Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum wizowe w Łodzi, mimo afery wizowej, ma się dobrze. Wiemy ile kosztowało w 2023 roku i ile MSZ płaci miesięcznie teraz

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w Monopolis podczas uroczystości podpisania decyzji o lokalizacji w tym miejscu Centrum Decyzji Wizowych
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w Monopolis podczas uroczystości podpisania decyzji o lokalizacji w tym miejscu Centrum Decyzji Wizowych Grzegorz Gałasiński
Centrum wizowe, zlokalizowane w Łodzi w ubiegłym roku z inicjatywy ówczesnego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua, nadal działa, choć - jak nas poinformowało MSZ - Biuro Kontroli i Audytu prowadzi obecnie kontrolę zasadności najmu powierzchni biurowej na potrzeby Centrum Decyzji Wizowych.

Mimo kontrowersji, które towarzyszyły zlokalizowaniu Centrum Decyzji Wizowych MSZ w Łodzi w połowie 2023 roku, centrum nadal działa, choć jednocześnie trwa kontrola. Z Ministerstwa Spraw Zagranicznych otrzymaliśmy informację, że Biuro Kontroli i Audytu prowadzi obecnie kontrolę zasadności najmu powierzchni biurowej na potrzeby Centrum Decyzji Wizowych.

Komórka znajdująca się w Łodzi jest obecnie referatem wchodzącym w skład Wydziału Centrum Decyzji Wizowych Departamentu Konsularnego MSZ.

Zapytaliśmy MSZ o celowość utworzenia tego centrum oraz jego lokalizacji w Łodzi. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

Nie leży w kompetencjach Biura Rzecznika Prasowego MSZ ocenianie decyzji ówczesnego Kierownictwa resortu. Jak wówczas wskazywano, celem tego przedsięwzięcia było utrzymanie zdolności do rozpatrywania wniosków wizowych. Centrum Decyzji Wizowych działa w strukturze organizacyjnej Departamentu Konsularnego MSZ od 2021 r. Przeniesienie Centrum Decyzji Wizowych do Łodzi związane było z rosnącymi potrzebami lokalowymi tej części Ministerstwa Spraw Zagranicznych i brakiem możliwości ich zaspokojenia w ramach posiadanego zasobu nieruchomości.

Ile kosztuje centrum decyzji wizowych w Łodzi? Szczegółowe zestawienie

Na nasz prośbę MSZ przygotował szczegółowe zestawienie, jakie koszty poniesiono w ubiegłym roku w związku z lokalizacją centrum wizowego w Łodzi w kompleksie Monopolis. W 2023 roku same było to około koszty wynagrodzenia i pochodne wyniosły prawie 600 tysięcy złotych. Składały się na nie:

 • wynagrodzenia brutto w 2023 r. 485 755,36 zł,
 • składki ZUS płatnika – 82 376,20 zł,
 • fundusz pracy, FGŚP – 11 740,68 zł,
 • składki na PPK – 835,92 zł

Z tytułu utrzymania:

 • łącze internetowe od 01.06.2023 do 31.05.2025 – 39.606,00 zł,
 • materiały eksploatacyjne do drukarki – 4.443,99 zł,
 • projektor i ekran – 4.218,90 zł,
 • szacowane roczne koszty usług telefonii mobilnej – ok. 1.056,00 zł

Miesięczne koszty funkcjonowania centrum wizowego w Łodzi

Z MSZ otrzymaliśmy również zestawienie miesięcznych kosztów funkcjonowania centrum wizowego w Łodzi.

Z tytułu najmu:

 • czynsz w wysokości 5 910,86 euro netto miesięcznie,
 • opłata eksploatacyjna w wysokości 11 737,26 zł netto miesięcznie,
 • sprzątanie powierzchni biurowej – 3 390,00 zł netto miesięcznie,
 • opłaty za media wg. wskazań podliczników.

MSZ ponosi ponadto koszty łącza internetowego, koszty abonamentów telefonii mobilnej i usług telekomunikacyjnych pracowników CDW, koszty materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących.

Zbigniew Rau dla Łodzi

Decyzję o lokalizacji Centrum Decyzji Wizowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych w łódzkim kompleksie Monopolis podpisano 17 kwietnia 2023 roku. Stał za nią łodzianin Zbigniew Rau, wówczas szef MSZ. Początkowo pracę miało tu znaleźć 15 osób, a do końca 2025 aż 160 osób. Z informacji MSZ nie wynika, ile osób obecnie pracuje w Łodzi.

Zgodnie z założeniem osoby składające wnioski o wizy nie miały przyjeżdżać do Łodzi osobiście, lecz przesyłać tu elektronicznie dokumenty i tą samą drogą uzyskiwać wizę W razie konieczności rozmowy z aplikującym, sprawa miała być przekierowana do konsulatu w jego kraju.

Na centrum wizowym w Łodzi cieniem położył się wybuch afery wizowej związanej z wydawaniem za łapówki wiz dla obywateli krajów Azji Południowo-Wschodniej, co jest przedmiotem prac sejmowej komisji śledczej.
Za tym procederem miał stać wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, który się do tego nie przyznaje.

Jaki jest lub może być związek Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi z aferą wizową?

Tzw. rozporządzenie Wawrzyka zakładało, że w centrum decyzji wizowych tworzymy nowy system, w której konsul nie ma kontaktu z palikującym o wizę. W sposób sztuczny i ręczny poza różnymi przetargami publicznymi tworzono centrum obsługi wizowej w Łodzi. Chcieli wpuścić - strasząc jednocześnie polityką europejską - w ciągu pięciu lat dwa miliony obcokrajowców na teren Polski, de facto rozmontowując wcześniej cały system - mówił miesiąc temu w studiu PAP przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej Michał Szczerba (cytat za forsa.pl).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki