Boże Narodzenie 2015. Nie płacimy czynszu, bo musimy mieć na prezenty

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
homebook
Udostępnij:
W grudniu pierwszeństwo ma zakup świątecznych prezentów i artykułów spożywczych do przygotowania potraw. Nie płacimy rachunków

Do takiego wniosku doszli pracownicy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, którzy zapytali Polaków o to, w którym miesiącu mają największe problemy z zapłaceniem rachunków. Zaskoczenia nie było: aż 49 proc. ankietowanych wskazało grudzień.

- Badanie uświadamia, że Polacy nie zawsze od razu biegną po kredyt lub pożyczkę, gdy brakuje im pieniędzy, ale korzystają ze swoistego kredytu kupieckiego, płacąc z opóźnieniem za media, czynsz, dostęp do internetu, telewizję - czytamy w raporcie. - Jest to jednak posunięcie ryzykowne, bo gdy konieczne wydatki się nawarstwiają, problem może się okazać nie do pokonania. Najlepiej zresztą pokazują to wyniki badań, że aby opłacić rachunki zaległe i bieżące, nie wystarczy zazwyczaj jeden miesiąc, lecz potrzebne są co najmniej dwa miesiące.

Kłopoty z płaceniem rachunków mamy także w styczniu (29 proc. wskazań), a także we wrześniu (12 proc.) i w lutym (10 proc.). Dotyczy to zwłaszcza czynszu. Tylko w samej Łodzi długi czynszowe przekroczyły już ćwierć miliona złotych!

Tę prawidłowość doskonale znają władze Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jagiełły w Łodzi. Co prawda zatwardziali dłużnicy potrafią nie płacić czynszu nawet przez kilka lat, ale właśnie w grudniu i w wakacje pojawiają się sezonowi dłużnicy. Zamiast płacenia czynszu wybierają zakup prezentów i wyprawki szkolnej.

Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, przypomina, że rachunki, które nie były płacone przez co najmniej 60 dni i są na kwotę co najmniej 200 zł, mogą spowodować, że trafimy do rejestru dłużników.

- Może to zaszkodzić przy zakupie innych usług z odroczonym terminem płatności lub przy zaciąganiu pożyczek i kredytów - przestrzega Sławomir Grzelczak.

Specjaliści od finansów radzą, żeby najpierw zapłacić wszystkie rachunki oraz raty kredytów, odłożyć pieniądze na życie, a dopiero potem wziąć się za świąteczne sprawunki. Trzeba szacować te wydatki.

Fakty

Jak wynika z danych łódzkiego magistratu, ponad połowa najemców mieszkań komunalnych nie płaci regularnie czynszu.

Pod koniec września tego roku zadłużenie miało ponad 18,5 tysiąca lokatorów mieszkań komunalnych w Łodzi i 1.227 lokatorów mieszkań socjalnych. Dług lokatorów mieszkań komunalnych w Łodzi przekroczył już 183 miliony złotych, natomiast zaległe opłaty zajmujących mieszkania socjalne zbliżają się do kwoty 7 milionów złotych. Ten dług jest jednak znacznie wyższy, gdyż są to tylko same zaległości czynszowe, bez odsetek.

sach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Ben
Ani na temat, a ponadto z automatycznym dźwiękiem!
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie