MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej ze stopami procentowymi? Jaką decyzję podejmie RPP podczas kwietniowego posiedzenia? „Decyzja budzi wiele pytań"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdaniem Stajniaka z XTB, w najbliższym czasie nie należy oczekiwać obniżek stóp procentowych. Jego zdaniem przestrzeń do takiego manewru pojawi się najpóźniej do połowy 2025 roku.
Zdaniem Stajniaka z XTB, w najbliższym czasie nie należy oczekiwać obniżek stóp procentowych. Jego zdaniem przestrzeń do takiego manewru pojawi się najpóźniej do połowy 2025 roku. Adam Jankowski/ Polska Press
Dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP pięć razy z rzędu utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Główna stopa od października 2023 roku wynosi 5,75 proc. – Jeśli inflacja nie będzie rosnąć tak szybko jak się spodziewano, obniżki stóp procentowych staną się realną opcją, być może jeszcze w tym roku – przyznaje Michał Stajniak z XTB. – Najpóźniej taka możliwość pojawi się w pierwszej połowie 2025 roku – zaznacza.

Spis treści

Jaką decyzję ws. stóp procentowych podejmie RPP w kwietniu 2024?

Jak wskazuje Michał Stajniak, Wicedyrektor Działu Analiz XTB, kwietniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) budzi wiele pytań. – Choć scenariusz bazowy zakłada utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, spadek inflacji CPI za marzec poniżej celu NBP skłania do refleksji – zaznacza.

Przypomnijmy, w marcu 2024 Rada Polityki Pieniężnej piąty razy z rzędu utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Tym samym, główna stopa od października 2023 roku wynosi 5,75 proc. – Decyzja RPP nie budziła najmniejszych kontrowersji i była zgodna z jednogłośnymi prognozami – skomentował Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Jak komentuje dla Strefy Biznesu Grzegorz Aleksandrowicz, ekspert finansowy Lendi, kwietniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej „nie przyniesie żadnych zmian wysokości stóp procentowych". Jednocześnie podkreśla, że „nie zmieni tego również ostatni odczyt inflacji liczonej rok do roku".

Mimo dobrego wyniku nie spowoduje to żadnych decyzji dotyczących obniżki, takim elementem może być dopiero długookresowe, czyli co najmniej 8- 12-miesięcznym utrzymaniem takiego odczytu – prognozuje. – Kolejnym czynnikiem przemawiającym za brakiem takiej decyzji jest przywrócenie od kwietnia stawek VAT na żywność, co spowoduje wzrost cen dotykających wszystkich konsumentów oraz zakończenia programu dopłat do cen energii elektrycznej z dniem 30 czerwca 2024 roku – dodaje.

– W pewnym stopniu należy brać pod uwagę czynnika politycznego i sporu rządu RP i parlamentarnej większości z Prezesem NBP wobec którego ma być złożony wniosek o Trybunał Stanu za nie podjęte lub w ocenie wnioskodawców zbyt późno podjęte decyzje Prezesa i Rady Polityki Pieniężnej – dodaje Aleksandrowicz.

Okres szybkiej dezinflacji, w której pierwsze skrzypce grały silne efekty bazy statystycznej, dobiega końca. Przywrócenie 5-proc. stawki VAT na żywność oznacza, że dołek inflacji konsumenckiej został osiągnięty i wzrost cen niebawem znów wykroczy poza dopuszczalne pasmo odchyleń od celu NBP. Za trzy-cztery kwartały inflacja dobije do ok. 5 proc. r/r. Rada Polityki Pieniężnej argumentuje zawieszenie luzowania znaczną niepewnością, m.in. regulacyjną. Nie została ona wciąż rozwiana, gdyż nie znamy strategii rządu w zakresie odmrażania cen energii – zauważa Sawicki.

– Przywrócenie stawki VAT na żywność i prawdopodobna podwyżka cen energii w drugiej połowie 2024 roku skłaniają RPP do wstrzemięźliwości. Mimo to, jeśli inflacja nie będzie rosnąć tak szybko jak się spodziewano, obniżki stóp procentowych staną się realną opcją, być może jeszcze w tym roku. Najpóźniej taka możliwość pojawi się w pierwszej połowie 2025 roku, tuż przed tym jak inflacja powróci do poziomów poniżej celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 proc. – prognozuje Stajniak.

Jaka inflacja w marcu 2024?

– Inflacja konsumencka wyniosła 1,9 proc. w ujęciu rocznym w marcu 2024 r. – podał w piątek 29 marca Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2 proc.

– Roczna dynamika CPI znalazła się poniżej celu NBP po raz pierwszy od marca 2021 r. i jest obecnie najsłabsza od pięciu lat. Wskaźnik bazowy, który przed rokiem osiągał rekordowe 12,3 proc. r/r i notował bardzo silne skoki rzędu 1,2-1,3 proc. m/m, najprawdopodobniej po raz pierwszy od listopada 2021 r. przybrał wartość poniżej 5 proc. r/r. Ceny w porównaniu z lutym podniosły się o 0,2 proc. Odczyty wypadły poniżej wszystkich rynkowych prognoz – zauważa w przesłanym nam komentarzu Sawicki.

W komentarzu dla PAP ekonomista Pekao Kamil Łuczkowski prognozuje, że w kwietniu można się spodziewać wzrostu inflacji. – Istnieje duża szansa, że będzie to niewielki wzrost – prognozuje. – W tle mamy podwyżkę VAT na artykuły żywnościowe od początku kwietnia. Coraz więcej podmiotów ogłasza, że nie podniesie cen dla konsumentów, co może zamortyzować podwyżkę VAT. Przy założeniu, że sieci detaliczne w całości przeniosą podwyżkę VAT na konsumentów, szacowaliśmy jej wpływ na inflację na poziomie 0,8 pkt. proc. – wyjaśnia.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po marcowym posiedzeniu RPP:

 • Stopa referencyjna – 5,75
 • Stopa lombardowa – 6,25
 • Stopa depozytowa – 5,25
 • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
 • Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Co to są stopy procentowe?

Wszystko co musisz wiedzieć o wysokości stóp procentowych w Polsce.

Ile aktualnie wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po styczniowej decyzji:

 • Stopa referencyjna – 5,75
 • Stopa lombardowa – 6,25
 • Stopa depozytowa – 5,25
 • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
 • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Ile wynosi cel inflacyjny NBP?

Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc.

Od czego zależy wysokość stóp procentowych?

Największy wpływ na wysokość stóp procentowych ma sytuacja gospodarcza oraz inflacja.

Harmonogram posiedzeń RPP w 2024 roku

Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku będzie się spotykała:

 • styczeń 8 – 9 (poniedziałek, wtorek)
 • luty 6 – 7 (wtorek, środa)
 • marzec 5 – 6 (wtorek, środa)
 • kwiecień 3 – 4 (środa, czwartek)
 • maj 8 – 9 (środa, czwartek)
 • czerwiec 4 – 5 (wtorek, środa)
 • lipiec 2 – 3 (wtorek, środa)
 • sierpień 20 (wtorek) posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
 • wrzesień 3 – 4 (wtorek, środa)
 • październik 1 – 2 (wtorek, środa)
 • listopad 5 – 6 (wtorek, środa)
 • grudzień 3 – 4 (wtorek, środa)

Co zależy od wysokości stóp procentowych?

Wysokość stóp procentowych przede wszystkim wpływa na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennych od wysokości stóp procentowych zależy wysokość rat kredytu.

Kto decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce?

W Polsce stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2024 rok

Plan posiedzeń RPR na 2024 rok:

 • kwiecień 3-4 (środa-czwartek)
 • maj 8-9 (środa-czwartek)
 • czerwiec 4-5 (wtorek-środa)
 • lipiec 2-3 (wtorek-środa)
 • sierpień 20 (wtorek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
 • wrzesień 3-4 (wtorek-środa)
 • październik 1-2 (wtorek-środa)
 • listopad 5-6 (wtorek-środa)
 • grudzień 3-4 (wtorek-środa)

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dalej ze stopami procentowymi? Jaką decyzję podejmie RPP podczas kwietniowego posiedzenia? „Decyzja budzi wiele pytań" - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki