Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buraki obrodziły bardzo słabo

Redakcja
Cukrownia w Dobrzelinie
Cukrownia w Dobrzelinie www.firma.polski-cukier.pl
Zakończyła się tegoroczna kampania buraczana. Marek Giżyński, dyrektor oddziału Krajowej Spółki Cukrowej w Dobrzelinie w gminie Żychlin w powiecie kutnowskim nie ukrywa jednak, że tegoroczne plony są kiepskie. - Kampania była krótka i zakończyła się jeszcze przed Bożym Narodzeniem, a plony nie były zadowalające - mówi Marek Giżyński. Dodajmy, że zazwyczaj kampania buraczana kończyła się mniej więcej w połowie stycznia.

Podczas tegorocznej kampanii zbierano z jednego hektara pola około 50 ton buraków.  Rok wcześniej z hektara ziemi zbierano około 69 ton, więc różnica jest znaczna. Podczas ostatniej kampanii  do Do-brzelina trafiło około 330 ton buraka cukrowego.

- Jest to o około sto tysięcy ton gorszy wynik, niż podczas poprzedniej kampanii - dodaje dyrektor z Dobrzelina. Marka Giżyńskiego pociesza jedynie fakt, że poziom cukru w burakach jest nieco wyższy niż podczas  poprzedniej kampanii.

Za słabe plony odpowiada przede wszystkim długotrwała susza, która w ubiegłym roku dala się we znaki praktycznie wszystkim rolnikom, niezależnie od upraw, jakie mieli na polach.

Przypomnijmy, że cukrownia w Dobrzelinie jest jedną z siedmiu cukrowni należących do Krajowej Spółki Cukrowej. Pozostałe cukrownie znajdują się w Malborku, Nakle, Kruszwicy, Werbkowi-cach, Krasnymstawie, a także w Kluczewie. W samym Dobrzelinie zatrudnionych jest około 160 osób na etacie. Do tego dochodzą pracownicy sezonowi. Cukrownia jest w praktyce największym odbiorcą buraków cukrowych w województwie łódzkim.

- Skupujemy buraki od rolników z województwa łódzkiego, województwa mazowieckiego oraz z województw: kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego - wylicza dyrektor oddziału w Dobrzelinie.

Buraki sprzedaje też sporo rolników mieszkających w pobliżu cukrowni w Dobrzelinie, jak chociażby mieszkańcy gminy Oporów, gminy Żychlin czy gminy Bedlno,  a także z gmin - graniczącego z powiatem kutnowskim powiatu łowickiego.

Plantator, który dostarcza surowiec do cukrowni, musi mieć podpisane  umowy na kontraktację. W przeciwnym razie buraki nie zostaną przez cukrownię odebrane. Rolnik sieje bowiem tylko kwalifikowane nasiona, które zanim kupi je dobrzelińska cukrownia, muszą przejść bardzo szczegółowe badania. Nasiona są wysiewane zazwyczaj w okolicach kwietnia za pomocą siewnika jednopunktowego. Dzięki temu nie trafiają hurtem do ziemi, ale są rozmieszczone w najbardziej optymalnych odległościach. Cykl wegetacji zazwyczaj trwa od marca do września, kiedy to zaczyna się kopanie buraków.

Buraki są wykopywane za pomocą specjalnej, przeznaczonej do wykopu buraków kopaczki. Odcinane są liście, a surowiec trafia do specjalnego zbiornika. Potem buraki lądują na pryzmie, skąd są transportowane do cukrowni.

Warto dodać, że obecnie cukrownia w Dobrzelinie ma w pełni  zaumatyzowaną, nowoczesną linię produkcyjną.

Śledź nasz Fan Page na Facebooku - Strefa Agro w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki