Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

73. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Bogaty program obchodów

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Bogaty program obchodów 73. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto i 75. rocznicy Wielkiej Szpery.

O tych wydarzeniach nie wolno zapomnieć. W tym roku mijają 73. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto oraz 75. rocznica Wielkiej Szpery.

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi przygotowało bogaty program obchodów obu rocznic. Uroczystości rozpoczną się 26 sierpnia i potrwają do 5 września.

- Odbędą się modlitwy, wydarzenia oficjalne, Marsz Pamięci, ale zaplanowaliśmy również wiele wydarzeń kulturalnych - podkreśla Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu.

Uroczystości główne przewidziano na wtorek 29 sierpnia. O godz. 11 rozpoczną się modlitwy na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej, a następnie ruszy Marsz Pamięci na Stację Radegast. Tam, od godz. 12, będą trwać oficjalne obchody, które zakończy o godz. 13.30 otwarcie wystawy „Zabrano nam dzieciństwo 1939-1945”. W Parku Ocalałych zaś o godz. 18 zostanie otwarta wystawa „Wielka Szpera - wrzesień 1942”, a w Centrum Dialogu, o godz. 18.30 - „Słuchając kamieni” Hilde Kramer. Dzień zakończy w Centrum Dialogu od godz. 19 koncert zespołu Alles z animacją Krzysztofa Ostrowskiego „Miasto duchów” oraz pokaz filmu animowanego Wojciecha Gierłowskiego „Malachei”.

Ostatniego dnia obchodów, w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na pl, Kościelnym, odbędzie się koncert „Łódź pamięta”, w wykonaniu kantorki Moniki Krajewskiej z udziałem Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi z oprawą wizualną Macieja Walczaka. Muzycy wykonają repertuar złożony z nowych aranżacji utworów m.in. Kurta Weila i Leonarda Cohena, obejmujący także tradycyjne pieśni i modlitwy.

Zobacz też:Obchody rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getta [ZDJĘCIA]

- Koncert dedykowany jest dzieciom, zarówno ofiarom wojen, jak i tym, które wciąż szczęśliwie żyją w pokoju - wyjaśniają organizatorzy.

Szczególnym wydarzeniem będą warsztaty z młodzieżą ‚Słuchając kamieni”, które poprowadzi prof. Hilde Kramer z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii (30 sierpnia, od godz. 11, Centrum Dialogu). Kamienie w tradycji żydowskiej służą symbolicznemu oddaniu czci zmarłym. Każdy z uczestników warsztatów otrzyma kamień, który przywołuje pamięć o dziecku żyjącym niegdyś w getcie wraz z informacją o jego imieniu i nazwisku oraz adresie, pod którym mieszkało. Później wszyscy wyruszą na Bałuty, by odnaleźć wymienione miejsca i sfotografować tam kamienie.

27 sierpnia o godz. 14.30 - na budynku przy alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 8 - zostaną odsłonięte dwa kolejne malowidła składające się na projekt „Dzieci Bałut - murale pamięci 6”. W programie obchodów są jeszcze pokazy filmów, wystawy, spektakle, kolejne koncerty, spotkania.

- Dla nas , dla gminy żydowskiej jest to uhonorowanie pamięci poległych i zamordowanych - tłumaczy rabin Łodzi Dawid Szychowski. - A pamięć i wiedza są ważne, bo pozwalają przepracować to, co było i myśleć o tym, co będzie. To jest też okazja do refleksji na temat stosunków polsko-żydowskich, dzisiaj i w przyszłości, bo dla nas tego typu wydarzenia są okazją do spotkań i budowania relacji z mieszkańcami Łodzi.

- Jak co roku Łódź chce pokazać, że pamięta o swych współmieszkańcach - dodaje prezydent Hanna Zdanowska. - Chcemy ich wspominać, bo oni razem z naszymi protoplastami współtworzyli to miasto, jego historię i dzieje współczesne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki