Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co czwarty mieszkaniec woj. łódzkiego myśli o wyjeździe z kraju

Agnieszka Jasińska
Co czwarty mieszkaniec woj. łódzkiego myśli o wyjeździe z krajuNajczęściej o emigracji myślą osoby, które nie skończyły jeszcze 35. roku życia. Aż 75 proc. z nich rozważa wyjazd!
Co czwarty mieszkaniec woj. łódzkiego myśli o wyjeździe z krajuNajczęściej o emigracji myślą osoby, które nie skończyły jeszcze 35. roku życia. Aż 75 proc. z nich rozważa wyjazd! Maciej Stanik
Łódzkie jest w czołówce, jeśli chodzi o plany emigracyjne. Pierwsze miejsce na podium dzielimy z woj. mazowieckim. 24 proc. mieszkańców naszego regionu rozważa emigrację zarobkową. Takie dane płyną z raportu, przygotowanego na zlecenie Work Service przez instytut Millward Brown. W innych regionach Polski chętnych do wyjazdu nie jest tak wielu. Dla przykładu na północy kraju o wyjeździe myśli co dziesiąta osoba, na zachodzie prawie co siódma, na południu co piąta, na wschodzie co szósta.

W Anglii jestem taksówkarzem. Zarabiam pięć razy więcej niż w Łodzi. Nie myślę już o powrocie do kraju. Chcę do Anglii ściągnąć rodzinę. Tu nie muszę się martwić, czy wystarczy mi do pierwszego

 

Wśród osób, które już zdecydowały się na emigrację, jest 32-letni Łukasz z Łodzi. To jego drugi wyjazd za granicę za chlebem. Po raz pierwszy wyjechał osiem lat temu. Wrócił ze względu na ciężką chorobę ojca. Próbował szukać pracy w Łodzi, ale bez skutku.

- W Anglii jestem taksówkarzem. Zarabiam pięć razy więcej niż w Łodzi. Nie myślę już o powrocie do kraju. Chcę do Anglii ściągnąć rodzinę, namawiam na wyjazd znajomych. Tu nie muszę się martwić, czy wystarczy mi do pierwszego - mówi Łukasz.

Emigracyjna fala przybiera na sile

Z danych łódzkiego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym półroczu 2013 r. na stałe za granicę wyjechało 513 osób z regionu łódzkiego. Tyle osób nie opuściło regionu nawet w rekordowym 2007 r., kiedy na emigrację w pierwszym półroczu wybrało się 499 osób.
W połowie 2008 r. nasz region opuściło 455 osób, w połowie 2009  r. 193 osoby, w połowie 2010 r. 254, a w połowie 2011 r. 253.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że są to statystyki oficjalne. Poza ojczyzną przebywa znacznie więcej mieszkańców regionu, bo spora ich grupa nie zdecydowała się na razie na wymeldowanie z miejsca zamieszkania w woj. łódzkim.

Zdaniem demografów dziś powodem emigracji nie jest bezrobocie, bo nie wzrosło ono drastycznie. Chodzi o to, że pracownikom  proponowane są nieatrakcyjne wynagrodzenia i formy zatrudnienia, np. umowy o dzieło albo zlecenia. Według  prognozy GUS w 2050 r. w Łodzi będzie mieszkać więcej uczniów i emerytów niż pracujących.

Z raportu Work Service  wynika, że najczęściej o emigracji myślą osoby, które nie skończyły jeszcze 35. roku życia. W tej grupie aż 75 proc. rozważa wyjazd!

Do pracy za granicę wyjechać chcą głównie osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym. 60 proc. badanych w tej grupie rozważa emigrację. Ma to związek z trudnościami ze znalezieniem pracy w kraju. Wedle GUS, absolwenci szkół zawodowych to grupa osób, wśród których odsetek bezrobotnych wciąż  rośnie i obecnie przekracza 40  proc.

Nad wyjazdem za chlebem zastanawiają się mieszkańców małych miast. Tutaj niemal co drugi badany rozważa emigrację.

Najchętniej wybieramy Niemcy, Wielką Brytanię i Holandię. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, tłumaczy, że migracje zagraniczne zastąpiły migracje do innych miast.
- Nasi dziadkowie szukali lepszego miejsca w innych miastach. Dziś wiemy, że różnica życia w takim przypadku będzie niewielka. Dlatego wybieramy Berlin zamiast Warszawy - mówi Szukalski.

Według raportu co piąty pracownik zastanawia się nad wyjazdem w ciągu najbliższych 12 miesięcy, z tego 5 proc. badanych rozważa taki wyjazd zdecydowanie. O pracy za granicą najczęściej myślą mężczyźni.

Im mniej zarabiamy, tym bardziej chcemy wyjechać za  chlebem. Aż 59 proc. rozważających emigrację nie ma żadnych dochodów, a tylko 7 proc. zarabia powyżej 3 tys. zł. To perspektywa wyższych zarobków jest głównym powodem do wyjazdu z ojczyzny. Uważa  tak aż 84 proc. badanych. Ważnymi powodami są też wyższy standard życia (33 proc.) i lepsze perspektywy rozwoju zawodowego (26 proc.).

Emigracja zarobkowa to także możliwość zwiedzania świata . Dla takiej perspektywy aż 23 proc. badanych rozważyłoby wyjazd.

Wśród pracujących częściej rozważają emigrację osoby zatrudnione na pełny etat (22 proc.) niż zatrudnieni na umowę-zlecenie, o dzieło lub niepełny etat (12 proc.). Najbardziej chcą wyjechać studenci i  uczniowie.

Najważniejszym powodem pozostania w Polsce jest przywiązanie do rodziny i przyjaciół (68 proc.). Barierą jest też nieznajomość języków obcych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki