Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Budowa autostrady A1 w Łódzkiem. Pierwszy odcinek betonowej jezdni przekazany kierowcom [ZDJĘCIA, FILM]

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Budowa autostrady A1 w Łódzkiem. Pierwszy odcinek betonowej jezdni przekazany kierowcom
Budowa autostrady A1 w Łódzkiem. Pierwszy odcinek betonowej jezdni przekazany kierowcom M. Kulka
Kierowcy poruszający się DK 1 między Radomskiem a granicą województwa śląskiego jeżdżą już po nowo wybudowanej jezdni autostrady A1. Przełożenie ruchu na powstałą w ciągu ostatniego roku betonową jezdnię nastąpiło 24 sierpnia około południa.

Przełożenie ruchu na A1 koło Radomska

Od 24 sierpnia kierowcy poruszający się DK 1 między Radomskiem a granicą województwa śląskiego jeżdżą już po nowo wybudowanej jezdni autostrady A1. Przełożenie ruchu na powstałą w ciągu ostatniego roku betonową jezdnię nastąpiło około południa. Jak podkreślają przedstawicie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z Łodzi, to przełomowe i symboliczne wydarzenie.

Oddany do ruchu został 4,8 kilometrowy fragment trasy od skrzyżowania z DK 42 w Radomsku do mostów na Warcie (odcinek "D"). W okolicy istniejącego skrzyżowania A1 i DK 42 kierowcy przejechali ze starej jezdni zachodniej na nowo powstały betonowy odcinek jezdni wschodniej. Teraz to zachodnia jezdnia zostanie rozebrana i ruszy kolejny etap budowy. Schematy organizacji ruchu i zdjęcia z przełożenia ruchu prezentujemy w galerii.

Ruch został przełożony z jezdni zachodniej, gdzie odbywał się w obu kierunkach, na jezdnię wschodnią, nową, szeroką, wygodną, bezpieczną, doskonałej jakości betonowa trasę. Tutaj podobnie jak dotychczas będzie obowiązywał układ 2+1, to znaczy dwa pasy ruchu w jednym kierunku i jeden w przeciwnym - wyjaśnia Maciej Zalewski, rzecznik GDDKiA w Łodzi.

Docelowo na czas budowy ma być wprowadzony układ 2+2, ale najpierw na nowej jezdni, która będzie już w eksploatacji, konieczne będzie wybudowanie ekranów, barier, odwodnienia i kilku innych prac. Powinny one zostać zakończone na przełomie roku.

Postęp prac na budowie A1 w Łódzkiem

W najbliższym czasie podobnych zmian należy się także spodziewać na odc. „A” i „C”. Jak przekonuje rzecznik GDDKiA, prace na A1 realizowane są zgodnie z harmonogramem, na żadnym z odcinków nie ma opóźnień.

Na odcinkach Tuszyn-Piotrków oraz Radomsko Kamieńsk zaawansowanie prac jest porównywalne z tym, na którym dziś przekładamy ruch. Zdecydowana różnica dotyczy 25-kilometrowego odcinka "B", czyli Piotrków Trybunalski - Kamieńsk. Nie należy się temu dziwić, ponieważ umowa na projekt i wykonie drogi została w tym przypadku podpisana prawie 9 miesięcy później, niż umowa na pierwszy odcinek - wyjaśnia Maciej Zalewski.

Na odcinku "A" przełożenie ruchu ma nastąpić w najbliższą niedzielę, będzie to trasa o długości ok. 12 km. Z kolei na początku września podobnej operacji należy się spodziewać na odcinku "C". Być może jeszcze w tym roku kierowcy pojadą też nową jezdnią na odcinku "B".

Realizacja całej inwestycji ma się zakończył na przełomie 2022 i 2023 roku.

Budowa autostrady A1 w Łódzkiem

Przypomnijmy, odcinek autostrady A1 od węzła Tuszyn do granicy województwa śląskiego o długości 63,8 km stanowi fragment autostrady A1 Tuszyn – Pyrzowice. Autostrada położona na terenie województwa łódzkiego została podzielona na 4 odcinki A, B, C i D.

  • Odc. A od węzła „Tuszyn” (bez węzła) do węzła „Bełchatów” (z węzłem) (długość 15,862 km)
  • Odc. B od węzła „Bełchatów” (bez węzła) do węzła „Kamieńsk” (z węzłem) ( długość 24,200 km)
  • Odc. C od węzła „Kamieńsk” (bez węzła) do węzła „Radomsko” (z węzłem) (długość 16,720 km)
  • Odc. D od węzła „Radomsko” do granicy województwa łódzkiego/śląskiego (długość 7,023 km).

W ramach inwestycji istniejąca dwujezdniowa droga zostanie gruntownie przebudowana. Kierowcy będą mieli do dyspozycji trzy pasy ruchu w każdym kierunku (do Piotrkowa Trybunalskiego a dalej do Tuszyna dwa pasy ruchu). Betonowa nawierzchnia zapewni dużą trwałość. Ocenia się, że bez poważniejszych zabiegów remontowych trasa powinna służyć 30 - 40 lat.

Zobacz film z przełożenia ruchu na jezdnię wschodnią:

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki