MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Zdrowia Psychicznego w Łodzi. Od grudnia pomoc także na Bałutach

Redakcja
Krzysztof Szymczak
W Łodzi otwarto drugie Centrum Zdrowia Psychicznego. Ma zapewnić kompleksową opiekę psychiatryczną dorosłym mieszkańcom Bałut. Pierwsze CZP działa na Widzewie od października. Oba to pilotaż rządowego programu pomocy psychiatrycznej.

Pilotaż testuje nową organizację i finansowanie opieki psychiatrycznej. W całym kraju do prowadzenia go wybrano 28 ośrodków, w Łodzi dwa.

Czytaj też: W Łodzi otwarto pierwsze Centrum Zdrowia Psychicznego. "Chcemy przeniesieść opiekę do środowiska pacjenta"

Od grudnia w ramach programu łodzianie mogą korzystać z pomocy w szpitalu psychiatrycznym im. Babińskiego, czyli tzw. „Kochanówce”. A wcześniej Centrum Zdrowia Psychicznego utworzono w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy Czechosłowackiej.
Pomoc otrzyma w nich jednak każdy, kto kontynuuje leczenie lub zgłosi się do punktu konsultacyjnego w tych placówkach. Punkty czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18. Pacjent nie potrzebuje do nich skierowania, a gdy zgłosi się, otrzyma plan leczenia, fachową pomoc i wsparcie. Pacjenci w stanie pilnym mają rozpocząć terapię w ciągu 72 godzin.

– Centrum Zdrowia Psychicznego zapewni pacjentom i ich rodzinom opiekę w poradniach zdrowia psychicznego, oddziałach dziennych i stacjonarnych, pomoc doraźną, a przede wszystkim leczenie środowiskowe, czyli opiekę w domu pacjenta – mówi Anna Leder z łódzkiego NFZ.

Fundusz płaci szpitalom ryczałt za tzw. gotowość i opiekę dla konkretnej populacji, czyli liczby mieszkańców dzielnicy. Pomoc dla pacjentów spoza Widzewa i Bałut jest opłacana odrębnie, na starych zasadach.

Centra Zdrowia Psychicznego odpowiadają za to, by podopieczni otrzymali opiekę adekwatną do swojego stanu zdrowia, skoordynowaną i kompleksową. Terapia ma być tak zorganizowana, by (jeśli to możliwe) uniknąć pobytu w szpitalu i leczyć pacjenta w jego środowisku. Ma to usprawnić odzyskanie zdrowia, pozycji społecznej i poprawę jakości życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki