Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

79. rocznica powstania warszawskiego w Łodzi i regionie łódzkim. 1 sierpnia zawyją syreny, będą kwiaty, znicze i powstańcze piosenki

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Uroczystości przy Pomniku Powstańców Warszawskich odbywają się od ośmiu lat
Uroczystości przy Pomniku Powstańców Warszawskich odbywają się od ośmiu lat Grzegorz Gałasiński
We wtorek (1 sierpnia) przypada 79. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Uroczystości upamiętniające odbędą się także w Łodzi i w całym regionie łódzkim. Zawyją syreny, będą kwiaty, znicze, ale też wspomnienia i powstańcze piosenki.

Łódź upamiętni uczestników powstania warszawskiego w 79. rocznicę wybuchu

We wtorek (1 sierpnia) mieszkańcy Łodzi i regionu upamiętnią uczestników powstania warszawskiego. Tak jak co roku w o godz. 12 w łódzkiej katedrze odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny oraz osób poległych.

Nie zabraknie też kwiatów na grobach powstańców. O godz. 10, wojewoda łódzki Karol Młynarczyk, oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber złożą kwiaty na grobie Barbary Nazdrowicz „Wiewiórki” w katolickiej części Starego Cmentarza w Łodzi. O godz. 17 kwiaty złoży wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk i wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek. Na tę samą godzinę zaprasza łódzki oddział IPN. Dodatkowo łódzki oddział IPN zaprasza na krótki spacer i zapalenie zniczy na grobach innych powstańców.

Już o 16.40 rozpoczną się uroczystości przy Pomniku Powstańców Warszawskich u zbiegu ulic Wojska Polskiego i alei Grzegorza Palki. Będzie można poznać historię powstania tego pomnika oraz wysłuchać opowieści o powstańcach. Swój udział zapowiedzieli m.in. byli uczestnicy powstania: prof. prof. Henryk Panusz i pani Maria Turowska.

Łódzki Pomnik Powstańców Warszawskich odsłonięty został w 2016 roku z inicjatywy pary powstańczej, państwa Marii i Henryka Gołębiowskich. Od tego czasu co roku 1 sierpnia odbywają się tam uroczystości rocznicowe. W tym roku pierwszy raz są one wydarzeniem zgłoszonym jako cykliczne. To oznacza, że zapowiedziane są na ten sam termin na kolejne lata.

- Ważne, żeby to to był pomnik pamięci, a nie pomnik zapomnienia - wyjaśnia Elżbieta Wspaniała-Jankowska, organizatorka uroczystości. Jak podkreśla po powstaniu Łódź stała się drugim domem dla tych uczestników powstania, którzy stracili wszystko.

Upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w regionie łódzkim

Uroczystości odbędą się też w regionie. Na przykład w Bełchatowie przy pomniku Pamięci Bełchatowian o godz. 16.50 będą modlitwy za powstańców, minuta ciszy i znicze, a o godz. 20 w kościele Narodzenia NMP wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Mieszkańcy Łowicza od godz. 15.40 będą śpiewać powstańcze piosenki, a o godz. 17 uczczą pamięć powstańców.

W Skierniewicach w samo południe na dworcu kolejowym złożone zostaną kwiaty pod tablicą upamiętniającą spalonych przy skierniewickiej bocznicy transportowanych więźniów Pawiaka, a o godz. 17 na cmentarzu św. Józefa, gdzie chowano powstańców zmarłych w skierniewickim szpitalu.

Syreny alarmowe zawyją w całym województwie łódzkim

Dodatkowo o godz. 17 w całym regionie zawyją syreny alarmowe. Będzie to jednocześnie upamiętnienie poległych powstańców oraz próba techniczna sytemu ostrzegawczego.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17 w okupowanej przez Niemców Warszawie. Trwało 63 dni i zakończyło się 2 października 1944 r. Było jedną z największych bitew czasu II wojny światowej. Szacuje się, że zginęło w nim 150-200 tys. Polaków, głównie mieszkańców Warszawy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki