Abonament RTV. Rząd daruje Polakom długi?

  Abonament RTV. Rząd daruje Polakom długi?

  Marcin Darda

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Abonament RTV. Rząd daruje Polakom długi?

  ©Janusz Wójtowicz

  Ministerstwo kultury chce darowania długów za niepłacenie abonamentu rtv. Projekt skonsultowano, ale jest do niego wiele uwag.
  Abonament RTV. Rząd daruje Polakom długi?

  ©Janusz Wójtowicz

  Dziś opłata abonamentowa za posiadanie odbiornika radiowego wynosi 7 zł miesięcznie, a telewizora 22 zł i 70 gr. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika jednak, że w 97 proc. gospodarstw domowych jest telewizor, ale ich rejestracji dokonało niecałe 50 proc., z czego aż 47,2 proc. korzysta z ustawowych zwolnień m.in. ze względu na podeszły wiek lub niepełnosprawność. Z wyliczeń Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że abonament płaci regularnie jedynie 13 proc. gospodarstw domowych. Zaś długi z tego tytułu ma 2 mln gospodarstw. Długi te w ciągu ostatnich pięciu lat urosły do 3,1 mld zł i na razie nie uległy przedawnieniu.

  Zobacz też:ABONAMENT RTV: Ułatwienia w zwolnieniu z abonamentu RTV [KTO NIE MUSI PŁACIĆ]

  To do dłużników adresowana jest konsultowana niedawno nowela ustawy o opłatach abonamentowych. Zakłada ona umorzenie długu dla niepłacących abonamentu, którzy zarejestrowali swoje odbiorniki.

  - Nowelizacja ustawy abonamentowej ma wprowadzić abolicję, prawdopodobnie warunkową - mówił w TVP Info Piotr Gliński, minister kultury i wicepremier - To znaczy, że wprowadzimy ją i przebaczymy długi, których jest teraz ponad 3 mld zł, tym którzy zaczną płacić. Jeżeli ktoś nie płacił, ale zacznie płacić w momencie wejścia ustawy, to będzie wybaczenie długów.

  A co z tymi, którzy odbiornika nie zarejestrowali? Tu zaczynają się kontrowersje. Wyliczono bowiem, że chodzi o 9 mln gospodarstw domowych, ponieważ właśnie tyle ma podpisane umowy z dostawcami telewizji płatnej, czyli operatorami sieci kablowych i operatorami platform telewizji cyfrowej. A ponieważ instytucja odpowiedzialna za ściągalność abonamentu, czyli Poczta Polska, nie ma możliwości zweryfikowania konkretnego obywatela, czy ma telewizor, rząd chce sięgnąć po dane klientów kablówek i platform satelitarnych.

  Czytaj:Abonament RTV. Darują długi za telewizor?

  W projekcie znajduje się zapis o „domniemaniu posiadania odbiornika telewizyjnego przez odbiorcę końcowego będącego stroną umowy o dostarczanie telewizji płatnej”. Tłumacząc najprościej: ten kto nie ma telewizora, nie podpisywałby umowy z kablówką lub platformą cyfrową na zakup pakietu telewizyjnego. To właśnie operatorzy według ustawy będą pośrednikiem zgłaszającym odbiorniki swych klientów Poczcie Polskiej, przekazując jej m.in. dane osobowe swoich klientów.

  W ministerstwie oszacowano, że tylko w ten sposób od klientów telewizji płatnych wpłynęłoby 1 mld 234 mln zł (oczywiście przy pełnej ściągalności). Nie jest to zatem najlepsza informacja dla klientów telewizji płatnych, bo oprócz opłat za pakiety, po wejściu w życie noweli opłat abonamentowych, będą obowiązani zapłacić także 22,70 zł.

  Oczywiście o ile nowelizacja ustawy przejdzie przez Sejm, bo poważne zastrzeżenia do projektu ma siedem izb i stowarzyszeń komunikacji oraz mediów.

  Zobacz:Abonament RTV może być ściągany przez operatorów kablówek i platform cyfrowych

  Podnoszą one m.in., że projekt jest sprzeczny z ustawą o ochronie danych osobowych, poza tym dane ich klientów chroni tajemnica handlowa. „Nasze zastrzeżenia przekazaliśmy bezpośrednio twórcom projektu, jako uczestnicy konsultacji publicznych w ramach procesu legislacyjnego. Skala potencjalnych zagrożeń związanych z projektem wymaga stanowiska Komisji Europejskiej” - napisali operatorzy we wspólnym wniosku.

  Zastrzeżenia złożył też Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (m.in. co do bezpieczeństwa danych obywateli), Polska Poczta, której nie byłoby stać bez pomocy budżetu państwa na nowy system teleinformatyczny, a także resort rozwoju, wedle którego nie policzono, jak te regulacje wpłyną na rynek telewizji płatnych. Łącznie 33 instytucje zgłosiły do projektu aż 300 uwag.

  Co istotne, nowelizacja, którą przygotowano w ministerstwie kultury, i tak miałaby charakter przejściowy. Wciąż trwają bowiem prace nad kolejnym projektem zakładającym pobieranie opłat abonamentowych razem z podatkiem dochodowym PIT i CIT oraz składką KRUS.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Domniemać to można, że ustawę tworzą upośledzeni

  Tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Domniemanie? Domniemam, że każdy pisdzielec jest debilem.

  Mogę mieć kablówkę, ale nie mieć telewizora. XXI wiek - sygnał odbierać można na komputerze. Abonament jest za telewizor i radio. Nie...rozwiń całość

  Domniemanie? Domniemam, że każdy pisdzielec jest debilem.

  Mogę mieć kablówkę, ale nie mieć telewizora. XXI wiek - sygnał odbierać można na komputerze. Abonament jest za telewizor i radio. Nie komputer. Czyli żadnego długu nie mam, nie miałem i nie będę miał.
  A na Kurwizję płacić nie będę. Na ścierwa z rydzykowej szkoły i tubę propagandową? Za co. Niech TVP utrzymuje się tak jak TVN, Polsat itd. Z reklam. Albo jak Rydzyk - z datków wiernych. Ja tego gówna nie oglądam i w misję publiczną nie wierzę. Publiczny to może być dom. A PiSdzielce są jak te k*rwy tam pracujace. Nie zamierzam ich oglądać. Bóg zapłać.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak się nie robi

  Xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Jak umożą długi, to ja przestaję płacić. Zawsze cwaniak ma mieć lepiej, a uczciwy to frajer.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DŁUG

  marekm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Właśnie mi zabrali ponad 1.400,00 zł z konta za zaległy abonament. Jeszcze do tego za zaległości przekraczające 3 lata! TVP nie oglądam zwłaszcza teraz.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co mam rejestrowac odbiornik tv jak tuner sat i dvb mam podlaczony

  ??? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  do wielkoformatowego monitora pc i na nim pracuje , gram i ogladam

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A może po prostu skończyć ze ściąganiem tej jałmuzny od skromnie uposażonych ludzi?

  =**= (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Panie glinski. A czy pomyślał pan o tym aby wreszcie zlikwidować to ostatnie poPRL-owskie dziadostwo? Jeśli wy, pisowcy czytacie i interesujecie się oporem wobec tego haraczu- to powinniście się...rozwiń całość

  Panie glinski. A czy pomyślał pan o tym aby wreszcie zlikwidować to ostatnie poPRL-owskie dziadostwo? Jeśli wy, pisowcy czytacie i interesujecie się oporem wobec tego haraczu- to powinniście się dobrze zastanowić. A tak na marginesie-czy nie wstyd wam wyciągać łapy po jałmużnę np od bezrobotnych (z zasiłkiem) czy emerytów i rencistów aby "tuczyć" swych posłusznych pupilków za pensje po kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy zł miesięcznie (lub płacąc po 8-12 tys. zł DZIENNIE ludziom, którzy grają u was w serialach) !? O czym my dyskutujemy? To wszystko jest haniebne. Inne stacje same potrafią na siebie zarobić. Dopuście te stacje do przetargów a sami –bez ściągania jałmużny- zrobią tzw „programy misyjne”(jeśli takie w ogóle -oprócz nazwy-istnieją).zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jestem frajerem.

  xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  Okazuje się, że jestem frajerem gdyż płaciłem abonament. Darowanie długu tym niepłacącym to czysta kpina. Cwaniacy i nieuczciwi mają się dobrze w tym kraju. Ale taka jest sprawiedliwość w państwie...rozwiń całość

  Okazuje się, że jestem frajerem gdyż płaciłem abonament. Darowanie długu tym niepłacącym to czysta kpina. Cwaniacy i nieuczciwi mają się dobrze w tym kraju. Ale taka jest sprawiedliwość w państwie w którym rządzi partia która w swej nazwie ma prawo i sprawiedliwość. Ale tylko w nazwie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oglądasz - płacisz

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Inni co nie oglądają za co mają płacić?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hi hi

  zxc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  A jak się mają czuć Ci wszyscy , którzy regularnie płacili ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  srali pierdziali

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  W nosie mają długi. Chodzi o to by się ujawnić i płacić w przyszłości.
  A ja jak widzę co mówi TVP to mam ochotę napluć na swój tv.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo