Kolejowe połączenie z Łodzi do chińskiego miasta Chengdu cieszy się tak dużym powodzeniem, że władze tego dalekowschodniego miasta chcą zwiększyć częstotliwość kursowania pociągów. Chińczycy chcą też zainwestować w bazę logistyczną w Łódzkiem.

W czwartek odwiedzili trzy potencjalne lokalizacje w naszym województwie: osiedle Olechów w Łodzi, a także Zduńską Wolę oraz Koluszki.

Towarowy pociąg z Chin pokonuje trasę do Łodzi w ciągu 14 dni. Przebywa w tym czasie 10 tysięcy kilometrów. I jak się okazuje, jest świetną alternatywą dla połączeń morskich, ponieważ transport drogą morską zajmuje nawet do 40 dni. Pociąg miał jeździć regularnie raz w tygodniu, a możliwe że będą się dwa lub nawet trzy kursy w tygodniu.

Pociągi rozładowywane są na Olechowie. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem potrzebne są jednak inwestycje w infrastrukturę logistyczną. O tym wszystkim rozmawiali w czwartek samorządowcy z regionu łódzkiego z wysłannikami z Chengdu.

- Chengdu znajduje się w głębi kraju, nie ma portu - mówił Chen Zhongwei z Biura ds. Logistyki Miasta Chengdu. - Do tej pory firmy musiały przewozić swe towary na wybrzeże, by stamtąd je eksportować. Teraz tendencja się odwróciła. To firmy z wybrzeża wożą towary do Chengdu, by transportować je pociągiem - mówił Chen Zhongwei.