MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centralny Port Komunikacyjny: rząd wskazał inwestycje towarzyszące, chodzi przede wszystkim o nowe linie kolejowe i drogi

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Jedną z inwestycji towarzyszących CPK będzie drugi tunel kolejowy pod Łodzią
Jedną z inwestycji towarzyszących CPK będzie drugi tunel kolejowy pod Łodzią Wizualizacja CPK
Centralny Port Komunikacyjny jest o krok bliżej. Rząd wskazał inwestycje towarzyszące, chodzi przede wszystkim o nowe linie kolejowe i drogi. Wśród nich są inwestycje dotyczące Łodzi i regionu łódzkiego.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wykazu inwestycji towarzyszących w zakresie Centralnego Portu Komunikacyjnego, przedłożone przez Macina Horałę, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Chodzi przede wszystkim o nowe linie kolejowe zbiegające się w CPK jako głównym węźle transportowym kraju. Dzięki budowie kolei dużych prędkości dojazd z każdej polskiej aglomeracji do CPK i Warszawy zajmie do 2,5 godziny. Inwestycje towarzyszące obejmą także budowę i przebudowę dróg publicznych oraz powstanie urządzeń i obiektów do obsługi ruchu lotniczego.

Inwestycje kolejowe

Jak podkreślono w rządowym komunikacie, realizacja kolejowej części Centralnego Portu Komunikacyjnego stanowi podstawowy element przedsięwzięcia, pozwalający na skomunikowanie CPK z Warszawą i Łodzią. Chodzi także o stworzenie ogólnokrajowego systemu międzyregionalnych kolejowych przewozów pasażerskich, obejmujących dostępnością wszystkie regiony kraju. Łącznie w ramach Programu CPK powstanie prawie 1800 km nowych linii kolejowych.

Skomunikowanie CPK z najbliższymi dużymi miastami – Warszawą i Łodzią – zostanie zrealizowane poprzez budowę nowej linii kolejowej dużych prędkości. Umożliwi to osiągnięcie czasu przejazdu z CPK do Warszawy w ok. 15 minut, a z CPK do Łodzi w ok. 30 minut. Oznacza to, że czas przejazdu do CPK będzie konkurencyjny względem obecnego czasu dojazdu do podstawowych lotnisk obu miast.
Z tą inwestycją wiążę się inna. Niespełna miesiąc temu Centralny Port Komunikacyjny ogłosił przetarg na budowę pod Łodzi drugiego tunelu kolejowego przeznaczonego dla pociągów szybkich i dalekobieżnych.

W węźle kolejowym CPK będą odgałęziały się linie kolejowe m.in. do Gdańska i Słupska, Katowic i Jastrzębia Zdroju, Krakowa, Poznania i Kutna, Wrocławia i Wałbrzycha, Częstochowy i Opola czy Radomia i Rzeszowa. Inwestycje obejmą m.in. także linie Warszawa – Olsztyn, Warszawa – Suwałki, Warszawa – Terespol, Warszawa – Lublin, Katowice – Zakopane czy Stalowa Wola – Białystok.
Nowe linie kolejowe na przecięciach z istniejącymi liniami zostaną wyposażone w łącznice zapewniając możliwość obsługi CPK również pociągami podmiejskimi i regionalnymi.

W bezpośredniej bliskości terminala lotniczego zlokalizowany zostanie dworzec kolejowy.
Dalsze etapy prac pozwolą na istotną poprawę skomunikowania CPK z wszystkimi regionami kraju – przez budowę nowych elementów sieci kolejowej oraz stworzenie ogólnokrajowego systemu międzyregionalnych kolejowych przewozów pasażerskich. Docelowo planowane jest połączenie Warszawy i CPK z każdą z głównych aglomeracji Polski w czasie do 2,5 godziny.
Inwestycje drogowe

Trzeci pas autostrady A2

W wykazie rządowym znalazły się także inwestycje drogowe, w tym te już wcześniej zapowiadane. Chodzi o rozbudowę autostrady A2 na odcinku Łódź-Warszawa o dodatkowy pas ruchu w każdym kierunku, budowę obwodnicy aglomeracji warszawskiej (drogi A50 i S50), a także trasy ekspresowej S10 na odcinku Toruń – Płock – Naruszewo (węzeł z obwodnicą aglomeracji aarszawskiej). Łącznie ma powstać ok. 400 km nowych dróg ekspresowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki