Były senator Baranowski wygrał w sądzie 570 tys. zł, chciał...

  Były senator Baranowski wygrał w sądzie 570 tys. zł, chciał dużo więcej

  Wiesław Pierzchała

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Senator Janusz Baranowski (z prawej) i adwokat Zbigniew Wędzina

  Senator Janusz Baranowski (z prawej) i adwokat Zbigniew Wędzina ©Wiesław Pierzchała

  Były senator Janusz Baranowski dostanie od Skarbu Państwa 570 tys. zł za to, że gdy ponad trzy lata siedział w areszcie stracił sporo pieniędzy. Taką decyzję podjął we wtorek - po trzyletnim procesie - Sąd Okręgowy w Łodzi. Wyrok jest nieprawomocny, dlatego były prezes znanej firmy ubezpieczeniowej Westa, który domagał się aż 70 mln zł, zastanawia się nad złożeniem apelacji.
  Senator Janusz Baranowski (z prawej) i adwokat Zbigniew Wędzina

  Senator Janusz Baranowski (z prawej) i adwokat Zbigniew Wędzina ©Wiesław Pierzchała

  Uzasadniając wyrok sędzia Tomasz Krawczyk wyjaśnił, że z przyznanej kwoty 240 tys. zł to odszkodowanie za poniesione szkody, zaś 330 tys. zł to zadośćuczynienie za doznane krzywdy. Janusz Baranowski po upadku Westy został oskarżony o działalność na jej szkodę. Trafił do aresztu, w którym przebywał w latach 1993 – 1996. Dlatego tak długo, gdyż stan zdrowia nie pozwalał na rozpoczęcie procesu sądowego. W końcu został zwolniony, a postępowanie w jego sprawie umorzono, co stało się furtką do domagania się odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie.

  W większości przypadków wnioskodawca nie udowodnił swoich roszczeń. Między innymi nie potrafił wykazać, jaka była jego sytuacja finansowa w chwili aresztowania i w momencie wypuszczenia na wolność. Nie udowodnił też, jaki był stan majątku rolnego w Domaniewicach i czy powstałe straty to efekt aresztowania czy też może zaniedbań – zaznaczył sędzia Krawczyk.

  I dodał, że dla odmiany Janusz Baranowski wykazał, że stracił finansowo w wyniku utraty posady w Polonii (spółka córka Westy – redakcja) oraz po nabyciu uprawnień rentowych i emerytalnych. Po podliczeniu okazało się, że odszkodowanie powinno wynosić 240 tys. zł.

  Jeśli chodzi o zadośćuczynienie, to wnioskodawca nie wykazał, że stan jego zdrowia pogorszył się w wyniku pobytu w areszcie. Nim tam trafił niewątpliwie był człowiekiem schorowanym, o czym świadczy doznanie udaru i zawału serca na początku lat 90. - zauważył Tomasz Krawczyk.

  Janusz Baranowski spędził w areszcie 40 miesięcy. Sąd przyjął, że za każdy miesiąc za kratami należy mu się 10 tys. zł. Stąd 400 tys. zł zadośćuczynienia. Jednak były senator ma otrzymać o 70 tys. zł mniej. A to dlatego, że sąd odjął byłemu szefowi Westy 30 tys. zł, jakie mu zasądził Trybunał Europejski w Strasburgu. Na dodatek kwota ta została zrewaloryzowana. Stąd wspomniane, „brakujące” 70 tys. zł.

  Jestem rozczarowany takim wyrokiem – nie ukrywa Janusz Baranowski.

  Jednak przed podjęciem decyzji o apelacji musi mocno się zastanowić: czy przyjąć 570 tys. zł, czy zdecydować się na dalszą batalię sądową, której wynik jest wielką niewiadomą. Tymczasem były senator - jak przyznaje – ma już 76 lat i stan jego zdrowia nie jest najlepszy. Dlatego w tej sprawie musi naradzić się ze swoim pełnomocnikiem, adwokatem Zbigniewem Wędziną, który powiedział nam, że być może zgodzą się na wysokość zadośćuczynienia, a zaskarżą część wyroku dotyczącą zbyt niskiego – ich zdaniem - odszkodowania.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Warto przebywać "za kratami"

  m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  Bo potem dobrze płacą - 10 tysiaków za miesiąc, a na wolności ledwie 2100 brutto.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo polskie sądy, brawo specjalna kasta!

  szarak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 5

  Gość przedstawiał lewe zwolnienia, zwodził sąd przez rok, a teraz jeszcze dostanie odprawę emerytalną. W kolejce po odszkodowanie czeka pan Plichta z AmberGold. Już Unia się o niego zaczęła...rozwiń całość

  Gość przedstawiał lewe zwolnienia, zwodził sąd przez rok, a teraz jeszcze dostanie odprawę emerytalną. W kolejce po odszkodowanie czeka pan Plichta z AmberGold. Już Unia się o niego zaczęła troszczyć. Też dostanie parę milioników za krzywdy, jakie doznał, to razem z ukrytą forsą będzie miał już coś na rozpoczęcie nowej drogi życia, w przeciwieństwie do tych, którym tę forsę ukradł.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czemu się wypowiadasz, nie mając pojęcia o czym piszesz?

  stncls67 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 13

  To takie irytujące. Przecież to ktoś czyta. Podobni tobie, czyli mało orientujący się w kwestiach prawnych, oczywiście pokiwają głowami, dadzą plusa itp. Ale przecież narażasz się na kpinę ze...rozwiń całość

  To takie irytujące. Przecież to ktoś czyta. Podobni tobie, czyli mało orientujący się w kwestiach prawnych, oczywiście pokiwają głowami, dadzą plusa itp. Ale przecież narażasz się na kpinę ze strony tych, którzy posiadają wiedzę z zakresu prawa i procedury. O innych dziedzinach nauki też tak ochoczo się wypowiadasz? Dawaj, pośmiejemy się. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oho

  Henio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wypowiedział się znawca z zakresu prawa i procedury. Wszyscy cię podziwiamy za to, jaki jesteś mundry i bardzo ci zazdrościmy, że się ocierasz o kastę.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo