MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Autostrada A1 – najnowsze zdjęcia lotnicze z budowy odcinka od Radomska do granicy Łódzkiego. Ruszają roboty na odcinku Piotrków – Kamieńsk

Arkadiusz Krystek
Arkadiusz Krystek
Budowa autostrady A1 w województwie łódzkim: Radomsko - granica województwa (odcinek D). Zdjęcia lotnicze z 16 września 2019 r.
Budowa autostrady A1 w województwie łódzkim: Radomsko - granica województwa (odcinek D). Zdjęcia lotnicze z 16 września 2019 r. Materiały GDDKiA
Budowa autostrady A1 - odcinka od Radomska do granicy województwa łódzkiego ze śląskim osiągnęła 15 proc. zaawansowania rzeczowego. Prace projektowe sięgają 88 proc., a zaawansowanie finansowe jest na poziomie 23 proc.

Ten 7-kilometrowy odcinek D autostrady A1 ma być gotowy za dwa lata – dokładnie 30 października 2021. Umowę na jego budowę podpisano 30 sierpnia 2018 roku. Wartość kontraktu to 338,2 mln zł. Postęp prac ilustrują najnowsze zdjęcia lotnicze, które zostały wykonane 16 września 2019 roku.

Przypomnijmy, że w województwie łódzkim w budowie są jeszcze dwa odcinki autostrady A1 – od Tuszyna do Piotrkowa i od Kamieńska do Radomska. W czwartek (26 września 2019) rozpoczną się roboty między Piotrkowem a Kamieńskiem. Tym samym zmieni się organizacja ruchu na odcinku. Ruch w obie strony będzie odbywał się po zachodniej jezdni.

- Po zamknięciu jezdni wschodniej zaczną się na niej prace rozbiórkowe. Ruch będzie się odbywał, wzorem pozostałych odcinków będących w budowie, w układzie 2+1. Dwa pasy ruchu wyznaczono dla jadących w kierunku południowym, a jeden dla jadących na północ. Taki układ jest kompatybilny z organizacją ruchu na odcinku C. Nie będzie problemów z przejazdem między jednym odcinkiem i drugim. Przejazd z jednej jezdni na drugą będzie konieczny na granicy odcinków A i B na wysokości Piotrkowa. Oznacza to, że zlikwidowana zostanie sygnalizacja na skrzyżowaniach w Dąbrowie Wielkiej i Kamieńsku, a w jej miejsce wybudowane zostaną tymczasowe ronda, które pozwolą utrzymać przejazd z jednej strony trasy na drugą i zachować płynność ruchu - mówi Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA.

W czwartym kwartale 2021 roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, będzie można przejechać całą trasą od Tuszyna do Częstochowy korzystając tymczasowo z jednej jezdni pomiędzy Piotrkowem i Kamieńskiem. Druga jezdnia będzie tam gotowa w grudniu 2022 r. Wraz z zakończeniem wszystkim prac kierowcy będą mieli do dyspozycji po trzy pasy ruchu.

Autostrada A1 (Bursztynowa) - od Gdańska do granicy z Czechami w Gorzyczkach - to ok. 580 km drogi. Kierowcy mogą już korzystać z ok. 480 km A1 (ok. 152 km to odcinek koncesyjny). W budowie i przebudowie jest ponad 100 km autostrady, w tym blisko 80 km trasy pomiędzy Tuszynem a Częstochową.

W tym roku planowane jest oddanie do użytku ok. 26-kilometrowego odcinka łączącego węzły Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki