MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcemy, żeby ocena z religii była wliczana do średniej. Petycja katechetów w sprawie nadchodzących zmian ws. ocen z religii

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Oceny z religii powinny wliczać się do średniej? Petycja katechetów.
Oceny z religii powinny wliczać się do średniej? Petycja katechetów. freepik.com
Ze zmianami proponowanymi przez resort edukacji nie zgadzają się katecheci, którzy wystosowali petycję, w której proszą o niezmienianie zasad dotyczących oceniania z religii i etyki. „Forsowanie stanowiska usunięcia oceny z religii/etyki jest wyrazem nierównego traktowania uczniów uczęszczających na przedmiot o charakterze wyznaniowym” - czytamy w petycji.

Spis treści

Zmiany w szkolnictwie trwają

Początek nowego roku wiąże się z wieloma zmianami i planami zmian w polskiej oświacie. To między innymi: podwyżki dla nauczycieli, rezygnacja z prac domowych, likwidacja historii i teraźniejszości, odchudzenie podstawy programowej, a także nieuwzględnianie na świadectwie ocen z religii i etyki.

W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, nie jest uzasadnione, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen – napisano w wykazie prac legislacyjnych MEN.

Z takimi zmianami w edukacji nie zgadzają się katecheci, którzy postanowili wystosować petycję do minister edukacji.

Trwa głosowanie...

Czy oceny z religii powinny wliczać się do średniej?

Usunięcie oceny z religii oznaką nierównego traktowania uczniów?

Katecheci z Tarnowa wystosowali petycję o wliczanie oceny z religii/etyki do średniej ocen oraz utrzymanie dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów.

W imieniu środowiska nauczycieli religii i innych środowisk wychowawczych zwracamy się z prośbą o niewprowadzanie zmian w prawie prowadzących do niewliczania ocen z przedmiotów religia/etyka do średniej ocen końcoworocznych, uzyskiwanych przez uczniów szkół podstawowych i średnich oraz utrzymania dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów - czytamy w piśmie wystosowanym do minister edukacji.

W petycji zawarto poniższe postulaty:

  • Uważamy, że ocena z religii/etyki powinna pozostać na świadectwie, jako odzwierciedlenie wysiłku ucznia włożonego w zdobywaniu wiedzy i umiejętności z danego przedmiotu.
  • Ocena z religii/etyki powinna być wliczana do średniej ocen.
  • Ocena pełni rolę motywacyjną i informacyjną, dlatego mamy obowiązek bronić prawa uczniów do jej posiadania oraz wliczania do średniej ocen.
  • Ocena z religii/ etyki, zgodnie z podstawą programową, nie jest za formację.
  • Forsowanie stanowiska usunięcia oceny z religii/etyki jest wyrazem nierównego traktowania uczniów uczęszczających na przedmiot o charakterze wyznaniowym.
  • Uważamy, że model religia lub etyka powinien zostać w Polsce wprowadzony, jako standard edukacyjny oraz wyraz troski Narodu o wychowanie człowieka wartościowego a tym samym wykluczyć opcję NIC.

Do tej pory pismo podpisane zostało ponad 5 tysięcy razy.

Źródło: Petycja o wliczanie oceny z religii/etyki do średniej ocen oraz utrzymanie dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcemy, żeby ocena z religii była wliczana do średniej. Petycja katechetów w sprawie nadchodzących zmian ws. ocen z religii - Strefa Edukacji

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki