MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Byk zabił mężczyznę na polu. Policja apeluje do rolników: Czasami dosłownie chwila decyduje o życiu lub zdrowiu

Agata Wodzień-Nowak
Według KRUS w I połowie roku najwięcej wypadków powodujących uszczerbki na zdrowiu odnotowano w grupach: upadek osób – 2 246 poszkodowanych; uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta – 590 poszkodowanych; pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń - 514 poszkodowanych; inne zdarzenia – 413 poszkodowanych.
Według KRUS w I połowie roku najwięcej wypadków powodujących uszczerbki na zdrowiu odnotowano w grupach: upadek osób – 2 246 poszkodowanych; uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta – 590 poszkodowanych; pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń - 514 poszkodowanych; inne zdarzenia – 413 poszkodowanych. pixabay.com/Couleur
Wypadki w rolnictwie to niestety wciąż częste zdarzenia. Tragicznie zakończyło się spotkanie 82-letniego mężczyzny z bykiem na polu w województwie mazowieckim. Zwierzę poturbowało mieszkańca gminy Stanisławów tak silnie, że ten poniósł śmierć na polu. Policja, informując o tym zdarzeniu, apeluje do rolników: Zachowaj czujność podczas prac w gospodarstwie!

Spis treści

Tragedia na polu w gminie Stanisławów. Byk śmiertelnie poturbował mężczyznę

Rodzina zauważyła leżącego na polu mężczyznę, który nie dawał oznak życia, natychmiast wezwano pomoc. Niestety resuscytacja nie przyniosła efektu. Obrażenia, które odniósł 82-latek, były tak poważne, że nie udało się uratować życia mężczyzny.

Do zdarzenia doszło w niedzielę 8 października w jednej z miejscowości w gminie Stanisławów. Mężczyznę, którego przy pracach gospodarskich dotkliwie poturbował byk, poniósł śmierć na polu.

Przeczytaj też: Praca ze zwierzętami bywa śmiertelnie niebezpieczna. Jak pracować bykami, końmi czy stadem kóz?

Komenda Powiatowa Policji w Mińsku Mazowieckim przypomina i uczula: Praca na roli jest jednym z najcięższych zajęć, często pełnionych w trudnych warunkach. Szereg wykonywanych zadań przez rolnika wymaga zachowania ogromnej ostrożności. Czasami dosłownie chwila decyduje o życiu lub zdrowiu.

Wypadki przy pracy w rolnictwie. Noga w kombajnie, przewrócony ciągnik

Nie ma dnia, by w którejś części Polski nie doszło do wypadku, nie tylko z udziałem zwierząt, częściej maszyn. Straż Pożarna w Radziejowie (Kujawsko-Pomorskie) na początku (9.10.2023) tygodnia odnotowała interwencję na polu. W południe w miejscowość Litychowo gm. Bytoń podczas zbioru kukurydzy doszło do zdarzenia, w którym ciężkich obrażeń nogi doznał mężczyzna przebywający na polu. Wówczas poszkodowany został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala.

OSP Jazowsko (województwo mazowieckie) informowało w październiku o ciągniku, który przygniótł mężczyznę na polu. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu tak opisywała okoliczności: na stromym zboczu podczas prowadzenia prac polowych doszło do wywrócenia się ciągnika rolniczego marki Zetor. Ciągnik znajdował się do góry kołami. Kierujący ciągnikiem, znalazł się pod maszyną, przytomnego mężczyznę przewieziono do szpitala.

Przewrócony ciągnik i przyczepę zabezpieczała Ochotnicza Straż Pożarna Skórzewa (województwo łódzkie) w połowie września:

Statystyki pokazują, że wypadków jest mniej, jednak wciąż sporo. Z danych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wynika, że w I półroczu 2023 roku do Placówek Terenowych i Oddziałów Regionalnych KRUS zgłoszono 5 425 zdarzeń wypadkowych, o 437 (7,5 proc.) mniej niż w I półroczu roku poprzedniego.

Zasady bezpiecznej pracy w gospodarstwie. Policja przypomina

Policja raz po raz apeluje o zachowanie ostrożności podczas wykonywania prac polowych. KPP w Mińsku Mazowieckim przypomina:

  • w trakcie prac wykonywanych przy zwierzętach zachowaj szczególną ostrożność;
  • nigdy nie pracuj w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kieruj pojazdami i maszynami rolniczymi po alkoholu i nie pozwól też, aby czynili to inni;
  • nie dopuszczaj do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień;
  • nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach! Upadek z załadowanej przyczepy może nieść za sobą tragiczne skutki;
  • nie naprawiaj maszyn rolniczych, gdy są włączone. Ruchome części maszyn mogą wciągnąć twoją rękę lub nogę
  • ubieraj się odpowiednio do pogody i warunków, w jakich pracujesz! Ważne jest obuwie – bezpieczne i ochronne. Do wielu dotkliwych kontuzji dochodzi podczas pracy w butach, które nie usztywniają stawu skokowego;

Policja apeluje, by szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych. Policjanci zwracają uwagę na mniejsze doświadczenie młodych ludzi, a małe dzieci zawsze muszą mieć opiekę.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz warunki pracy w rolnictwie?

KPP w Mińsku mazowieckim: Aby uniknąć wypadków, które bardzo często bywają tragiczne w skutkach, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac, uwzględnieniu przerwy na odpoczynek oraz rozsądnym i poważnym podejściu do zasad bezpieczeństwa. Zróbmy wszystko, aby prace polowe, także te wykonywane przy zwierzętach były dla nas bezpieczne!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki