Centrum Kultury nową wizytówką Zgierza? Teraz straszy tam rudera

Jacek Losik
Jacek Losik
Po prawej stronie wizualizacji znajduje się - obecnie zrujnowany - Stary Młyn. Prostopadle do niego stanie budynek, w którym znajdzie się m.in. największa w mieście sala widowiskowa
Po prawej stronie wizualizacji znajduje się - obecnie zrujnowany - Stary Młyn. Prostopadle do niego stanie budynek, w którym znajdzie się m.in. największa w mieście sala widowiskowa Pracownia Architektury ART-TU
Udostępnij:
W Zgierzu powstanie nowe Centrum Kultury - siedziba MOK i MDK. Stary Młyn zostanie wyremontowany, a obok niego stanie nowy budynek

W miejscu, gdzie ma stanąć nowe Centrum Kultury (ulica Długa 41a), obecnie straszy rozpadający się Stary Młyn. Budynek przestał pełnić swoją pierwotną funkcję w latach 80. XX w. i od tego momentu, mimo kilku pomysłów (miał w tym miejscu powstać m.in. luksusowy hotel), nie przeprowadzano w nim żadnych remontów. Zgierski magistrat zdecydował, że rudera z powybijanymi oknami stanie się sercem kompleksu, łączącego Młodzieżowy Dom Kultury i Miejski Ośrodek Kultury.

- Dwupiętrowy kompleks ma składać się z wyremontowanego Starego Młyna, nowo zaprojektowanego budynku oraz łącznika, dzięki któremu będzie można przejść z jednego obiektu do drugiego - mówi Małgorzata Pilc-Adamowska z Pracowni Architektury ART-TU, której koncepcja centrum wygrała w konkursie, zorganizowanym przez władze Zgierza i powiatu.

Charytatywny koncert w Zgierzu. "Znajdź w sobie anioła"

Jak tłumaczy autorka projektu, kompleks - zgodnie z zapisami w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego - nawiązuje do przemysłowej przeszłości Zgierza. Elewacja obu obiektów ma być wykonana z cegieł. Nowy budynek i łącznik mają posiadać oszklone elementy.

- Założenie jest takie, aby stary budynek oraz drugie piętro nowego zajmował MOK. MDK ma mieć do dyspozycji resztę - mówi Małgorzata Pilc-Adamowska. - Starałam się jednak zagospodarować wnętrze tak, aby nie było sztywnej granicy wpływu obu instytucji. Nie widzę przeszkód, aby z tych samych sal, w zależności od potrzeby, korzystał MDK i MOK - tłumaczy architekt.

W budynku mają znaleźć się m.in. sale baletowe, plastyczne, muzyczne, dwie widowiskowe i miejsce dla gastronomii. Przed kompleksem zaprojektowano dziedziniec z elementami zieleni, m.in. dwiema starymi lipami.

Bohdan Bączak, wiceprezydent Zgierza, zapowiada, że budowa zostanie sfinansowana przy wsparciu funduszy unijnych.

- Przygotowujemy potrzebną dokumentację do uzyskania dofinansowania, m.in. kosztorys i szczegółowy plan budowlany, obejmujący wszystkie instalacje - mówi wiceprezydent Zgierza. - Chcemy, aby prace rozpoczęły się w 2017 roku.

Do rozwiązania pozostają też kwestie prawne. Trzeba ustalić np., kto i w jakim zakresie poniesie koszty utrzymania budynku. MOK utrzymuje się z finansów miasta. MDK - z budżetu powiatu zgierskiego.

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
7-13 grudnia 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pan Para-Radny
szykuje sobie synekurę. Czyli pa, pa kulturo w Zgierzu, żegnajcie mi dziś hiszpańskie dziewczyny / Art 51/, żegnaj Orfo, żegnaj Witku.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie