MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi otwarte. To jeden z trzech takich ośrodków w Polsce

Matylda Witkowska
Grzegorz Gałasiński
Uniwersytet Medyczny otworzył centrum badań klinicznych. Dzięki niemu Łódź będzie jednym z trzech ośrodków badawczych tego typu w Polsce.

Wczoraj w kompleksie CKD przy ul. Pomorskiej w Łodzi otwarte zostało Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego. Ułatwi ono prowadzenie badań uczelni oraz jej szpitalom. Stworzenie centrum było możliwe dzięki 11 mln zł wygranych w konkursie rządowej Agencji Badań Medycznych.
Na drugim piętrze budynku CKD na powierzchni około 1 tys. mkw. powstało zaplecze administracyjne a także sale dla pacjentów biorących udział w badaniach klinicznych. W kompleksie jest osiem łóżek wyposażonych w kardiomonitory, a także zsynchronizowane zegary, które umożliwią dokładne monitorowanie w wyznaczonych godzinach stanu zdrowia badanych pacjentów. W centrum oprócz lekarzy zatrudniono też osoby zajmujące się wsparciem organizacyjnym i prawnym badań.

Sale dla pacjentów tworzyć będą Ośrodek Badań Klinicznych Wczesnych Faz, czyli pierwszych prac nad nowym lekiem. Jak wyjaśnia dyrektor centrum dr Joanna Połowinczak- Przybyłek pierwsze fazy badań często prowadzone są na zdrowych pacjentach i mają pokazać bezpieczeństwo czy określić dawkę leku.

– Takie badania wymagają bardzo ścisłego nadzoru nad pacjentem. Praktycznie niemożliwe jest prowadzenie ich na normalnym oddziale szpitalnym – tłumaczy.

W centrum prowadzone będą zarówno badania naukowe jak i komercyjne, na zlecenie koncernów farmaceutycznych, bo to one zwykle mają środki na szukanie nowych leków. Pierwsi pacjenci mogą pojawić się za pół roku, bo do podpisania umów niezbędne było przygotowanie ośrodka. - Jesteśmy na etapie rozmów – mówi dr Połowinczak- Przybyłek.

Taki ośrodek to duża szansa dla łódzkiej uczelni. Jak podkreśla dyrektor to coś wyjątkowego w skali kraju, bo w Polsce są tylko dwa ośrodki badania wczesnych faz: w Gdańsku i w Warszawie.

- To także szansa dla pacjentów na dostęp do nowych leków. Zwłaszcza pacjenci onkologiczni, po wyczerpaniu innych metod leczenia, szukają takich możliwości – mówi dr Połowinczak-Przybyłek, która sama specjalizuje się w onkologii.

Centrum zaczęło działać zanim stworzono jego siedzibę. Realizuje obecnie 12 projektów finansowanych ze środków Agencji Badań Medycznych, m.in. prowadzone przez prof. Wojciecha Młynarskiego badania nad leczeniem białaczki u dzieci, które nie reagują na standardowe terapie.

Centrum to kolejny już element zagospodarowywania kompleksu CKD.

HOROSKOP 2022

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki