70 lat Łodzi akademickiej. Rektorzy obradowali w hotelu...

  70 lat Łodzi akademickiej. Rektorzy obradowali w hotelu Double Tree Hilton [ZDJĘCIA]

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  70 lat Łodzi akademickiej. Rektorzy obradowali w hotelu Double Tree Hilton [ZDJĘCIA]
  1/8
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Kasprzak

  Odprawioną w Bazylice Archikatedralnej poranną mszą świętą w intencji Łodzi akademickiej rozpoczęły się w czwartek (21 maja) najważniejsze wydarzenia jubileuszowe.
  W południe rozpoczęło się posiedzenie Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) - organizacji zrzeszającej rektorów ponad stu uczelni publicznych i niepublicznych mających prawo nadawania stopnia doktora. Następnie obradowało Zgromadzenie Ogólne KRASP.

  Jak dowiedzieliśmy się od prof. Stanisława Bieleckiego, rektora Politechniki Łódzkiej i wiceprzewodniczącego KRASP, rektorzy dyskutowali nad tym, co należy zmienić w ustawie o szkolnictwie wyższym i w kodeksie pracy, aby uwzględnić postulaty związków zawodowych, a jednocześnie zapewnić konkurencyjność naszych uczelni w stosunku do najlepszych uniwersytetów na świecie.


  Ponadto dyskutowano o tym, jak usprawnić zintegrowany system informacji o szkolnictwie wyższym POL-on, tak by mógł być poprawnie adaptowany do zróżnicowanych systemów poszczególnych uczelni.

  Rozmawiano także o międzynarodowej współpracy polskich szkół wyższych. Zastanawiano się m. in., jak pomagać uczelniom ukraińskim. Pozytywny przykład dał Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, który dzięki pozyskanym funduszom od prywatnych firm, mógł ufundować 50 stypendiów dla studentów z Ukrainy.

  KRASP i Fundacja Rektorów Polskich opracowały Program Rozwoju Szkolnictwa Wyższego do 2020 r., który rektorzy przedstawią dziś w Łodzi prof. Lenie Kolarskiej-Bobińskiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyjątkowo ciekawe obrady.

  alma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Same zdjęcia o tym mówią.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo