Nasza Loteria

Cała polska strefą inwestycji. Pięć lat funkcjonowania nowego programu wsparcia dla inwestorów

red.
Pięć lat temu powstała Polska Strefa Inwestycji, urzeczywistniająca hasło „cała Polska Specjalną Strefą Ekonomiczną”. Zmiana instrumentu specjalnych stref ekonomicznych miała miejsce w 2018 r., po niespełna 15 latach funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych. Pięć lat funkcjonowania nowego programu wsparcia dla inwestorów to okazja do podsumowania, ale i wystarczający okres, by dostrzec sukces projektu.

Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w ciągu pięciu lat funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji wartość inwestycji zadeklarowanych przez przedsiębiorców, którzy korzystają ze wsparcia sięgnęła blisko 110 miliardów złotych, przy jednoczesnej deklaracji utworzenia ponad 45 tysięcy nowych miejsc pracy. To jeden z dowodów na to, że w ostatnim czasie nasz kraj stał się liderem w Europie Środkowo-Wschodniej w zakresie pozyskiwania nowych inwestycji.

- Polska gospodarka jest dziś w zupełnie innym miejscu niż przed pięcioma laty, kiedy to powoływano Polską Strefę Inwestycji. Dzisiaj cały kraj jest jedną wielką strefą inwestycji, a Polska stała się dobrym miejscem do prowadzenia biznesów. PSI dostosowana jest do realiów współczesnej Polski. Jej powstanie okazało się bardzo dobrą decyzją - powiedział podczas spotkania w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

Wsparcie w całym kraju

Polska Strefa Inwestycji (PSI) powstała w 2018 roku, dzięki uchwaleniu ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Zmiana dotychczasowego systemu wsparcia polegała przede wszystkim na zwiększeniu dostępności ulgi na nową inwestycję, którą wcześniej można było otrzymać wyłącznie na terenach Specjalnych Stref Ekonomicznych.

Obszar, na którym można uzyskać wsparcie zwiększył się z niecałego procentu powierzchni kraju do całego terytorium Polski. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać zwolnienie podatkowe w ramach Polskiej Strefy Inwestycji mogą realizować nową inwestycję gdziekolwiek na terenie Polski.

Zasadniczą formą wsparcia w ramach PSI jest zwolnienie z podatku dochodowego (CIT lub PIT) - w wysokości nawet do 70% wartości realizowanego przedsięwzięcia - udzielane przedsiębiorcom realizującym nowe inwestycje na podstawie decyzji o wsparciu. Wysokość tego wsparcia zależna jest od regionu, w którym lokowana jest dana inwestycja - premiowane są obszary, które przechodzą problemy społeczno-gospodarcze.

W ramach Polskiej Strefy Inwestycji od września 2018 do końca sierpnia 2023 r. wydano łącznie 2.255 decyzji o wsparciu. Wartość zadeklarowanych inwestycji to 109,5 mld złotych, co umożliwi powstanie 45.559 nowych miejsc pracy. Warto zauważyć, że Specjalne Strefy Ekonomiczne osiągnęły 119,2 mld złotych deklarowanych nakładów inwestycyjnych, ale w ciągu 24 lat.

Statystycznie, w ciągu minionych pięciu lat każdego dnia dzięki PSI w Polsce powstawała nowa działalność gospodarcza. W Polskiej Strefie Inwestycji dominują polskie firmy, a największymi zagranicznymi inwestorami są Niemcy, Koreańczycy i Holendrzy. Obecnie w ramach PSI inwestują firmy z 36 państw z całego świata.

- Na tle naszych sąsiadów mamy bardzo dobry system przyciągania inwestycji, który przyczynia się do dynamicznego napływu przedsięwzięć na terenie całego kraju - podkreśla Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda. - Naszymi atutami są też wysokie kwalifikacje pracowników oraz korzystne położenie geograficzne Polski, które pozwala na efektywną współpracę z firmami z innych krajów europejskich.

Nie brakuje przykładów międzynarodowych firm z najbardziej zaawansowanych technologicznie branż, które odniosły sukces w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, wpływając tym samym na całą gospodarkę kraju. To np.

  • Heatly Poland - przedsiębiorstwo ze Szwecji, które inwestuje 1,270 mld zł i tworzy 794 nowych miejsc pracy we Wrocławiu;
  • firma Robert Bosch z Holandii (inwestycja o wartości 786,6 mln zł, w ramach której powstanie 251 nowych miejsc pracy we Wrocławiu i Mirkowie);
  • Brembo Poland Manufacturing z Włoch (inwestycja 460 mln zł, 100 nowych miejsc pracy w Dąbrowie Górniczej;
  • SK hi-tech battery materials Poland (decyzja o wsparciu z 2019 roku, na budowę zakładu do produkcji separatorów baterii litowo-jonowych, o wartości 1,075 mld zł i 301 deklarowanymi nowymi miejscami pracy w Dąbrowie Górniczej);
  • Align Technology AFAB Poland (Wrocław, decyzja o wsparciu z 2021 roku na budowę zakładu produkcji nakładek prostujących zęby o wartości 0,554 mld zł i 2.400 nowymi miejscami pracy;
  • Northvolt Systems Poland (Gdańsk, decyzja z 2022 roku na budowę zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego modułów bateryjnych i rozwiązań do magazynowania energii i procesów produkcyjnych, o wartości 0,492 mln zł i 255 nowymi miejscami pracy).

Wielkie firmy przyciągają też swoich kooperantów do Polski, którzy z kolei wchodzą w interakcje z rodzimymi przedsiębiorcami. Jako przykłady można wymienić m.in. SK Nexilis Poland (inwestycja z roku 2021 w Stalowej Woli, produkująca folię miedziową do baterii do samochodów elektrycznych, deklarowana wartość inwestycji przekraczająca 2,6 mld zł, deklaracja utworzenia 333 nowych miejsc pracy) czy Mercedes-Benz Vans Manufacturing Poland (inwestycja z 2022 roku w Jaworze o deklarowanej wartości 5,1 mld zł, deklaracja utworzenia 2500 nowych miejsc pracy).

Duże inwestycje ogłosili również wiodący światowi producenci energooszczędnych technologii z branży systemów grzewczych i chłodniczych, tj. niemiecki Viessmann i japoński Daikin, które wybudują fabryki pomp ciepła w Legnicy i Ksawerowie pod Łodzią.

Sama Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna w ramach pięciu lat funkcjonowania PSI wydała 235 decyzji o wsparciu. Łączna deklarowana wartość inwestycji wyniosła ponad 13,5 mld zł. Zadeklarowano utworzenie ponad 5 tys. nowych miejsc pracy.
W województwie łódzkim wydano 166 decyzji o wsparciu. Deklarowana wartość inwestycji wynosi 8,5 mld zł, utworzonych ma zostać ponad 3 tys. miejsc pracy. Najwięcej inwestycji w regionie zrealizowano w Łodzi - 25. Ich wartość to 63 mln zł. Utworzonych zostanie również 847 nowych miejsc pracy.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna została powołana w 1997 roku. Funkcjonuje w trzech województwach: łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim. Jej inwestorzy działają w takich branżach, jak kosmetyczna, farmaceutyczna, opakowania, AGD, IT i Business Process Outsourcing.
- Polska Strefa Inwestycji to gwarancja stabilności przedsiębiorców - podsumowuje szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda. - Ułatwia im podjęcie decyzji o dalszych inwestycjach. To również gwarant dynamicznego rozwoju całej polskiej gospodarki. Wiele największych światowych firm zdecydowało się na lokalizację nowej inwestycji w Polsce między innymi na terenach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Są wśród nich japońska firma Daikin i polski koncern farmaceutyczny Adamed. To dowód na skuteczność działań tej strefy.

Złota Setka Województwa Łódzkiego
Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest partnerem merytorycznym i honorowym naszej nowej akcji - Złota Setka Województwa Łódzkiego. Grupa Polska Press we współpracy z uznanym, globalnym dostawcą danych i analiz, istniejącym na rynku od dwustu lat, opracuje rankingi stu przedsiębiorstw działających w trzynastu województwach. Podstawowym kryterium rankingu będzie przychód netto ze sprzedaży osiągnięty w 2022 roku. Projekt zakończy się uroczystą galą finałową w październiku, podczas której nagrodzimy najlepsze firmy w regionie.

Cała polska strefą inwestycji. Pięć lat funkcjonowania nowego programu wsparcia dla inwestorów
od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki