Bełchatów: Protest związkowców na ulicach miasta [ZDJĘCIA]

  Bełchatów: Protest związkowców na ulicach miasta [ZDJĘCIA]

  Maciej Wiśniewski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Bełchatów: Protest związkowców na ulicach miasta [ZDJĘCIA]
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Blisko pół tysiąca związkowców z kopalni i elektrowni Bełchatów, wspieranych przez kolegów z central związkowych z całej Polski, także z Łodzi protestowało wczoraj na ulicach Bełchatowa przeciwko proponowanym przez rząd zmianom w kodeksie pracy oraz redukcjom zatrudnienia i zarobków w Polskiej Grupie Energetycznej.
  – Kopalnia i elektrownia Bełchatów to jedni z największych pracodawców w województwie i zwolnienia w tych zakładach odbiją się niekorzystnie na sytuacji w całym regionie – mówi Adam Olejnik, szef Związki Zawodowego Odkrywka w kopalni Bełchatów.

  Protest ma związek m.in. z programem optymalizacji pracy w bełchatowskich zakładach, który przewiduje m.in. przenoszenie pracowników nie związanych bezpośrednio z wydobyciem węgla i produkcją energii do spółek zależnych, gdzie zarobki są znacznie niższe.


  Wyposażeni w transparenty, trąbki i gwizdki związkowcy protestowali też przeciw zmianim w rozliczaniu czasu pracy, uchwalonych w noweli kodeksu pracy.

  – To cofanie się do praktyk XIX-wiecznych – mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80, który także przyjechał do Bełchatowa.

  Manifestanci demonstrowali m.in. pod bełchatowskim magistratem i siedzibą koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Petycję ze swoimi postulatami przekazali staroście bełchatowskiemu, z prośbą o odesłanie jej premierowi. Na teren koncernu PGE GiEK nie zostali wpuszczeni, ale na koniec demonstracji do manifestujących wyszedł prezes Jacek Kaczorowski.

  – Żeby ten biznes prowadzić rentownie, z możliwością inwestowania to musimy się restrukturyzować – podkreśla. – Chcemy utrzymać miejsca pracy, nawet jeśli za mniejsze pieniądze, ale z pełnymi świadczeniami dla pracowników.


  WIĘCEJ ZDJĘĆ I INFORMACJI NA BELCHATOW.NASZEMIASTO.PL

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nieroby ze "zwiazkow" podobno zawodowych

  Mieszkaniec i pracownik z Belchatowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 17

  wiecej zwiazkow jak tych spolek,nieroby podpieli sie pod zwiazki i dalej nic nie robia.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nieroby ze "zwiazkow" podobno zawodowych

  pracownik nierobów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 26

  nawet nie wiesz co piszesz,nie masz zielonego pojęcia w czym jest sedno,widzicie tylko to że związkowcy nic nie robią!!!
  ktoś musi stac z boku i patrzeć na ręce,są też tacy którzy przyklaskują...rozwiń całość

  nawet nie wiesz co piszesz,nie masz zielonego pojęcia w czym jest sedno,widzicie tylko to że związkowcy nic nie robią!!!
  ktoś musi stac z boku i patrzeć na ręce,są też tacy którzy przyklaskują pracodawcy na takiej pikiecie ich nie spotkasz,ale na zebraniach o podziale pieniędzy na tzw. cele socjalne są w pierwszych rzedach, tak że drogi mieszkańcu zastanów się co chcesz powiedzieć przez słowo nieroby.......zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo