Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bestseller Widzewa Łódź. Niezwykła książka dostępna za 49,99 zł

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Książka o przedwojennej historii Widzewa (autorzy Włodzimierz i Tomasz Gawroński) była jedną z najczęściej kupowanych w marcu publikacji sportowych. Za cenę 49,99 zł czytelnik otrzymuje pasjonującą pozycję.

Książka jest dostępna w oficjalnym sklepie klubowym na stadionie Widzewa, w sklepie “Fanatyk” i księgarni “Ossolineum”.

Ze wstępu: “W długoletniej historii Widzewa Łódź jest to 10. książka poświęcona dziejom tego Klubu. Żadna z wcześniej wydanych publikacji nie była jednak próbą uporządkowania choćby najmniejszego fragmentu jego rzeczywistych dziejów. Niniejsza pozycja takowe ambicje realizuje.

Wydaniu książki przyświecają trzy cele: próba bilansu dorobku Widzewa w omawianym okresie i wychwycenie oraz opisanie możliwie największej liczby zdarzeń w tym czasie, wywołanie zainteresowania historią Klubu i jego działaniami, a także stworzenie i nakreślenie pola do dalszej dyskusji o dziejach RTS.

Po raz pierwszy w książce poświęconej historii ponad stuletniego Towarzystwa pojawiły się daty wydarzeń. Trzeba wiedzieć, że RTS w okresie międzywojennym rozegrał blisko 1000 spotkań piłkarskich. Barwy klubowe reprezentowali: koszykarze, siatkarze, lekkoatleci, kolarze i pingpongiści. Robotnicze triumfowało na krajowych zawodach sportowych robotników. Biało-czerwoni desygnowali swych zawodników do robotniczej reprezentacji Polski, która brała udział w igrzyskach w Pradze i Wiedniu.

Co ważne, w końcu została uporządkowana i po raz pierwszy podana pełna lista prezesów RTS Widzew do 1939 roku.

Udało się ustalić 13 składów Zarządów Widzewa i daty wszystkich zebrań członkowskich. W publikacji pojawia się ponad 350 nazwisk sportowców i działaczy Klubu wraz z biogramami tych ostatnich. Osobny rozdział poświęcony jest juniorom sekcji piłki nożnej, najlepszej łódzkiej ekipie w tej kategorii wiekowej w końcu lat 30. XX wieku, którą bez wątpienia można nazwać chlubą Widzewa.

Książka składa się z trzech wzajemnie przeplatających się części. Pierwsza opowiada o rywalizacji sportowców z Rokicińskiej w lokalnych związkach sportowych. Druga to kalendarium pracy klubowych działaczy. Ostatni element książki to ujęta w chronologiczne ramy narracja o Widzewie wśród sportowców-robotników. „Widzew Łódź. Dzieje międzywojenne” wpisuje się w projekt trzyczęściowego cyklu o historii Klubu od 1910 do 1975 roku, jako tom środkowy. Pierwszy będzie obejmował dzieje Widzewa Łódź od 1910 do 1922 roku, a ostatni od 1945 do 1975 roku.

Autorzy dołożyli wszelkich wysiłków i starań, aby zawarte w publikacji informacje były rzetelne. Z góry przepraszają za ewentualne nieścisłości. Uwagi, dodatkowe informacje, uzupełnienia prosimy zgłaszać: [email protected].

Cytaty zawarte w publikacji przytoczone zostały według ówczesnej pisowni i w brzmieniu oryginalnym.

Z poważaniem. Włodek Gawroński”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki