Alfabet łódzki: Zabytki. A - kamienica braci Auerbachów...

  Alfabet łódzki: Zabytki. A - kamienica braci Auerbachów [ZDJĘCIA]

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Alfabet łódzki: zabytki. A - kamienica braci Auerbachów, Narutowicza 32.
  1/7
  przejdź do galerii

  Alfabet łódzki: zabytki. A - kamienica braci Auerbachów, Narutowicza 32. ©Grzegorz Gałasiński

  To nie tylko jedna z najpiękniejszych kamienic w Łodzi, lecz także jedna z najoryginalniejszych, jako że przeplatają się na niej dwa różne style: neoromański oraz neorenesansowy. A wszystko harmonijnie i efektownie połączone, co pozwala nam twierdzić, że autor projektu był nie lada mistrzem i odznaczał się potęgą wyobraźni.
  I tak rzeczywiście było, gdyż budynek zaprojektował Gustaw Landau-Gutenteger, jeden z największych architektów w dziejach Łodzi.

  Przyjemnością staje się oglądanie zarówno samej elewacji, jak i detali. Wśród nich wzrok przyciągają ukryte wysoko, na szczycie, maszkarony, czyli diaboliczne i fantastyczne stwory - w tym przypadku przypominające nietoperze z ludzkimi głowami. Godne uwagi są też akcenty neoromańskie, jak rozety w ryzalitach, kolumienki z kostkowymi głowicami oraz podwójne i potrójne okna, czyli biforia i triforia. Co ciekawe, na ryzalitach z balkonami i loggiami można też spotkać napisy rosyjską cyrylicą. Pochodzą zapewne sprzed I wojny światowej, gdy reklamowały sklepy na parterze.

  Wszystko wskazuje na to, że pierwszymi właścicielami kamienicy byli bracia Chaim i Gersz Auerbachowie, chociaż nie brakuje też głosów, że pierwotnie należała ona do Oskara Bonika. Wkrótce po wybudowaniu w 1896 roku "kamienica z nietoperzami" przechodziła z rąk do rąk. Tuż przed pierwszą wojną światową jej właścicielami byli Mowsze i Chaja Szpiro, zaś przed kolejną wojną należała do Chai i Johanena Teitelbaumów.

  Dziś właścicielką domu jest mieszkająca w Danii Leokadia Haskiel. Odzyskała go od miasta w 1997 roku. Pomogła jej prawnik Krystyna Szarska i jej mąż Tadeusz. Z ich relacji wynika, że sędziwi właściciele kamienicy zmarli podczas ostatniej wojny w Piotrkowie Trybunalskim i tam zostali pochowani. Potem odnalazła się w Danii ich krewna - pani Leokadia. Jej dziadek był bratem właściciela kamienicy, zaś jej mężem jest Janusz Haskiel, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. W Łodzi się poznali i pobrali, a z kraju wyjechali po wydarzeniach marcowych w 1968 roku. Oboje znakomicie mówią po polsku i często przyjeżdżają do Łodzi. Niestety, ich kamienica sypie się i potrzebny jest jej gruntowny remont.

  Czytaj więcej w serwisie ŁÓDZKI ALFABET!

  Damy ci więcej - zarejestruj się!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  alfabet

  Mira (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 91 / 75

  Jak dla mnie bomba! Świetna sprawa z tym "Alfabetem". Szkoda, że mamy taki krótki alfabet! Mam jednak nadzieję, że Pan Redaktor będzie odkrywał kolejne ciekawe perełki naszego miasta.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo