Prawosławna nekropolia przy ul. Listopadowej w Łowiczu powstała w 1820 r. dla łowickich parafii katolickich Św. Ducha i katedralnej. Z tego czasu zachował się wystawiony w 1829 r. nagrobek napoleońskiego pułkownika Józefa Rzodkiewicza, uczestnika bitwy pod Lipskiem.
W 1836 r. cały cmentarz został przejęty przez wyznawców prawosławia. Stało się tak po tym, jak Rosjanie pochowali tam prawosławnego samobójcę Kaczurę. Katolicy uznali, że doszło do profanacji nekropolii i zaczęli grzebać swoich bliskich na obecnym cmentarzu farskim.
Z kolei wierni z parafii świętoduskiej doprowadzili do powstania cmentarza Emaus, który powstał miejscu dawnego kościoła św. Piotra na Bratkowicach.
Prawosławni łowiczanie użytkowali cmentarz przy ul. Listopadowej do końca XX wieku. Szacuje się, że pochowano tam 3 tys. osób, a wśród nich burmistrza Sergiusza Kazancewa oraz znanego łowickiego fotografika Igora Russela.
Do czasów dzisiejszych zachowało się zaledwie kilkadziesiąt nagrobków, które w przeważającej mierze zostały zdewastowane. Wśród nich ocalały zabytkowe dziewiętnastowieczne neoklasycystyczne i secesyjne nagrobki stworzone m.in. przez warszawskich rzeźbiarzy, wykonujących na co dzień swoje prace na warszawskich Powązkach.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?