Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi: "Będziemy kwestować do końca świata i jeden dzień dłużej"

Anna Gronczewska
Rozmowa z Cezarym Pawlakiem, prezesem Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi.
Rozmowa z Cezarym Pawlakiem, prezesem Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi. Krzysztof Szymczak
Rozmowa z Cezarym Pawlakiem, prezesem Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi.

Chyba cieszycie się, że w tym roku kwesta będzie miała znów miejsce na cmentarzu, a nie w Internecie?

Mimo pewnych niepokojów żyjemy nadzieją, że znów spotkamy się na Starym Cmentarzu w Łodzi. Jesteśmy przygotowani na kwestę. Tak naprawdę zaczęła się w minioną sobotę. Młodzież z ponad 30 łódzkich szkół porządkowała zabytkowe pomniki, ale też zbierała pieniądze na ratowanie zabytków Starego Cmentarza. Mamy już pierwsze fundusze z tegorocznej kwesty.

Ile pomników dzięki zebranym pieniądzom udało się odnowić?

Są to 192 pomniki. W ostatnich dwóch trudnych latach udało się odnowić 12 nagrobków. Tegoroczne realizacje obejmują 10 pomników, mniejszych, większych. Każdego roku łodzianie głosują jaki nagrobek odnowić. Zeszłoroczny wybór to pomnik Amelii Trąbczyńskiej. Znajduje się w części ewangelickiej, w kwartale najstarszych zachowanych pomników. Amelia Trąbczyńska pochodziła z rodziny mieszczańskiej, nie była jaką powszechnie znaną osobą. W tym roku mamy trzy propozycje pomników, które dzięki głosom łodzian można odnowić. Między innymi nagrobek Władysława Karbowskiego. Pomnik ten wykonał Wacław Konopka. Będziemy też odnawiać pomniki zniszczone podczas lipcowej nawałnicy.

Pomników odnowiono już wiele. Ile lat potrzeba, by spotkało to wszystkie zabytkowe nagrobki?

Kwesta będzie trwała do końca świata i dzień dłużej. Tak jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Do odnowienia jest ponad 1000 pomników. Nie wszystkie są wpisane do rejestru czy ewidencji zabytków. Odnawiamy te pomniki tak, by je zachować. W tym roku odrestaurowaliśmy pomnik Stefana Rogowicza. Został ocalony dzięki Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa 20 lat temu. Na tej skromniej mogile postawiono kamień z piaskowca. Teraz odnowiliśmy to miejsce.

Wielu wolontariuszy zgłosiło się do tegorocznej kwesty?

Mamy 100 puszek. 1 listopada większość jest w użyciu. Cały czas przyjmujemy zgłoszenia. Wiemy, że kwestować będzie m.in. Bractwo Kurkowe, rycerze Zakonu św. Jerzego, adwokaci, włodarze miasta z prezydent Hanną Zdanowską.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki