MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chociaż raz zobaczyć niezwykły taniec żurawi. Wiosna już z nami zostanie? Żurawie wracają do kraju, jest ich coraz więcej

Justyna Madan
Justyna Madan
Żurawie są ptakami, które wolą życie w ciągu dnia. Śpią na jednej nodze, a głowę chowają pod skrzydło. W locie bywają mylone z czaplami, chociaż tak naprawdę różnią się, wystarczy spojrzeć na ich szyje. Ptaki, które mają szyje odgięte do tyłu w zygzak to czaple, a te z szyjami wyciągniętymi do przodu to żurawie.
Żurawie są ptakami, które wolą życie w ciągu dnia. Śpią na jednej nodze, a głowę chowają pod skrzydło. W locie bywają mylone z czaplami, chociaż tak naprawdę różnią się, wystarczy spojrzeć na ich szyje. Ptaki, które mają szyje odgięte do tyłu w zygzak to czaple, a te z szyjami wyciągniętymi do przodu to żurawie. Pixabay.com
Jest smukły i elegancki, a najłatwiej rozpoznać go po charakterystycznym pióropuszu na kuprze. Kiedy wraca do Polski z dalekich podróż, to niezaprzeczalny znak, że wiosna wkrótce rozgości u nas na dobre. Pierwsze żurawie są już w kraju. Póki co muszą odpocząć po locie, ale niebawem rozpoczną tańce godowe, a przy okazji będą też donośnie śpiewać. To niesamowite zjawisko, dlatego warto poszukać żurawi w okolicy, żeby móc je obserwować. Z daleka, żeby im nie przeszkadzać.

Spis treści

- Żurawie co roku zakładają swoje gniazda w tym samym miejscu. Budują je na niedostępnych mokradłach, tam, gdzie woda jest płytka. Pokaźnych rozmiarów gniazdo (kopiec o średnicy dochodzącej do 1 metra) zbudowane jest z roślin dostępnych na danym terenie – wyjaśniają Lasy Państwowe.

Zobacz: Ciekawostki o żurawiach

Szary elegant z pióropuszem i czerwoną plamą

Taki właśnie jest żuraw. Głównie szary w swoim upierzeniu, z czarną szyją i czołem, czerwoną plamką na potylicy i pióropuszem na kuprze, który wcale nie jest ogonem, bo ogon znajduje się pod spodem.

Żuraw wraca do Polski już w lutym, nawet jeśli nie uda nam się go zobaczyć, to jest duża szansa, że go usłyszymy, ponieważ jego śpiew, zwany klangorem niesie się na wiele kilometrów. A skoro ptaki te planują powrót z zimowiska już w lutym, są jednocześnie jednym z pierwszych zwiastunów wiosny.

- Podczas lotu tworzą tzw. klucz, na który składają się dwa ramiona ustawione pod ostrym kątem. W ten sposób zmniejszają opór powietrza podczas lotu. Ptaki frunące na czele klucza stale się wymieniają z ptakami z końca. W trakcie lotu ptaki się nieustannie nawołują – podają Lasy Państwowe.

Niczym nie pogardzi

To ptak, który jest właściwie wszystkożerny. W jego menu znajdują się o owoce i nasiona, jak i zielone części roślin, bezkręgowce, czy drobne kręgowce.

Ponadto żuraw ma bardzo przydatną umiejętność, potrafi dostosować swoją dietę do panujących aktualnie warunków.
W Polsce spotkamy te ptaki w wielu miejscach. Najchętniej osiedlają się na bagnach i torfowiskach, dlatego chętnie jedzą też chociażby żaby czy liście i korzenie roślin wodnych, oraz robaki.

Niezwykły taniec żurawia

To właśnie z tańca słyną te dostojne ptaki. Tańcu, który jest skomplikowany i wcale nie jest jedynie podejściem do rozpoczęcia godów. Żurawie po prostu lubią sobie potańczyć na przykład dla zabawy, chociaż taniec ma ogromne znaczenie w ich życiu, służy też do obrony i rozmnażania właśnie.

- Żurawie są bardzo społecznymi ptakami. Żyją w stadach, które potrafią liczyć setki osobników. Stąd, aby nie dochodziło do konfliktów, ptaki musiały wypracować umiejętności komunikowania się między sobą. Zaobserwowano co najmniej 90 różnych zachowań u żurawi różnych gatunków – dodają LP.

I tak, taniec pomaga młodym żurawiom w nawiązywaniu kontaktów i uczeniu się życia społecznego. Dorosłe osobniki oczarowują w ten sposób potencjalną partnerkę. A jeśli partnerkę jej ma, to nie przestaje się o nią starać, bo tańcem chce jej zaimponować, pokazać, że jest dla niej idealnym partnerem do życia. To bardzo ważne, bo żurawie zazwyczaj spędzają całe życie z jednym partnerem.

A jak wygląda taki taniec? To mieszanka podskoków, ukłonów, podlatywania, machania skrzydłami, a nawet marszu z rozpostartymi skrzydłami. Do tego dochodzi podrzucanie w górę patyków, czy trawy. Do tego dochodzi śpiew, czyli klangor. Nie jest to więc byle co, a skomplikowany układ, który może w jednej chwili odmienić życie nawet kilku żurawi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chociaż raz zobaczyć niezwykły taniec żurawi. Wiosna już z nami zostanie? Żurawie wracają do kraju, jest ich coraz więcej - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki