MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Certyfikat zastępujący kartę EKUZ teraz w aplikacji mojeIKP. Pomoże, jeśli pojedziesz za granicę bez karty EKUZ a jesteś ubezpieczony w NFZ

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Jeśli zapomnimy wyrobić lub wziąć kartę EKUZ przed wyjazdem na majówkę lub wakacje, możemy wygenerować zastępujący ją certyfikat w aplikacji mojeIKP
Jeśli zapomnimy wyrobić lub wziąć kartę EKUZ przed wyjazdem na majówkę lub wakacje, możemy wygenerować zastępujący ją certyfikat w aplikacji mojeIKP materiały prasowe Centrum E-Zdrowia
Jeśli podczas pobytu za granicą okaże się, że nie mamy przy sobie ważnej karty EKUZ, możemy wygenerować zastępujący ją certyfikat w aplikacji mojeIKP. Dzięki temu nie będziemy płacić za leczenie.

Karta EKUZ - podstawa bezpłatnego leczenia za granicą, w krajach Unii Europejskiej i kilku innych

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to wydawany bezpłatnie dokument bardzo potrzebny podczas podróży po krajach:

  • Unii Europejskiej
  • Islandii
  • Liechtensteinu
  • Norwegii
  • Szwajcarii
  • Wielkiej Brytanii

Jeśli jesteśmy w Polsce ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia, to w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia zdrowia za granicą dzięki EKUZ mamy prawo do publicznych świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach jak obywatele miejscowi.

Wszystko o leczeniu za granicą. Informacje łódzkiego oddziału NFZ

Większość Polaków o tym wie, jednak pewnie każdemu zdarzył się wyjazd bez ważnej karty EKUZ z powodu roztargnienia czy przedwyjazdowej gorączki. Teraz – dzięki łączeniu funkcji karty EKUZ i aplikacji mojeIKP można pomóc sobie zdalnie.

Certyfikat zastępujący kartę EKUZ w aplikacji mojeIKP. To uławienie dla zapominalskich

Nawet będąc już za granicą dzięki aplikacji mojeIKP możemy wygenerować certyfikat zastępujący kartę EKUZ i okazać go lub nawet przesłać mejlem do placówki, która udzieliła nam pomocy.

- Dzięki temu unikniemy słonych kosztów leczenia za granicą, które z powodu braku EKUZ musielibyśmy opłacić sami – wyjaśnia Anna Leder, rzeczniczka prasowa łódzkiego oddziału NFZ.

Certyfikat może być wystawiony wstecz, już po skorzystaniu z pomocy medycznej czy leczenia.

Nie masz jeszcze aplikacji mojeIKP w swoim telefonie? Tu sprawdzisz jej zalety:
MojeIKP na komórkę lub tablet. Bezpłatna aplikacja mobilna

Możliwość łatwego uzyskania certyfikatu w aplikacji na swoim smartfonie to duże ułatwienie dla pacjentów. Wcześniej turyści musieli często wyłożyć pieniądze za leczenie z własnej kieszeni i później starać się o zwrot środków w NFZ.

Nie były to małe kwoty. W pierwszym półroczu 2023 pacjenci z Łódzkiego wnioskowali do NFZ o zwrot od 11 do nawet 37 tys. zł za leczenie w Belgii, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii.

Wniosek o kartę EKUZ też dostępny w aplikacji mojeIKP

W aplikacji mojeIKP jest też możliwość złożenia wniosku o fizyczną kartę EKUZ, śledzenia jej wydawania, a nawet etapów wysyłki do naszego miejsca zamieszkania. Sprawdzimy też jej ważność.

Jednocześnie ze względów formalnych sama karta EKUZ wciąż dostępna jest jedynie w wersji plastikowej. Zamiana jej na dokument elektroniczny wymaga bowiem zgody wszystkich krajów w których jest wystawiana.

Chcesz wiedzieć w jakich krajach obowiązuje karta EKUZ i jak jej używać?
Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego - zasady użytkowania i zasięg

Wybierasz się na majówkę lub wakacje? Sprawdź jak uniknąć chorób w podróży:

Certyfikat zastępujący kartę EKUZ teraz w aplikacji mojeIKP. Pomoże, jeśli pojedziesz za granicę bez karty EKUZ a jesteś ubezpieczony w NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki