Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Rozprzy Janusz J. prawomocnie skazany za jazdę w stanie nietrzeźwości. Najpewniej straci swoje stanowisko. ZDJĘCIA

Dariusz Śmigielski
Dariusz Śmigielski
Burmistrz Rozprzy Janusz J. straci stanowisko. Został prawomocnie skazany za jazdę w stanie nietrzeźwości
Burmistrz Rozprzy Janusz J. straci stanowisko. Został prawomocnie skazany za jazdę w stanie nietrzeźwości Dariusz Śmigielski
Burmistrz Rozprzy Janusz J. prawomocnie skazany za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości. Sąd Okręgowy w Piotrkowie uchylił rozstrzygnięcie Sądu Rejonowego i uznał oskarżonego burmistrza winnego popełnienia zarzucanego czynu. Wyrok jest prawomocny i oznacza, że burmistrz Rozprzy najpewniej straci swoje stanowisko. ZDJĘCIA

Burmistrz Rozprzy Janusz J. prawomocnie skazany

Burmistrz Rozprzy Janusz J. został prawomocnie skazany przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie za jazdę w stanie nietrzeźwości. Wójt Rozprzy Janusz J. (burmistrzem jest od 1 stycznia 2023,) został zatrzymany zatrzymano do kontroli w piątek 4 listopada 2022 na ul. Wolborskiej w Piotrkowie, gdyż auto, które prowadził dziwnie się zachowywało.

Jakie zarzuty postawiono wójtowi Januszowi J. po zdarzeniu?

- Prokuratura Rejonowa w Piotrkowie Trybunalskim w toku prowadzonego postępowania o sygnaturze w dniu 14 listopada 2022 roku przedstawiła Januszowi J. zarzut o to, że w dniu 4 listopada 2022 roku w Piotrkowie Trybunalskim prowadził w ruchu lądowym pojazd mechaniczny – samochód osobowy marki Opel Astra, znajdując się w stanie nietrzeźwości z wynikiem prowadzącym do stężenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wynoszącym 1,08 mg/l, czym naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym , tj. o czyn z art. 178 a § 1 k.k., informował Magdalena Czołnowska-Musioł, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Janusz J. przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Sprawa burmistrza Janusza J. oskarżonego o jazdę w stanie nietrzeźwości trafiła do Sądu Rejonowego w Piotrkowie i zaczęły się schody. Pierwsza rozprawa miała się odbyć 9 marca 2023 roku, ale burmistrz przedstawił zwolnienie lekarskie. Drugi termin zaplanowany na 14 kwietnia 2023 także się nie odbył, gdyż oskarżony dostarczył do sądu zwolnienie lekarskie.

Dopiero 5 października 2023 roku zapadł nieprawomocny wyrok w tej sprawie. Sąd Rejonowy w Piotrkowie warunkowo umorzył postępowanie przeciwko Januszowi J., oskarżonemu o czyn z art. 178a § 1k.k., oznaczając okres próby na 3 lata. Nie zgodziła się z tym prokuratura i już w dniu ogłoszenia wyroku zapowiedziała apelację. Sąd Okręgowy w Piotrkowie zgodził się ze stanowiskiem prokuratury i uchylił wyrok pierwszej instancji.

- Sąd Okręgowy IV Wydział Karny w Piotrkowie Tryb. wyrokiem z dnia 5 grudnia 2023 roku uchylił rozstrzygnięcie Sądu Rejonowego w punktach: 1,2,3 i 4, uznał oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, informuje Agnieszka Leżańka, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Ponadto sąd wymierzył oskarżonemu karę 500 stawek dziennych grzywny ustalając, iż wysokość jednej stawki dziennej wynosi 30 złotych, orzekł zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w strefie ruchu lądowego na okres 4 lat, przy czym na poczet powyższego środka karnego zaliczył oskarżonemu okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 4 listopada 2023 roku. Sąd dodatkowo orzekł środek karny w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości 6.000 złotych. Sąd utrzymał w mocy wyrok Sądu I instancji w pozostałym zakresie i zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 1.500 złotych tytułem opłaty za obie instancje oraz 20 zł. tytułem zwrotu wydatków poniesionych w postępowaniu odwoławczym.

Prawomocny wyrok za jazdę w stanie nietrzeźwości, która jest przestępstwem oznacza dla burmistrza Janusza J. utratę stanowiska.

Wójt Janusz J. rządził gminą Rozprza od 2010 roku. Od 1 stycznia 2023 roku jest burmistrzem, gdyż Rozprza odzyskała prawa miejskie. Posiada tytuł „Wójt 30-lecia Wolności RP” w ogólnopolskim plebiscycie „Orły Polskiego Samorządu – 30-lecie Wolności RP” organizowanym przez Ogólnopolską Federację Przedsiębiorców i Pracodawców – Przedsiębiorcy.pl. Został odznaczony przez prezydenta RP Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki