MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych powstało w ICZMP w Łodzi! Pacjentki mogą wygrać z rakiem i urodzić zdrowe dziecko!

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
- Rak u kobiety ciężarnej to nie wyrok. Kobieta nie musi rezygnować z leczenia i może urodzić zdrowe dziecko - mówi Iwona Maroszyńska, neonatolog, dyrektor ICZMP. Każdego roku pod opiekę lekarzy trafia kilkanaście ciężarnych u których lekarze zdiagnozowali nowotwór. Teraz dzięki środkom unijnym powstało tu pierwsze w Polsce Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych.In vitro będzie w Matce Polce!27-letnia Weronika Sysa jest jedną z "boskich matek". Będąc w ciąży kobieta pokonała raka śródpiersia i urodził zdrowego synka. Aleksander urodził się dwa miesiące przed terminem. Rozwija się prawidłowo.


- To był szok! Byłam w czwartym miesiącu ciąży gdy dowiedziałam się, że mam raka śródpiersia - mówi pani Weronika. - Było bardzo ciężko, był moment załamania, ale dzięki wsparciu męża i bliskich dałam radę. Pierwszą chemię miałam podaną jeszcze przed narodzinami synka. Kolejne pięć już po porodzie. Gdy ja w ICZMP walczyłam z rakiem, maż opiekowała się naszym maluszkiem. Od pierwszych dni choroby czułam się zaopiekowana przez lekarzy i cały personel szpitala. Zakończyłam już leczenie i teraz jest dobrze.
Pani Weronika jest jedną z "boskich matek", kobiet które będąc w ciąży wygrywają z nowotworem i rodzą zdrowe dziecko. Takich pacjentek jak ona na szczęście nie jest dużo, ale każdego roku pod opiekę lekarzy ICZMP trafia kilkanaście ciężarnych, które dopiero co usłyszały diagnozę "rak".

Pierwsze w Polsce takie centrum

Teraz pacjentki, które w trakcie ciąży będę musiały przejść leczenie onkologiczne będą leczone w pierwszym w Polsce Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych. Powstało ono po remoncie Kliniki Onkologii w ICZMP. Modernizacja trwała 9 miesięcy i kosztowała 15 mln zł. W całości została sfinansowana ze środków unijnych.
W Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych pacjentki mają do dyspozycji 9 sal, każda jest wyposażona w łazienkę, klimatyzację i monitoring. Jest też sala do chemioterapii jednodniowej. Dzięki specjalnemu systemowi możliwy jest szybki transport krwi do laboratorium oraz szybki (do 60 sekund) transport cytostatyków z apteki do kliniki.

- Instytut Centrum Zdrowia Matki Polski specjalizuje się w leczeniu chorób nowotworowych u ciężarnych gwarantując opiekę nie tylko chirurgów onkologów, ale też od samego początku opiekę położników, neonatologów, genetyków i wielu innych specjalistów, którzy cały czas monitorują stan ciąży zapewniając płodowi maksymalne bezpieczeństwo w czasie chemioterapii - twierdzi doktor Ewa Kalinka, szefowa centrum.


Długi ICZMP przyprawiają o zawrót głowy!Więcej nowotworów wśród ciężarnych
Ciężarnych zmagających się z nowotworami jest coraz więcej, bo kobiety coraz później zachodzą w ciążę. Jak mówi prof. Ewa Kalinka im starsza mama tym większe ryzyko choroby nowotworowej. W ciąży lekarze skupiają się na chirurgii i chemioterapii. Nie stosuje się ani radio- ani hormonoterapii, bo wywołują one duży odsetek wad wrodzonych u dzieci i powikłań okołoporodowych.
Sale są monitorowane. Gdy dzieje się coś złego z ciążą pacjentka nie czeka na transport, zorganizowanie opieki. W przypadku wykonania pilnego cięcia cesarskiego można to błyskawicznie zorganizować. Wszystkie pacjentki mają na życzenie konsultacje u psychologa.

- Najlepiej chemioterapię zacząć po ciąży, ale nie zawsze jest to możliwe z uwagi na wczesny etap ciąży - wyjaśnia dr Klinka. - W trakcie leczenia w ICZMP każda pacjentka przed chemioterapią jest kompleksowo badana przez położników, a czynność serca płodu jest monitorowana co najmniej dwa raz dziennie. Jeśli po chemioterapii u takich pacjentek występują zapowiedzi porodu przedwczesnego ciężarne są przenoszone na oddziałach położniczy gdzie stabilizują sytuację po czym przyszła mama wraca na kontynuację leczenia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych powstało w ICZMP w Łodzi! Pacjentki mogą wygrać z rakiem i urodzić zdrowe dziecko! - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki