Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2021 w Spycimierzu. Kwietne dywany w Spycimierzu koło Uniejowa wracają w 2021 roku. Zdjęcia z Bożego Ciała w Spycimierzu

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Uroczyste obchody Bożego Ciała w Spycimierzu w gminie Uniejów wracają w tym roku do swojej tradycyjnej trasy i oprawy, ale z zachowaniem zalecanych wytycznych rządowych związanych z pandemią. Słynne na cały kraj kwietne dywany oglądać będzie można w tym roku w czwartek 3 czerwca.CZYTAJ WIĘCEJ >>>>Takie było Boże Ciało w Spycimierzu w 2019 roku.
Uroczyste obchody Bożego Ciała w Spycimierzu w gminie Uniejów wracają w tym roku do swojej tradycyjnej trasy i oprawy, ale z zachowaniem zalecanych wytycznych rządowych związanych z pandemią. Słynne na cały kraj kwietne dywany oglądać będzie można w tym roku w czwartek 3 czerwca.CZYTAJ WIĘCEJ >>>>Takie było Boże Ciało w Spycimierzu w 2019 roku. Krzysztof Kaniecki
Uroczyste obchody Bożego Ciała w Spycimierzu w gminie Uniejów wracają w tym roku do swojej tradycyjnej trasy i oprawy, ale z zachowaniem zalecanych wytycznych rządowych związanych z pandemią. Słynne na cały kraj kwietne dywany oglądać będzie można w tym roku w czwartek 3 czerwca.

Jak informuje Urząd Miasta w Uniejowie, goście będą mogli już od rana podpatrzyć proces układania kwietnych dywanów. Główne uroczystości rozpoczną się natomiast o godz. 17 mszą świętą na placu przykościelnym.

Podczas procesji, proboszcz ks. Dariusz Ziemniak poświęci nowe kapliczki - ołtarze. Goście, którzy z jakichś względów nie będą mogli zostać na procesji, ale będą chcieli uczestniczyć w eucharystii, tego dnia w Spycimierzu będą odprawione msze o godzi. 7, 9, 10.30 i 12.

Boże Ciało 2021 w Spycimierzu

Boże Ciało w Spycimierzu 2019. Ta tradycja jest unikatowa na...

Jak zostanie zorganizowana komunikacja na czas święta? - W dniu uroczystości przepustowość będzie regulowana zmianą organizacji ruchu, samochody będą wjeżdżały od drogi powiatowej w pobliżu stacji benzynowej na Zieleniu i wyjeżdżały drogą gminną prowadzącą do niedawno oddanego ronda – przybliża oficjalny portal gminy uniejow.pl. - W tym roku zostanie wreszcie przetestowany pod kątem swej skuteczności by-pass oddany do użytku wiosną ubiegłego roku. Wcześniejsza zmiana organizacji ruchu była jedynie półśrodkiem z uwagi na wysokie natężenie ruchu oraz auta parkujące „gdzie się da”, które bardzo przeszkadzały parafianom oraz turystom. Łącznik pozwoli podczas tegorocznych obchodów Bożego Ciała odciążyć miejscowość z samochodów, które nie będą wjeżdżać do ścisłego centrum. Budowa nowej drogi wprawdzie nie wyeliminuje całkowicie problemu, ale na pewno go znacząco zminimalizuje. Samochody będą parkować na wydzielonym pasie przy łączniku. Wyjątkiem od reguły będą autokary, dla których parking zapewniony jest w pobliżu kościoła.

Spycimierskie Boże Ciało po raz pierwszy od niepamiętnych lat straciło procesję, która po kwietnym kobiercu przechodzi ulicami tej słynnej nie tylko w naszym kraju poduniejowskiej miejscowości. Tym razem kwiatowe dzieła musiały pomieścić się na placu przy kościele Spycimierzu. Ale i na trasie przy jednej z posesji pojawił się fragment kwietnego dywanu. Parafianie ze Spycimierza, którzy przez ponad 200 lat podtrzymywania przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji stali się niekwestionowanymi mistrzami tzw. sztuki ulotnej. To dzięki ich misternej pracy każdego roku do niewielkiej miejscowości położonej pod Uniejowem ściągają tysiące osób. W tym roku ze względu na panującą pandemię było ich zdecydowanie mniej, ale ci, którzy mimo panującemu reżimowi sanitarnemu zdecydowali się tu przyjechać, byli zachwyceni. Tak piękne dywany z kwiatów w Boże Ciało można zobaczyć tylko w Spycimierzu.CZYTAJ WIĘCEJ >>>>

Boże Ciało w Spycimierzu w czasie pandemii. Udało się podtrz...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki