Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało w Spycimierzu 2019. Ta tradycja jest unikatowa na skalę świata! Zobaczcie ZDJĘCIA i FILM

Krzysztof Kaniecki
Boże Ciało w Spycimierzu 2019. Od rana w Spycimierzu ubierano niezwykły kobierzec, który zachwyca tysiące gości odwiedzających tę poduniejowską miejscowość. Za sprawą liczącej już ponad dwieście lat tradycji zdobienia kwiatami trasy procesji eucharystycznej to święto jest unikatowe na skalę kraju i świata. Spycimierskie Boże Ciało jest już na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa narodowego UNESCO, a czynione są starania o wpisanie tego niepowtarzalnego dzieła na listę światową.

Boże Ciało w Spycimierzu 2019. Od rana w Spycimierzu ubierano niezwykły kobierzec, który zachwyca tysiące gości odwiedzających tę poduniejowską miejscowość. Za sprawą liczącej już ponad dwieście lat tradycji zdobienia kwiatami trasy procesji eucharystycznej to święto jest unikatowe na skalę kraju i świata. Spycimierskie Boże Ciało jest już na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa narodowego UNESCO, a czynione są starania o wpisanie tego niepowtarzalnego dzieła na listę światową.

- W tym roku tak się wszyscy martwili, czym się tu ubierze tę trasę, a okazało się, że kwiatów jeszcze zostało - mówi z uśmiechem Maria Pełka, prezes Parafialnego Stowarzyszenia "Spycimierskie Boże Ciało". - Tylko kolorów nie mamy takich, żeby stworzyć większy kontrast, ale myślę, że na całej trasie powstały takie dzieła, które powodują lekki zawrót głowy.

- Niektórzy chcieliby zatrzymać na cały rok te obrazy, ale niestety jest to tylko sztuka ulotna - dodaje prezes. - Dziś jest Boże Ciało. Pan Jezus wychodzi oglądać nasze domostwa, nasze rodziny, błogosławić nam chce. Więc, żeby Go przyjąć godnie, jak serdecznych gości, których mamy, to robimy nie patrząc, która godzina. Tak samo my tu robimy w ten sposób. Możemy być zadowoleni z pogody. Trochę pokropiło, ochłodziło się, więc możemy to w lepszych warunkach, to dzieło dokończyć.

Boże Ciało w Spycimierzu. Będą badania

W ramach projektu „Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu-ochrona i wzmacnianie tradycji” przeprowadzone będą terenowe badania etnograficzne i społeczno-przestrzenne

Zaplanowane badania z udziałem depozytariuszy projektu odbędą się w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna. Działania te, służące sporządzeniu ekspertyz i sformułowaniu rekomendacji, stanowią niezbędną podstawę do rozpoczęcia przez depozytariuszy prac nad programem ochrony dziedzictwa. Odbędą się w dwóch sezonach badawczych: podczas pierwszego (czerwiec 2019) i drugiego roku (2020) realizacji projektu. Będą przeprowadzone przez dwa zespoły badawcze w dwu zakresach: etnograficznym i społeczno- przestrzennym.

W badaniach weźmie udział zespół badaczy terenowych wyspecjalizowanych w przeprowadzaniu etnograficznych wywiadów kwestionariuszowych oraz w obserwacji uczestniczącej oraz badaczy zajmujących się turystyką i rozwojem regionalnym. Badania te zostaną przeprowadzone z zastosowaniem opracowanych w ramach projektu narzędzi, skonstruowanych specjalnie na potrzeby badania tradycji spycimierskich (narzędzia etnograficzne i narzędzia do badań społeczno-przestrzennych).
Z zakresu badań etnograficznych, będą to dwa kwestionariusze: jeden dotyczący kwietnych dywanów w aspekcie świąt Bożego Ciała, formy, funkcji, symbolicznych i społecznych treści zwyczaju - przeprowadzony przed świętem Bożego Ciała; drugi będzie dotyczył realizacji zwyczaju w danym roku i odnotuje bieżące przemyślenia depozytariuszy bezpośrednio po Bożym Ciele . Drugim typem narzędzia dedykowanego badaniom tradycji spycimierskich będzie arkusz obserwacji uczestniczącej, z pomocą którego badacze dokonają notatek z obserwacji uczestniczącej w święcie Bożego Ciała w Spycimierzu.

Badania społeczno-przestrzenne będą podporządkowane następującym celom:
- określić rolę i znaczenie tradycji układania kwietnych dywanów w uroczystość Bożego Ciała dla lokalnej społeczności mieszkańców Spycimierza (kontekst społeczny i kulturowy).
- określić poziom komercjalizacji wydarzenia m.in. poprzez analizę oferty handlowo-gastronomicznej (kontekst ekonomiczny).
- określić znaczenie lokalnej tradycji na tle innych tego typu wydarzeń (miejscowości) w Europie i na świecie (kontekst kulturowy i przestrzenny.
- scharakteryzować integrującą rolę tradycji poprzez analizę pogłębionych wywiadów z osobami układającymi dywany (kontekst społeczny).
- poznać opinie osób odwiedzających na temat wydarzenia poprzez analizę wyników badań kwestionariuszowych przeprowadzonych wśród przyjezdnych (kontekst turystyczny i przestrzenny).
- określić zasięg przestrzenny osób odwiedzających miejscowość w trakcie trwania uroczystości na podstawie monitoringu ruchu pojazdów oraz wywiadów z odwiedzającymi (kontekst przestrzenny).
- przygotować zestaw rekomendacji zawierających sugestie dotyczące ochrony i przyszłych kierunków rozwoju wydarzenia (konteksty pozareligijne). W tym celu zostaną przygotowane w ramach projektu narzędzia badawcze oraz zastosowane następujące techniki: inwentaryzacja materiałów źródłowych, inwentaryzacja terenowa, kwerenda w Urzędzie Gminy, obserwacje uczestniczące, wywiady z mieszkańcami i odwiedzającymi, monitoring ruchu pojazdów, dokumentacja filmowa i fotograficzna.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki