Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy szukają skarbów w Pałacu Saskiego w Kutnie

Tomasz Dębowski
Agnieszka Lewandowska, absolwentka Instytutu  Archeologii UŁ, przeprowadza podczyszczanie kamiennego bruku, który przez lata był schowany pod ziemią
Agnieszka Lewandowska, absolwentka Instytutu Archeologii UŁ, przeprowadza podczyszczanie kamiennego bruku, który przez lata był schowany pod ziemią Tomasz Dębowski
Ruszyły prace archeologiczne na dziedzińcu Pałacu Saskiego w Kutnie. To pierwszy punkt odbudowy zabytku

Ruszyły prace archeologiczne na dziedzińcu Pałacu Saskiego w Kutnie. Archeolodzy dokopali się już do części ukrytych w ziemi murów. Wydobywane są fragmenty naczyń, butelek, ceramiki kuchennej. Prace prowadzane są przez archeologów z Łodzi i Kutna.

Przypomnijmy, że kutnowski Pałac Saski króla Augusta III, to jeden z czterech królewskich pałacyków pocztowych tego monarchy, jedyny, jaki zachował się w Polsce.

- Obiekt ten jest niezwykle cenny, bo drugiego takiego w naszym kraju po prostu nie ma. Poprzez badania archeologiczne chcemy rozpoznać wszystko, co jest związane z budową pałacu, całej jego historii, która posłuży potem pracom renowacyjnym - mówi Janusz Pietrzak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik badań archeologicznych na tym terenie.

Prowadzone badania to pierwszy element stworzenia z Pałacu Saskiego i znajdującego się obok Muzeum Regionalnego w Kutnie kompleksu muzealnego z prawdziwego zdarzenia. Zapowiedzią rozpoczynających się prac rewitalizacyjnych były banery, które pojawiły się na płocie okalającym teren Pałacu Saskiego, informujące o podjętych przez muzeum działaniach. Wraz badaniami archeologicznymi prowadzone będą konsultacje badawczo-konserwatorskie oraz inwentaryzacyjne.

- Pomiędzy sierpniem a wrześniem opracowane mają zostać wyniki prac badawczych i wizualizacji zagospodarowania przestrzennego oraz konsultacje społeczne - informuje Joanna Leitgeber z Muzeum Regionalnego w Kutnie.

W tym roku także ma być opracowany program koncepcji fukcjonalno-użytkowej obiektu, a do roku 2018 opracowany zostanie program wystawienniczy i edukacyjny. W 2017 roku rozpocznie się natomiast główna rewitalizacja obiektu, która może potrwać do 2020 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki