Budowa Trasy W-Z. Czekają nas kolejne zmiany w rozkładach...

  Budowa Trasy W-Z. Czekają nas kolejne zmiany w rozkładach jazdy

  Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Budowa Trasy W-Z. Czekają nas kolejne zmiany w rozkładach jazdy
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Paweł Łacheta

  Pierwsze zmiany w rozkładach MPK od 14 października, a kolejne po 1 listopada. To najważniejsze informacje podane na środowej sesji nadzwyczajnej, którą poświęcono komunikacji miejskiej na czas modernizacji trasy W-Z. Argumentem do jej zwołania był tłok w tramwajach kursujących po trasie ŁTR.
  Niestety, spora część sesji w ogóle nie dotyczyła tego tematu. I nie wszyscy potraktowali go poważnie, choć kilka godzin wcześniej Hanna Zdanowska przeprosiła łodzian za dotychczasowe utrudnienia.

  CZYTAJ: Prezydent Zdanowska przeprasza za rozkład jazdy MPK na trasie W-Z

  "Grą na zmęczenie" było według radnych bardzo długie wystąpienie Grzegorza Nity, dyrektora Zarządu Dróg i Transportu, który dokładnie omówił organizację ruchu po 4 listopada i trasy objazdów dla aut. Gdy radni zapytali, jak to się wiąże z komunikacją miejską, dyrektor skwitował: - Pasażerowie muszą jakoś dotrzeć do przystanków.

  A gdy już się na przystanku znajdą, powinni dokładnie prześledzić rozkład jazdy, bo zmieni się on na sześciu liniach już na początku przyszłego tygodnia.

  - Autobusy linii 98 będą kursowały co 5 minut, co znaczy, że będzie na niej jeździło o pięć pojazdów więcej - poinformował Zbigniew Papierski, prezes MPK. - Natomiast autobusy linii Z10 mają kursować co 10 minut.

  Kolejne zmiany wiążą się z trasami. Od 14 października wydłuży się trasa linii 5. "Piątka" będzie kursować aż do ul. Chochoła.

  Wydłuży się również trasa linii 16A, tramwaje mają jeździć z Helenówka przez pl. Niepodległości i ul. Rzgowską na Kurczaki.

  Przywrócona zostanie linia 7 (Koziny - Śląska) i uruchomiona nowa linia 98B, która ma się zaczynać na dworcu Łódź Widzew i kończyć na ul. Maratońskiej.

  Mieszkańcom Retkini łatwiej będzie się wydostać komunikacją miejską od 1 listopada. Wówczas kursować mają stamtąd tramwaje linii 12 (Wyszyńskiego - Pomorska) i 14 (Wyszyńskiego - pętla Dąbrowa). Składy obu tych linii będą kursować co 10 minut. Tramwaje te pojadą ul. Kopernika.

  - Ze względu na powrót tramwajów na tę ulicę zlikwidowana zostanie linia 8A (Żabieniec - Wyszyńskiego - red.) - poinformował prezes Papierski.

  Zawieszona też zostanie linia zastępcza Z15, bo na al. Politechniki powrócą tramwaje 15 i 15A. Mają kursować co 12 minut.

  Kolejną zmianą, jaka szykuje się od 1 listopada, to zawieszenie linii Z3 (Kilińskiego - skrzyżowanie marszałków) i wydłużenie trasy linii Z2 od pętli Augustów do Kilińskiego.

  Zwiększona też zostanie częstotliwość autobusów linii 70 (co 12 minut) i linii 96 (co 7 i pół minuty).

  CZYTAJ TEŻ: Budowa Trasy W-Z: jak powinna jeździć komunikacja zastępcza?

  Informacji o planowanych zmianach w rozkładach jazdy towarzyszyła też prezentacja sytuacji w pojazdach MPK. Na kilku filmach przedstawiono autobusy i tramwaje, w których tłoku nie było. Wzbudziło to zdziwienie wnioskodawców sesji. Piotr Adamczyk, radny PiS, zaczął odpytywać wiceprezydenta Radosława Stępnia.

  - Panie prezydencie, kiedy pan ostatnio jeździł tramwajem linii nr 2 w godzinach szczytu? Czy widział pan wówczas puste tramwaje - pytał radny Adamczyk.

  - Pan mnie pyta, czy mam własne Hollywood i kręcę takie filmy z ręki? Widziałem zatłoczone autobusy i tramwaje parę miesięcy wcześniej. Tłok był porównywalny do tego sprzed kilku dni - odparował Stępień.

  Radny Adamczyk podkreślił, że sesja nie jest jego kaprysem, tylko odzewem na skargi wielu łodzian.

  - Problem istnieje i prezydent powinien przeanalizować częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej. A żeby ją poprawić, potrzeba środków finansowych - zaznaczył Adamczyk.

  Radni podjęli więc uchwałę, która wyraża gotowość Rady Miejskiej do wprowadzenia zmian w budżecie i sfinansowania dodatkowych kursów. Uchwała zawiera też przeprosiny skierowane do łodzian za utrudnienia, jakie zafundowały im władze miasta.

  CZYTAJ TEŻ: Budowa Trasy W-Z: autobusy MPK opóźnione nawet o pół godziny

  W połowie miesiąca łodzianie nie tylko powinni się spodziewać zmian w rozkładach jazdy, ale też ulotek w skrzynkach pocztowych. Mają one informować o utrudnieniach od 4 listopada. Rozdawać je będą także pracownicy MPK, kontrolerzy na parkingach i strażnicy miejscy. Poza tym mapki z organizacją ruchu zostaną umieszczone na wszystkich parkomatach i w biurach kontaktu z mieszkańcami.

  - Pracownicy ZDiT przeszkolą pracowników biur tak, by mogli skutecznie informować mieszkańców - oświadczył Wojciech Kubik, rzecznik ZDiT.

  CZYTAJ WSZYSTKO O BUDOWIE TRASY W-Z NA DZIENNIKLODZKI.PL/TRASAWZ I NA FACEBOOKU

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (26)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co 10 sekund i po jednym osobie

  jak taxi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  wszystko pod mochera robione żeby z pupą usiad na miejscu nawet gdy jest w 40 procentach zapełniony to już tłok tylko dlatego że nie ma miejsca

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Od mieszania

  Sprawdź (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Od mieszania herbata nie jest bardziej słodka.
  Cała ta przebudowa to........ (Ustawa o Cenzurze)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przebudowa a nie budowa

  cxz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  a to znaczna różnica. Trasa WZ istnieje od wielu lat i dobrze żeby dziennikarze o tym wiedzieli!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lodz

  lodz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  jak chcemy zachęcić Łodzian do komunikacji zastępczej, to proszę Pani Hanno o darmowe bilety w godzinach szczytu na remontowanych odcinkach ! (już idę na rękę i proszę tylko w godz. 7-9 oraz 15-...rozwiń całość

  jak chcemy zachęcić Łodzian do komunikacji zastępczej, to proszę Pani Hanno o darmowe bilety w godzinach szczytu na remontowanych odcinkach ! (już idę na rękę i proszę tylko w godz. 7-9 oraz 15- 17) !!! Nie realne.?! Zabieracie drogi, dajcie chociaż też przyjemność podróży w puszce jak sardynka za free :) zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakoś nawiązań do zwiększenia częstotliwości jazdy ŁTR nie widzę

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Żadna z wymienionych zmian nie dotyczy ŁTR. A dzisiaj mój tramwaj jadący do centrum praktycznie nie zabierał pasażerów z przystanku już od Sikorskiego, bo był napakowany po brzegi. My mieliśmy...rozwiń całość

  Żadna z wymienionych zmian nie dotyczy ŁTR. A dzisiaj mój tramwaj jadący do centrum praktycznie nie zabierał pasażerów z przystanku już od Sikorskiego, bo był napakowany po brzegi. My mieliśmy farta, ale reszcie ludzi współczuję. Tłok na przystankach i w tramwajach pokazuje wyraźnie, że tramwajów 11 i 16 jest ZA MAŁO. Dlaczego nie ma szybkiej akcji budowy podwójnych przystanków w centrum i puszczenia ŁTR z właściwą częstotliwością, czyli co 3 minuty?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  11 i 16

  pasażer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Jest jeszcze drugi problem - 16 i 11 bardzo często jadą minutę po sobie, a potem między nimi jest dziura nawet kilkunastominutowa. Koszmar, koszmar, koszmar.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  "linii 96 (co 7 i pół minuty)" i co to da/ Autobusy na Rewolucji/Jaracza stoja w krokach wiec mozecie sie z ta linia wypchac


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Tylko nie za bardzo mam pomysl co zrobic by 96 "jeździło",a nie "stało"
  Ktoś coś?:)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pustki w miejskiej kasie

  vvv (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Nie ma kasy na komunikację miejską i stąd jest jak jest!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mieszanie w mętnej wodzie

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  Część pasażerów 2 mogłaby pojechać 13, gdyby ta nie kursowała co 15-20 minut, tylko co 10 minut jak 12 i 14. Wydłużanie 5 na Chochoła to jakiś makabryczny żart. jeden wagon raz na 20 minut ma...rozwiń całość

  Część pasażerów 2 mogłaby pojechać 13, gdyby ta nie kursowała co 15-20 minut, tylko co 10 minut jak 12 i 14. Wydłużanie 5 na Chochoła to jakiś makabryczny żart. jeden wagon raz na 20 minut ma cokolwiek zmienić?

  Rozdzielenie 16 i 16A to świetna metoda, żeby nikomu ta linia nie pasowała (kto będzie czekał na tramwaj 24 minuty, no kto?).

  Księży Młyn nadal odcięty od świata, Na Przybyszewskiego nadal makabra w tramwajach i autobusach.

  Czy linia Z będzie nadal kursować? Po co?

  Z jaką częstotliwością pojedzie 7, 20 minut?

  Cały czas mamy grę pozorów, niekiedy dość kosztowną, zamiast realnej chęci poprawy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  najlepiej co 30 sekund i autobus będzie woził po 3 osoby

  a za dwa lata będą podwyszki czynszu bo miasto nie zapłaci za wyjeżdżone paliwo tylko mieszkańcy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 14

  puknąć się troche w głowe ludzie w innych krajach jeżdżą w tlokach od lat a tu wielkie chalo bo pare dni robut już żle ,trochę wyruzomiałości przecież to jest wielka budowa to normalne że ulice...rozwiń całość

  puknąć się troche w głowe ludzie w innych krajach jeżdżą w tlokach od lat a tu wielkie chalo bo pare dni robut już żle ,trochę wyruzomiałości przecież to jest wielka budowa to normalne że ulice będą zakorkowane a autobusy to nie samolotyzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Człowieku,

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  gdzie ty się pisać uczyłeś?!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  12-tka

  kaja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Bardzo ciekawe jak 12 ma ruszyć o 1 listopada, jak od 1 lipca nawet połowa trasy remontowej nie jest wykonana. Widocznie zdarzy się cud!Jak zawsze w tym mieście.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny