomiczny, a w samej fun zonie oprócz spotkań piłkarskich odbywać będą się koncerty i imprezy z DJ-ami.

40. Gadżety na euro - ich paleta jest ogromna. Od kubeczków, przez piłki, koszulki, krawaty, karty, breloczki po miniaturki pucharu. Na tym lista gadżetów się nie kończy, wszystkie łączy charakterystyczne logo turnieju.
41. Logo turnieju - zostało zaprezentowane już w 2009 roku. Przedstawia roślinę, z której wspólnej łodygi wyrasta piłka i dwa kwiaty w barwach narodowych Polski i Ukrainy.

42. Euro 2008 a 2012 - oba turnieje organizują pary państw. W 2008 turniej rozegrano w Austrii i Szwajcarii. Logo Euro 2008 stworzył Szwajcar Gerry Hofstetter, który jest też autorem polsko-ukraińskiego wzoru. Podobne są też maskotki piłkarskich zawodów.

43. Slavek i Slavko - tak na imię mają polsko-ukraińscy piłkarscy bracia bliźniacy. Podobieństwo do austriacko-szwajcarskiego Trixa i Flixa jest uderzające. Prezesowi PZPN w maskotkach najbardziej podobają się włosy, jak mówi, sam miał takie 40 lat temu.

44. Piłka turnieju - oficjalną piłkę, którą będą grać wszystkie reprezentacje wyprodukował Adidas. Model przeznaczony specjalnie na Euro nazywa się Tango 12, a prace nad nią trwały dwa lata. Futbolówka dzięki nowym rozwiązaniom technicznym ma wchłaniać minimalną ilość wody i prowadzić się przy samym bucie piłkarza. Jak będzie, przekonamy się na meczu otwarcia w Warszawie.

45. Mecze w TV - wszystkie mecze Euro 2012 pokaże TVP. Nie trzeba więc opuszczać kanapy. Transmisje będą też prawdopodobnie dostępne na internetowej stronie TVP.

46. I po Euro - nie wszyscy są entuzjastami piłki kopanej i nie odliczają dni do Euro, lecz do zakończenia turnieju. Piłkarze z Poznania wyniosą się już 18 czerwca, a cały turniej skończy się 1 lipca w Kijowie.

47. Inwestycje - ich lista po przyznaniu nam organizacji turnieju była ogromna. Ostało się niewiele projektów. W regionie wybudowano część planowanej drogi ekspresowej S5. W Poznaniu skupiono się na kluczowych inwestycjach, jak dworzec PKP, rozbudowa lotniska, czy przebudowa ulic wokół stadionu.

48. Czy zarobimy - to pytanie pojawia się zawsze. Specjaliści boją się dokładnych szacunków i powtarzają, że jest to dla Polski szansa wizerunkowa na przyciągnięcie turystów w następnych latach.

49. Protesty - Euro kusi niezadowolone grupy społeczne. W czasie turnieju oczy przynajmniej piłkarskiej Europy będą zwrócone na Polskę. O strajku wspominają nie tylko związkowcy, ale też internauci. Najgorszy scenariusz to paraliż komunikacyjny związany z protestem kolejarzy.

50. Pogoda na Euro - analizując dane za ostatnie 30 lat można się pokusić o stwierdzenie, że w czerwcu w Poznaniu nie powinno być zimo. Średnia temperatura przez te lata nigdy nie spadła poniżej 14 stopni Celsjusza. Za dnia przekraczała natomiast 25 stopni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 50 dni do Euro 2012. Co musisz wiedzieć? [FILMY] - Głos Wielkopolski

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki