Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Chojeńskie wesele" - przedstawienie Zespołu Obrzędowego Chojne z Chojnego koło Sieradza ZDJĘCIA WIDEO

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Wideo
od 16 lat
To było coś fantastycznego! Podczas sobotniej gali uświetniającej 40-lecie istnienia Zespołu Obrzędowego Chojne artyści przedstawili słynne już od dawien dawna "Chojeńskie wesele". Widzowie zgotowali im owacje na stojąco.

Sobotnia uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w miejscowym kościele pod wezw. św. Anny. Potem korowód, który otwierał wóz konny, przejechał na plac przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej. Tam też miało miejsce przedstawienie.

- Na miarę obecnych czasów nasz zespół jest ewenementem - mówi Agata Woźniak, kierownik Zespołu Obrzędowego Chojne z Chojnego koło Sieradza. - Dużo młodych ludzi lgnie do nas. To też związane jest z tym, że istniejemy 40 lat, czyli że dziadkowie, ojcowie, mamy, babcie, tu wszyscy byli w zespole. Co piąty z Chojnego i okolic przewinął się przez grupę. Ja pracuję w szkole, przekazuję dzieciom folklor, a folklor to korzenie narodu. One to chłoną. Co ważne, tu nikt, nikogo nie zmusza, Tu nikt nie ma nic z tego, a jedynie przyjemność i świadomość, że robimy dobrą robotę, fascynujemy się kulturą. Chojne to stroje, a do nich przykładamy wielką wagę. Ktoś kiedyś powiedział, że niektórzy są przebrani w stroje ludowe, a wy jesteście ubrani, ale my kochamy je nosić. My robiąc coś, zarażamy innych naszą kulturą. W nas jest pasja. Jeśli chodzi o nasze wesele, na przestrzeni lat zostało udoskonalane, dodawano przyśpiewki, scenki.

od 16 lat

W zespole jest obecnie około 50 osób.

W uroczystości udział wzięli między innymi starosta sieradzki Mariusz Bądzior, poseł na Sejm RP Paweł Bejda oraz wójt gminy Sieradz Jarosław Kaźmierczak. Galę porywająco poprowadziła Małgorzata Ziarniak.

Zespół Obrzędowy Chojne powstał w roku 1983. Jego początki związane są z uroczystością jubileuszową miejscowego Kola Gospodyń Wiejskich. Wówczas to Janina Kałuziak, chojeńska twórczyni ludowa, zaproponowała członkiniom koła, aby na tę okazję przygotować występ artystyczny związany z wiejskim obrzędem. Scenariuszem i reżyserią zajęła się miejscowa nauczycielka Apolonia Jasiewicz. I tak, 7 sierpnia, po raz pierwszy wystawiono widowisko „Chojeńskie Wesele”.

Owo „Chojeńskie Wesele” zostało wizytówką zespołu Po odejściu Apolonii Jasiewicz kierownictwo grupy objęła Janina Świniarska, a od 2020 roku zespołem kieruje Agata Woźniak. Pomocą od samego początku służyli zaprzyjaźnieni instruktorzy Małgorzata i Jerzy Kaszubowie oraz Teresa Dębska.

W ciągu 40 lat działalności Zespół Obrzędowy Chojne odniósł wiele sukcesów. Jego członkowie są laureatami licznych konkursów, przeglądów oraz festiwali. Nie sposób wymienić wszystkich wyróżnień i nagród, ale wspomnieć należy, iż Zespół Obrzędowy Chojne jest wielokrotnym laureatem w Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie oraz Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. W 1995 roku otrzymał najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury ludowej w Polsce Nagrodę im. Oskara Kolberga. Jest również w posiadaniu Dyplomu Honorowego Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury. Zespołu doceniony został nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Występował podczas Międzynarodowego Festiwalu Wesel Słowiańskich w byłej Czechosłowacji, a także na Słowacji, w Niemczech, Anglii, Walii i Szkocji. W 2010 roku uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Wilnie.

Wielokrotnie gościł również na ekranach telewizorów. Jego członkowie występowali, między innymi w audycji „Śladami Kolberga” oraz „Regiony kultury. Do najpopularniejszych przedstawień obrzędowych należą: Dyngus w Chojnem, Piyrzocha, Majówka, Ostatkowi przebierańcy, Zimowy Wieczór, Sobótki, Podkoziołek Chojeńskie Herody oraz Wigilijny wieczór. Oprócz widowisk obrzędowych Zespół prezentuje sieradzkie tańce: powszechne – owijok i polka, obrzędowe - chodzony, służba, oprowadzanie i sprzedawanie panny młodej, zabawowe - kónik, do stołka, różowany, przedstawienia kabaretowe - Pomnik i Droga do Unii oraz - przedstawienie z repertuaru dziecięcego: dawne zabawy dzieci wiejskich.

Dziś, po 40 latach, trudno wyobrazić sobie Chojne, gminę Sieradz i powiat sieradzki bez Zespołu Obrzędowego Chojne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki