Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BXB studio prezentuje budynek inspirowany szlakiem na górski szczyt. Tak w sercu Podhala prezentuje się Dom z Prywatnym Giewontem

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Nowoczesny dom inspirowany wejściem na Giewont? Studio BXB udowadnia, że budowle inspirowane naturą to przyszłość architektury. Zobacz niesamowity projekt domu, w którym architekci zaplanowali szlak górski. Jak to możliwe? Koniecznie zobacz zdjęcia dokumentujące prace na budowie!

Spis treści

Nowy projekt nagradzanej pracowni BXB studio

BXB studio to wielokrotnie nagradzane biuro projektowe, którego prace już od kilku lat zdobywają najważniejsze nagrody w prestiżowych międzynarodowych konkursach architektonicznych. Pracownia słynie przede wszystkim z projektów budynków jednorodzinnych, które często łączą w sobie odniesienia do natury i historii. Na uwagę zasługują zwłaszcza:

Do tej listy dołącza Dom z Prywatnym Giewontem – zapierająca dech w piersiach budowla z widokiem na góry!

Zobacz, jak będzie wyglądał Dom z Prywatnym Giewontem od zewnątrz i od środka!

budowa domu
Dom z Prywatnym Giewontem – najnowszy projekt BXB studio. materiał prasowy BXB studio

Dom z Prywatnym Giewontem – budowla inspirowana wejściem na szczyt Tatr Zachodnich

Najnowszy projekt pracowni BXB studio to złożona konstrukcja budowalna z nowatorskimi technologiami. Na pierwszy rzut oka bardziej przypomina obiekt muzealny niż dom do zamieszkania. Jednak nic bardziej mylnego. Architekci z BXB studio podkreślają, że dom ten jest bardzo mocno zakorzeniony w tradycji i kulturze Podhala.

Proces kreowania tego budynku, usytuowanego na widokowej działce w Kościelisku, polegał nie tylko na kreatywnym przetworzeniu lokalnej zabudowy, ale przede wszystkim na odnalezieniu architektonicznej interpretacji krajobrazu Tatr oraz szlaku na Giewont – czytamy w komunikacie prasowym.

Bryła budowli nawiązuje do tradycyjnych drewnianych szałasów powszechnych w Dolinie Kościeliska oraz Dolinie Chochołowskiej. Fasadę budynku tworzą panele wykonane z włoknocementu. Przywodzi ona na myśl krajobraz tatrzański, czyli szare, chropowate skały oraz ośnieżone szczyty Tatr. Co ciekawe, panele zostały osadzone na mobilnych systemach, sterowanych automatycznie. Dzięki takiemu rozwiązaniu budynek można dowolnie otwierać lub zamykać, regulując tym samym dostęp do światła dziennego w środku domu. Dach domu wykonano z materiału odpornego na działanie trudnych warunków atmosferycznych, które panują na Podhalu. Założeniem projektantów było, aby kolor dachu nawiązywał do skalistego Giewontu.

budowa domu
Fasadę domu formują mobilne, ażurowe panele, które pozwalają zamykać i otwierać dom. materiał prasowy BXB studio

Jak Dom z Prywatnym Giewontem nawiązuje do tradycji wspinaczek górskich?

Ideą Domu z Prywatnym Giewontem jest metafora wspinaczki górskiej po zaprojektowanym przez architektów szlaku. Widać to dokładnie na projektach ukazujących wnętrze budowli. Poprzez cztery kondygnacje prowadzą schody – stalowe w kolorze czarnym. Wejście wieńczy kładka pełniąca rolę platformy widokowej.

wizualizacja domu
Projekt salonu w Domu z Prywatnym Giewontem. materiał prasowy BXB studio

Idea szlaku jednak najbardziej zaskakuje we wnętrzu domu. Formuje ją jego rdzeń; czarny, stalowy układ komunikacyjny, wijący się poprzez wnętrze każdej z czterech kondygnacji, a zwieńczony kilkutonową kładką nadwieszoną nad salonem, która przebija transparentną szklaną fasadę, tworząc na zewnątrz platformę widokową w najwyższym dostępnym punkcie w okolicy. Struktura domu tak formuje jego rdzeń, aby dynamiczny trakt był widoczny z każdej części domu, nawet z poziomu garażu. Uzyskano ten efekt za sprawą przeszklonego stropu, dzięki czemu idea szlaku na Giewont jest odczuwalna już z perspektywy wjazdu do garażu – wyjaśniają swoją wizę architekci.

budowa domu
Ścieżkę prowadzącą do domu architekci uformowali tak, aby wizualnie jak najbardziej przypominała szlak górski w Tatrach. materiał prasowy BXB studio

Co ta budowla kryje w środku? Architekci o wnętrzach Domu z Prywatnym Giewontem

Na parterze domu znajduje się przestronny hol i strefa nocna. Na pierwszym piętrze mamy część dzienną tzw. widokową. Następnie wchodząc po schodach, dostajemy się na kolejny poziom antresoli, z której możemy przejść do nadwieszonej salonem kładki.

Pozornie wisi ona na zaledwie trzech stalowych cięgnach o średnicy 15mm! Architekci zastosowali tutaj kilka zabiegów iluzji, aby wzmocnić surrealistyczny efekt lewitującej konstrukcji. Jeden to zintegrowana ze ślusarką okienną konstrukcja stalowa na której wspiera się kładka i platforma widokowa. Kolejny zabieg miał na celu budowanie napięcia podczas zbliżania się do platformy widokowej. Dlatego nadwieszona kładka została poprowadzona w płaszczyźnie wznoszącej, a jej stalowa balustrada stopniowo zanika zamieniając się w całkowicie przeszkloną platformę widokową prowadzącą na zewnątrz pod samo zwieńczenie kalenicy – czytamy w komunikacie prasowym.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: BXB studio prezentuje budynek inspirowany szlakiem na górski szczyt. Tak w sercu Podhala prezentuje się Dom z Prywatnym Giewontem - RegioDom.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki