MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co kwitnie w kwietniu na różowo i fioletowo? Wybrałam 17 roślin, które ozdobią ogród, ale też spotkasz je na spacerze

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
W kwietniu rozkwita wiele roślin, a spora ich część ma różowe lub fioletowe kwiaty.
W kwietniu rozkwita wiele roślin, a spora ich część ma różowe lub fioletowe kwiaty. pixabay.com
W kwietniu rozkwita wiele kwiatów i krzewów, a sporo z nich ma różowe lub fioletowe kwiaty oraz w wielu odcieniach pośrednich między tymi kolorami. Zachwycają w ogrodach i na spacerach. Zobacz, co kwitnie w kwietniu na różowo i fioletowo.

Spis treści

Różowe i fioletowe kwiaty kwietnia

Różowe kwiaty wyglądają bardzo efektownie i lubią je nawet ci, którzy zwykle różu nie tolerują. Ten kolor ma wiele odcieni i płynnie przechodzi w fiolet, tak że często trudno wyznaczyć granicę między nimi. Dlatego opisuję rośliny, które kwitną i na różowo, i na fioletowo oraz pośrednie odcienie. Wszystkie wyglądają pięknie w wiosennych ogrodach i parkach.

Wszystkie rośliny, poza dwoma wyjątkami, są wieloletnie i bez problemu zimują w gruncie. Te wyjątki to jaskry azjatyckie, które są wrażliwe na mróz, oraz niezapominajki, które są krótkowieczne (ale czasem się rozsiewają). Spis jest oczywiście nieco subiektywny – wybrałam najbardziej popularne rośliny oraz te, które najbardziej zwracają uwagę.

Co kwitnie zwykle w kwietniu, a z czym szaleje 2024 rok?

W moim spisie znalazło się kilka krzewów, których aż do tego roku nie zawarłabym na liście roślin, które kwitną w kwietniu. Jednak wiosna 2024 r. namieszała w kalendarzu kwitnienia. W niektórych regionach, np. na południu Polski, lilaki zwane bzami, kwitły już w pierwszym tygodniu kwietnia, zamiast w maju. Wcześniej niż zwykle rozwijają się też azalie oraz rododendrony, choć w przypadku tych krzewów termin kwitnienia jest bardziej zróżnicowany i rozciąga się od końca kwietnia do czerwca.

Azalie kwitnące na różowo i fioletowo

Azalie to piękne i popularne krzewy ozdobne. Zaliczane są do różaneczników (rododendronów), które zrzucają na zimę liście. Mają kwiaty w przeróżnych kolorach, w tym w wielu odcieniach różu oraz jasnego fioletu. Najlepiej rosną w lekkim cieniu i zdecydowanie powinny mieć kwaśną glebę.

Fiołki wonne kwitną na fioletowe

Niewielkie, ale pięknie pachnące fiołki wonne mają kwiaty, które na początku kwitnienia są intensywnie fioletowe, potem jaśnieją. Te rośliny często pojawiają się „same” w ogrodach i parkach (rosną dziko w Polsce), ale można i warto je też uprawiać. Zakwitają w marcu-kwietniu.

Floksy szydlaste o różowych i fioletowych kwiatach

Floksy szydlaste to rośliny, które tworzą kwiatowe poduchy – są niziutkie, ale w kwietniu bywają tak obsypane kwiatami, że nie widać pędów, ani liści. Floksy szydlaste mają kwiaty w różnych odcieniach różu i fioletu, miewają też dwubarwne płatki, często różowo-białe. Lubią słońce.

Hiacynty kolorowe i pachnące

Hiacynty są jednymi z podstawowych wiosennych kwiatów cebulowych. Mogą zakwitać już w marcu (a w domu w doniczkach nawet zimą), ale szczyt ich rozkwitu w ogrodach przypada na kwiecień. Mają okazałe i mocno pachnące kwiaty, a jednym z podstawowych kolorów jest różowy (bywają też fioletowe, ale raczej w odcieniach bliższych niebieskiemu niż różowemu).

Różowe jabłonie

„Zwykłe” jabłonie kwitną na biało, ale płatki ich kwiatów mają lekko różowe zabarwienie. Natomiast jest sporo odmian ozdobnych, które mają intensywnie różowe kwiaty (mogą mieć też bordowe liście). Ich owoce również najczęściej są głównie dekoracyjne, bo mają niewielkie rozmiary (ale można je też wykorzystywać).

Jaskry azjatyckie na balkon i do ogrodu

Te kwiaty wyglądają wyjątkowo efektownie. W kwietniu możemy się cieszyć kwiatami tych roślin, które zostały podhodowane przez ogrodników i są sprzedawane w doniczkach. Jaskry azjatyckie mają szeroką paletę kolorów, a bardzo popularne są odcienie różu i jasnego fioletu.

Lilak, zwany bzem

Aż do tego roku lilaka zwanego bzem nie zawarłabym na liście krzewów, które kwitną w kwietniu. Jednak niezwykła wiosna 2024 r. kazała mi zmienić to podejście, choć trudno powiedzieć, czy kwiaty lilaków będą pachnieć już w kwietniu także w następnych latach. Te krzewy, popularnie zwane bzami (jest to jednak błędna nazwa) słyną z pięknego zapachu i łatwości uprawy. Lilaki często kwitną na jasny fiolet (lila) oraz inne odcienie tego koloru, są także krzewy o kwiatach różowych (oraz białych).

Magnolie w odcieniach różu

Piękne kwiaty przyprawione różem mają też magnolie. Te drzewa i krzewy mogą zakwitać już pod koniec marca, ale najczęściej kwitną w kwietniu. Kolor ich kwiatów zależy od odmiany. Niektóre są białe, ale zdecydowanie więcej gatunków i odmian magnolii kwitnie na różowo. Przy czym może to być niewielki dodatek różu do niemal białych kwiatów lub wyjątkowo intensywny i nasycony kolor oraz mnóstwo pośrednich odcieni.

Migdałek trójklapowy – różowy krzew do małego ogrodu

W kwietniu na różowo pięknie kwitną migdałki trójklapowe. Mogą one wyglądać jak „typowy” krzew, ale szczególnie atrakcyjnie prezentują się migdałki na pniu (pienne), które wyglądają jak niewielkie drzewka. Kwiaty migdałków są stosunkowo duże, bardzo gęste oraz pełne – czyli mają mnóstwo różowych płatków.

Niezapominajki także różowe

Dość nietypową rośliną na liście tego, co w kwietniu kwitnie na różowo są… niezapominajki. Te popularne kwiaty odruchowo kojarzą się z kolorem niebieskim, ale warto pamiętać, że są także odmiany o różowych kwiatach.

Porzeczka krwista piękniej kwitnie niż owocuje

Piękne i intensywnie różowe kwiaty ma porzeczka krwista. Może zakwitać już w marcu, ale zazwyczaj kwitnie w kwietniu. To krzew głównie ozdobny, bo choć tworzy owoce, są one niejadalne (ze względu na marne właściwości smakowe, nie są trujące). To łatwy w uprawie krzew.

Rododendron kwitnący krzew, zielony także zimą

Rododendrony (różaneczniki) zwykle kwitną w maju-czerwcu, ale mają sporo odmian o zróżnicowanym terminie kwitnienia i niektóre mogą pojawiać się już w kwietniu. To kuzyni azalii, którzy różnią się od nich tym, że nie zrzucają na zimę liści. Potrzebują lekkiego cienia oraz kwaśnej ziemi.

Sasanki na rabaty i skalniaki

Sasanki to piękne wiosenne kwiaty. Kwitną w kwietniu, choć mogą i pod koniec marca. Mają duże kwiaty, najczęściej w odcieniach od jasnego różu do wyraźnego fioletu (są też białe). Są niezbyt wymagające – lubią słońce, nie potrzebują żyznej ziemi, a wyglądają ciekawie również, gdy już przekwitną.

Skalnica Arendsa nie tylko na skalniak

Skalnica Arendsa to – obok floksów szydlastych – roślina kojarzona ze skalniakami. Jednak można ją też sadzić na zwykłych rabatach, warto jej zapewnić lekko ocienione miejsce. To niska, wieloletnia roślina, która ma kwiaty jasnoróżowe, ale są też odmiany w bardziej nasyconych odcieniach, aż do amarantu.

Tulipany także różowe

Tulipany to wiosenne kwiaty cebulowe, które zachwycają mnogością kolorów i odcieni. Wśród nich nie brakuje także różowych oraz fioletowych, i to w różnych odcieniach.

Wiśnie japońskie Kanzan – różowe drzewa w parkach i ogrodach

Wśród drzew, które kwitną w kwietniu na różowo nie mogę pominąć spektakularnych wiśni japońskich odmiany Kanzan. Mają one pełne kwiaty i subtelny różowy kolor. Przypominają wspomniane wyżej migdałki, jednak są znacznie większe drzewa, które nadają się do większych ogrodów. Zachwycają także w parkach i na niektórych osiedlach, bo bywają sadzone jako element zieleni miejskiej. W zależności od pogody kwitną w kwietniu lub na początku maja.

Żagwin na rabatę i do doniczki

W kwietniu na fioletowo kwitnie też żagwin (obrecja), który ma także odmiany o delikatniejszych, różowych kwiatach (bywają też białe). To „poduszkowa” roślina, która w okresie kwitnienia wygląda jakby się składała z samych kwiatów. Żagwin świetnia nadaje się na rabaty, skalniaki, murki, ale można go też sadzić na balkonach.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki