Jak widać na fotografiach 100 lat temu uroczystości związane ze świętem Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa również przyciągały tłumy. Na zdjęciach dostrzeżemy górujące nad głowami chorągwie. Większość uczestników procesji ubrana była w tradycyjny strój księżacki. Ta tradycja jest żywa do czasów współczesnych.
Ludowy ubiór łowicki jest jednym z najbardziej efektownych strojów w Polsce. Jako jeden z nielicznych w kraju jest strojem wciąż zakładanym zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn podczas wyjątkowych okazji, a taką niewątpliwie jest procesja Bożego Ciała.
Szczególnie bogaty jest strój kobiecy, w którym elementem dominującym jest samodziałowa tkana w kolorowe pasy spódnica lub kiecka i zapaska. Bogato haftowany gorset i koszula również robią wielkie wrażenie.
Z wełnianego pasiasty samodziału uszyte są także męskie spodnie. Poza tym panowie prócz koszuli zwanej „bielonką” noszą kamizelkę, kaftan i czarną lub białą sukmanę.
Kolorystyka, zwłaszcza kobiecego, stroju łowickiego ulegała zmianom wraz z dostępnością barwników. Początkowo, również u pań dominowały kolory ciepłe. W okresie międzywojennym, gdy upowszechniły się barwniki anilinowe, w wełniakach zaczęły dominować zielenie, błękity i fiolety.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?