MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet województwa łódzkiego na 2015 rok: koleje, drogi, diety radnych i spłata długów

Marcin Darda
Projekt budżetu woj. łódzkiego będzie głosowany na styczniowej sesji sejmiku.  Najwięcej pójdzie  na transport i łączność. Prawie 78 mln na dopłaty do połączeń otrzymają ŁKA i Przewozy Regionalne
Projekt budżetu woj. łódzkiego będzie głosowany na styczniowej sesji sejmiku. Najwięcej pójdzie na transport i łączność. Prawie 78 mln na dopłaty do połączeń otrzymają ŁKA i Przewozy Regionalne Krzysztof Szymczak
Jest projekt budżetu woj. łódzkiego na 2015 rok. Głosowanie odbędzie się w styczniu. Dochody i wydatki mają być mniejsze niż w projekcie na 2014 rok.

811,79 mln zł po stronie dochodów i 787,77 mln zł po stronie wydatków - to podstawowe założenia w projekcie budżetu woj. łódzkiego na 2015 r. Ponad 24 mln zł nadwyżki samorząd województwa zamierza wykorzystać na spłatę długów: 12 mln zł na spłatę kredytu, blisko 1,5 mln zł na spłatę pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i 10 mln zł na spłatę obligacji.

W porównaniu z projektem budżetu na 2014 r. dochody są niższe aż o 120 mln zł, a wydatki o 105 mln zł. Dlaczego?
Witold Stępień (PO), w poniedziałek wybrany na marszałka województwa na kolejną kadencję, mówi, że ma to związek z niestabilną sytuacją gospodarczą, która jest konsekwencją światowego kryzysu i niekorzystnej sytuacji finansowej i gospodarczej, w którą wpadły kraje strefy euro.

- Na szczęście w ostatnim czasie pojawiają się symptomy pozwalające na patrzenie w przyszłość z umiarkowanym optymizmem - mówi marszałek Stępień. - Dlatego i my pozwoliliśmy sobie na skonstruowanie budżetu proinwestycyjnego, zakładającego nadwyżkę dochodów nad wydatkami. Co pozwoli na spłatę zadłużenia powstałego w latach wielkich inwestycji z wykorzystaniem środków unijnych, dla realizacji których potrzebny był wkład własny.

Tradycyjnie najwięcej wydane zostanie na transport i łączność - ponad 172 mln zł. Spośród wydatków inwestycyjnych na rozbudowę dróg, województwo wyda w przyszłym roku prawie 50 mln zł, a wartość zadań majątkowych to ponad 240 mln zł. Najdroższe inwestycje spośród drogowych to m.in. rozbudowa drogi nr 705 na odcinku Jeżów - Skierniewice do granicy województwa (6 mln zł), drogi 726 na odcinku Rawa Mazowiecka - Inowłódz - Bukowiec Opoczyński oraz Opoczno - Żarnów (5,4 mln zł), a także drogi 713 na odcinku Andrespol - Ujazd - Tomaszów - Januszewice (ponad 2,2 mln zł).

Ponad 1,1 mln zł województwo wyda na budowę lądowiska dla śmigłowców przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach.

Ponad 33 mln zł zaplanowano na dokończenie projektów teleinformatycznych, m.in. sieci Wi-Fi w szpitalach wojewódzkich.
Prawie 16 mln zł samorząd chce zapłacić za modernizację kolejnych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Transport kolejowy w projekcie przyszłorocznego projektu pochłonie zresztą spore sumy. Ponad 10 mln zł na dokapitalizowanie dostanie Łódzka Kolej Aglomeracyjna, co tej spółce ma zapewnić płynność finansową, ale to nie wszystko. Prawie 78 mln na dopłaty do połączeń otrzymają ŁKA i Przewozy Regionalne.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Utrzymanie Urzędu Marszałkowskiego oszacowano na ponad 40 mln zł, z czego ok. milion kosztować będzie obsługa sejmiku województwa. Na diety dla 33 radnych (o trzech mniej niż w poprzedniej kadencji) zaplanowano 834 tys. zł, ich delegacje krajowe i zagraniczne kosztować mają 72 tys. złotych.

Mimo że w regionie łódzkim dochody w ramach podatku od osób prawnych (CIT) z roku na rok spadają (m.in. z powodu firm, które przenoszą swoje oddziały do innych województw, jak np. PGE) dochód z tego tytułu zaplanowano na poziomie przekraczającym 250 mln zł, zaś dochody województwa z PIT na poziomie 74 mln zł.

Radni łódzkiego sejmiku projektu przyszłorocznego budżetu jeszcze nie widzieli, w ostatni poniedziałek złożyli ślubowanie, a komisje sejmiku ukonstytuują się 16 grudnia. Na sesji inauguracyjnej nowej kadencji sejmiku marszałek Witold Stępień zapowiedział, że głosowanie budżetu na 2015 r. odbędzie się w styczniu.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki