Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baseny termalne w Poddębicach. Kamień węgielny pod inwestycję wmurowany (ZDJĘCIA i FILMY)

Krzysztof Kaniecki
Baseny termalne w Poddębicach. Kamień węgielny pod inwestycję wmurowany
Baseny termalne w Poddębicach. Kamień węgielny pod inwestycję wmurowany Krzysztof Kaniecki
Baseny termalne w Poddębicach. Kamień węgielny pod największą w mieście inwestycję został uroczyście wmurowany. O ile nie wydarzy się nic nieprzewidzianego i wykonawca dotrzyma terminu, to za niespełna półtora roku geotermalny obiekt powinien przyjąć pierwszych gości.

Baseny termalne w Poddębicach. Kamień węgielny pod największą w mieście inwestycję został uroczyście wmurowany. O ile nie wydarzy się nic nieprzewidzianego i wykonawca dotrzyma terminu, to za niespełna półtora roku geotermalny obiekt powinien przyjąć pierwszych gości.

- Wiele osób nie mogło dziś do nas dotrzeć, ale nie mogę nie wspomnieć o tych, którzy zainicjowali rozwój geotermii na terenie powiatu poddębickiego - mówił witając gości burmistrz Poddębic Piotr Sęczkowski. - Mówię tu o byłym staroście i burmistrzu Poddębic Alfredzie Szałydze, który 30 lat temu, kiedy wpadł na pomysł wykorzystnia wód termalnych na terenie powiatu, mówiono do niego, że wymyśla jakieś szklane domy. Że to są jakieś żarty, a okazuje się, że po kilkudziesięciu latach te żarty przeobrażają się w konkretne działania i cele. Pan burmistrz, a potem starosta był również pomysłodawcą budowy poddębickiego szpitala i dziś Poddębickie Centrum Zdrowia doskonale jest zarządzane przez prezesa Jana Krakowiaka. My realizujemy po wielu latach te wszystkie pomysły, dzięki pomocy wielu osób, które z nami są. Muszę też wspomnieć o kadrze profesorskiej z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: o profesorze Góreckim, profesor Kępińskiej i doktorze Hajto. To są z kolei autorzy projektu geotermalnego . 10 lat temu, kiedy staraliśmy się o odwierty termalne dla Poddębic nie było wcale o to prosto, bo zdarza się, że te odwierty są nieskuteczne, bo woda jest za zimna, albo jej wcale nie ma. Wówczaswystąpiliśmy o pomoc do ministra sportu Mirosława Drzewieckiego i posła Andrzeja Biernata, którzy przychylili się do naszej prośby i wspólnie lobbowali za tym, aby obiekt taki powstał w Poddębicach, a dziś widzimy powstającą za 77 milionów złotych inwestycję. Ogromną jak na warunki poddębickie, ale udało nam się pozyskać środki dzięki przychylności Zarządu Województwa Łódzkiego. Trochę z bólami, ale duże inwestycje rodzą się w bólach. Mam nadzieję, ze wszystko skończy się szczęśliwie nie tylko dla Poddębic, ale dla całego regionu. Ja zawsze przywołuję przykłąd austriackiej Styrii, gdzie termalnych obiektów jest 17. W łódzkiem na tę chwilę mam nadzieję, ze rok będą dwa, u sąsiadów i u nas, ale wiem, że Tomaszów Mazowiecki i Sieradz wiercą gorące źródła. Styria teraz nazywa się krainą term, ale mam nadziję, że doczekamy czasów, że na województwo łódzkie też będziemy mówili kraina term. Tego sobie i państwu życzę.

Rewitalizacja kompleksu geotermalnego przy ul. Mickiewicza w Poddębicach pochłonie ponad 77 mln zł. Na tyle wyceniło prace konsorcjum firm: Alstal Grupa Budowlana oraz AGB, które wygrało przetarg. Za tę kwotę powstaje część kryta z basenem rekreacyjnym, brodzikiem dla dzieci, basenem schładzającym, wanny z hydromasażem. W części zewnętrznej będzie basen wypływowy połączony z basenem wewnętrznym, basen pływacko-rekreacyjny, dziecięcy i basen ścian wodnych. Łączna powierzchnia lustra wody wyniesie blisko 2.300 m. kw. To pozwoli przyjąć nawet do tysiąca osób jednorazowo na obiekcie. Do dyspozycji będą sauny: sucha, parowa, infrared, a także pomieszczenia haloterapii wraz z komnatą solną. Ponadto zespół rehabilitacji, składający się z sal zajęć ruchowych, pomieszczeń masażu i gabinetu lekarskiego. Obiekt kompleksowo będzie realizował ideę przestrzeni przyjaznej osobom niepełnosprawnym.

Obecny etap inwestycji ma być ukończony końca lipca 2020. r. Na kolejny etap prac już teraz samorządowcy zarezerwowali w budżecie gminy 9 mln zł. Przetargi na budowę parkingów oraz interaktywnego centrum rehabilitacji i wypoczynku dla osób starszych mają być ogłoszone jeszcze w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki